Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Kladno zvažuje pořízení elektrobusů, testovací provoz odhalil klady i zápory

Pondělí, 25. listopadu 2019 07:20

Vozový park kladenské městské hromadné dopravy letos v srpnu na čas rozšířil elektrobus, kterým se cestující mohli svézt na lince 605. Není vyloučeno, že se do ulic Kladna brzy vrátí. Dopravce zvažuje jeho pořízení, s městem bude jednat o přípravě žádosti o dotaci.

Kladno zvažuje pořízení elektrobusů, testovací provoz odhalil klady i zápory (Ilustrační foto: KL)

V letošním roce začaly elektromobily či elektrobusy sloužit například v Kutné Hoře, Kolíně nebo Nymburku. Další radnice, včetně té kladenské, podle zjištění České tiskové kanceláře pořízení dopravních prostředků poháněných elektrickým proudem zvažují.

Právě Kladno už elektrobus testovalo. V srpnu ho dopravce nasadil na městskou linku 605, kde se ukázaly jeho silné i slabší stránky. Podle ředitele ČSAD MHD Kladno Ludomíra Landy je zatím největším zádrhelem dojezd autobusu, což by se ale mělo v dohledné době změnit, protože vývoj baterií neustále postupuje. Výrobci deklarují, že během dvou tří roků se podaří dojezd značně prodloužit.

Krom bezemisní přepravy je výhodou elektrobusu i nízká hlučnost. Jeho provoz je navíc levnější než u současných autobusů. Pořizovací cena je ale naopak přibližně dvojnásobná. Pohybuje se okolo 12 milionů korun. Dopravce proto bude s městem jednat o přípravě žádosti o dotace. I za jejich přispění společnost ČSAD MHD Kladno v posledních letech výrazně omladila vozový park a rozšířila ho o desítky vozů poháněných stlačeným zemním plynem. Těch má už 120, přičemž první čtyři pořídila před devíti lety.

Autor: (jk)