Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Spíš než architektonická studie trápí obyvatele okolí Bajkalu nepřizpůsobiví

Čtvrtek, 21. listopadu 2019 08:10

„Je to krásné, ale má smysl to dělat, když to pak někdo zničí?“ ptali se obyvatelé Holandské ulice a blízkého okolí, když se na středečním setkání v jídelně Základní školy Norská seznámili s idejemi architektonického řešení okolí Bajkalu. Právě problémy s nepřizpůsobivými místní tíží asi nejvíce.

Foto: Michal Moravec MMK

Rozbité chodníky, nedostatek parkovacích míst, zdemolované silnice, nelogické trasování chodníků, nepořádek okolo kontejnerů. Obyvatele v okolí Bajkalu trápí to, co všechny lidi žijící v sídlištích. Nad to se ale potýkají s nepřizpůsobivými, kteří se zde v hojném počtu scházejí a zejména v teplých letních měsících svým okázalým chováním nedají místním chvilku klidu.

„Zdejší obyvatele trápí sociální problémy, kterých si samozřejmě jsme vědomi, a je to jedna z věcí, které tu v rámci možností chceme řešit. Mnozí si myslí, že město lidem vyplácí nějaké sociální dávky a podporuje je, což není pravda. Město žádné doplatky na bydlení nedoplácí ani tady u Bajkalu, ani jinde. Bohužel doplácíme na nešťastnou sociální politiku státu a není to tak docela v našich rukách,“ podotýká radní pro rozvoj a dopravu Lukáš Hanes.  

Co ale v kompetenci města je, jsou problémy s parkováním a další záležitosti, jejichž řešení by lidem život v lokalitě znatelně zpříjemnilo. Ve spolupráci s architekty proto radnice představila studii revitalizace lokality, jejímž středobodem je právě budova Bajkalu. Ta je v současné době na prodej a je možné, že ji nový majitel bude chtít výrazně stavebně upravit.

„Snažíme se jednat s potenciálními kupci, abychom s nimi od počátku mohli najít kompromisní řešení, pokud by budovu chtěli přestavovat,“ ujišťuje Hanes. Město tak chce předejít situaci, kdy by se teoreticky ze stávající budovy mohla stát vícepatrová, která by sloužila obytným účelům. A kdyby takový scénář nastal, bude město vlastníka tlačit k zřízení parkovacích míst, jichž je v lokalitě už teď zoufale málo.

Architektonická studie v některých místech počítá s navýšením parkovacích kapacit přeměnou podélných stání na příčná, jinde by naopak mělo dojít k jejich redukci. „Rádi bychom také v lokalitě navýšili počet stromů, a to až o pět desítek, ale chtěli bychom to samozřejmě řešit bez toho, aby se snižoval počet parkovacích míst,“ ujišťuje Hanes. I tady půjde hlavně o hledání kompromisu a totéž platí i pro dětské hřiště, které v lokalitě plné základních a mateřských škol chybí.

„Dětské hřiště byl jeden z dalších podnětů, které také vzešly od místních. Samozřejmě je komplikované pro něj najít takové umístění, aby nikoho nerušilo a aby nebylo v těsné blízkosti silnice, ale architekti přišli s nějakými návrhy, o kterých se budeme bavit,“ dodal Hanes. 

Samozřejmostí je i předláždění a případné přetrasování chodníků, které jsou místy v dezolátním stavu. Podobně jsou na tom i zídky u budovy Bajkalu. Ty jsou ale stejně jako objekt samotný soukromým majetkem. Jejich případná demolice nebo oprava tedy zůstane v kompetenci vlastníka.

Veškeré podněty místních zanesla koordinátorka do podkladů, se kterými budou architekti pracovat při dalších přípravách revitalizace lokality. Pokud vše půjde podle plánu, vlastní práce by měly začít v horizontu dvou roků. Ještě před tím proběhnou drobné stavební úpravy, včetně navýšení počtu parkovacích míst, v části Holandské ulice sousedící s Americkou. 

„V současnosti soutěžíme zhotovitele a pokud to klimatické podmínky umožní, mělo by se stavět ještě v tomto roce, pokud ne, tak na začátku toho příštího,“ potvrdil Hanes.

Autor: (jk) 1. krimi

  Anonym nahlásil bombu v budově kladenského soudu

 2. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 3. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 4. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 5. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 6. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 7. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 8. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 9. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 10. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 11. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 12. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 13. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 14. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 15. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 16. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 17. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 18. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 19. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 20. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům