Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Dobrovolnické centrum Kladno působí ve městě již 17 let

Čtvrtek, 21. listopadu 2019 07:50

Dobrovolnické centrum Kladno vzniklo v roce 2002 a od té doby se věnuje šíření myšlenky dobrovolnictví na Kladensku. V současnosti sídlí v Domě techniky na Sítné. Podstatou činnosti centra je nábor, školení a vedení více jak stovky dobrovolníků v celkem deseti dobrovolnických programech. Centrum také pro jednotlivce i rodiny nabízí bezplatné sociální poradenství.

Foto: Dobrovolnické centrum Kladno

Dobrovolník je člověk, který rád pomáhá druhým, aniž by za to očekával peněžní odměnu. Stále se najde velké množství úžasných lidí, kteří rádi pomohou tam, kde je to potřeba. Bohužel klientů stále přibývá, a tak dobrovolníků není nikdy dost.

Dobrovolníci Dobrovolnického centra Kladno chodí pomáhat dětem, handicapovaným i seniorům, ať už sami, nebo se svým psem na canisterapii. Centrum působí také v Památníku Lidice. Mezi zařízení, kam dobrovolníci docházejí, patří také například Dětské centrum Kladno, Azylový dům Kladno, domovy pro seniory v Kladně a okolí, Geriatrické a rehabilitační centrum Kladno. Docházejí však také za klienty, kteří žijí v domácím prostředí. Hlavní náplní dobrovolnické práce je především společnost a popovídání si s klientem, protože jsou to lidé často velmi osamělí, kteří nemají přítele či blízkou osobu, které by se mohli svěřit. U dětí je často problémem absence dospělého pozitivního vzoru, který naleznou právě ve svém dobrovolníkovi. Dobrovolníci mohou se svými klienty hrát hry, jezdit na výlety či chodit na procházky, učit se, zkrátka trávit společné chvíle tak, aby je to bavilo, rozvíjelo a ukázalo jim, že na nich někomu záleží.

Kromě samotných programů Dobrovolnické centrum organizuje také akce pro veřejnost, například charitativní ples, pikniky v Sítenském údolí, Den dětského úsměvu nebo vzdělávací semináře. Studentům centrum zajišťuje odbornou praxi.

Velké poděkování patří donátorům a partnerům Dobrovolnického centra, bez kterých by nemohlo zajišťovat aktivity pro klienty v takovém rozsahu. Je to především Magistrát města Kladna, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, Středočeský kraj, Humanitární fond Středočeského kraje, město Beroun, Nadace Terezy Maxové dětem, Nadační fond Veolia, Nadační fond Tesco, Nadační fond ČSOB, Nadační fond Albert.

Autor: Andrea Kovácsová