Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Kladno chystá úpravu poplatku za odpady

Úterý, 19. listopadu 2019 07:50

Kladenská radnice připravuje změnu poplatku za provoz systému, shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu. Za posledních 19 let se poplatek měnil pouze jednou, přitom objem odpadu se neustále zvyšuje a rozšiřuje se i škála prací, které město v souvislosti s odpadovým hospodářstvím zajištuje.

Kladno chystá úpravu poplatku za odpady (Foto: KL)

Náklady spojené s nakládáním s komunálními odpady nestále rostou. V souladu se zákonem musí být odpady nejprve vytříděny a až poté je možno jejich nevyužitelnou část uložit na skládku. Snaha o maximální využití co největšího podílu vedla v průběhu let ke značnému rozšíření množství a typů kontejnerů pro jednotlivé využitelné složky odpadů. Zároveň narůstá celkový objem odpadů vyprodukovaných občany.

V roce 2018 činily náklady na odpady více než 76 milionů korun ročně, město na poplatcích vybralo 35 milionů a obdrželo dalších sedm milionů za vytříděný odpad. Sečteno a podrženo radnice dotuje odpady 34 miliony.  Zatímco v roce 2011 bylo vyprodukováno přes osmnáct tisíc tun odpadů, v roce 2018 to bylo už přes dvacet tisíc tun (nárůst o přibližně 2171 tun). Rozhodující část nárůstu produkce odpadů se přitom podařilo vytřídit. Hmotnost nevyužitelného odpadu uloženého na skládku přitom narostla pouze o 300 tun.

„Po analýze celé situace je jasné, že rozdíl mezi příjmy a náklady na komunální odpad stále roste. Poplatky za odpady se nezvyšovaly několik let. Od roku 2000 se zvýšily pouze jednou, a to ze 492 korun na 600 korun v roce 2013. Posledních šest let tedy v cenách není zahrnuta ani inflace, ceny služeb, pohonných hmot ani nové technologie,“ řekl primátor Dan Jiránek. „Poplatek se netýká dětí do tří let věku a občanů starších 70 let,“ dodal primátor.

Náklady na komunální odpady zahrnují řadu činností, které město hradí ze svého rozpočtu. Oproti roku 2013, kdy se poplatek naposledy upravoval, město zajišťuje mnohem víc druhů kontejnerů a speciálních nádob na třídění. „V ulicích města jsou k dispozici, vedle kontejnerů na komunální odpad, také kontejnery na plasty, papír, dva druhy skla, elektroodpad a také biodpad. Vedle klasických kontejnerů se staráme také například o podzemní kontejnery na tříděné odpady, jejichž provoz přináší více prostoru v ulicích, ale také náročnější manipulaci,“ řekl, Radovan Víta, vedoucí odboru životního prostředí. „Provoz sběrných dvorů, které zajišťují servis pro celé Kladno a odpovědné třídění odevzdaných odpadů je práce pro naše děti, čím lépe se dnes budeme starat o odpady, tím méně starostí předáme příštím generacím,“ dodal Víta.

V současné době se náklady na jednoho poplatníka pohybují kolem 1100 korun, radnice tak doplácí necelých 500 korun. Cílem úpravy poplatku je narovnat současný stav do realističtějšího poměru příjmů a nákladů na odpady. Kladno bude také potřebovat nový sběrný dvůr v Kročehlavech, neustále se zvyšují ceny služeb, pohonných hmot a náklady na zaměstnance. Například v Berouně, Stříbře, Přerově, Chebu a dalších městech je poplatek za odpady dnes o 100 korun vyšší než v Kladně, v Humpolci o 180 a v Kaplicích se platí 850 korun ročně.

Nová výše poplatku bude projednána zastupitelstvem města Kladna a stanovena vyhláškou 2/19. Po jejím schválení bude účinná  od 1. ledna 2020. Město věří, že tímto krokem sníží narůstající rozdíl v příjmech a výdajích města na komunální odpady.

Autor: Lucie Steinerová 1. zprávy

  Na rozdělovském věžáku vznikne ještě letos vyhlídka

 2. zprávy

  Během a procházkou pro miminka do dlaně můžete podpořit kladenskou nemocnici

 3. krimi

  V Kladně zmizelo ze sklepa elektrokolo, policie hledá svědky

 4. zprávy

  Sportovní areály města Kladna otevřely další sportoviště

 5. zprávy

  Nepodceňujte přezutí zimních pneumatik na letní

 6. krimi

  Anonym nahlásil bombu v budově kladenského soudu

 7. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 8. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 9. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 10. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 11. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 12. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 13. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 14. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 15. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 16. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 17. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 18. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 19. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 20. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti