Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

FOTO: Osmašedesátitunový Thomasův konvertor už je na Mayrovce

Úterý, 19. listopadu 2019 08:20

Dlouho připravovaná akce proběhla zdárně. V pondělí 18. listopadu se za užití těžké techniky stěhoval osmašedesátitunový Thomasův konvertor od Bachrovy vily do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, kde se stane součástí připravované hutnické expozice.

Foto: Jitka Krňanská – KL

Thomasův konvertor do svých sbírek zakoupilo Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Jeho stěhování naplánovalo na pondělní dopoledne. Po desáté hodině stěhováci za využití jeřábu naložili osmašedesátitunový kolos, se kterým se pak od Bachrovy vily vydali na cestu do Vinařic, kde ho v odpoledních hodinách vyložili.

„Jde o poměrně náročnou akci, která se připravovala několik měsíců. Thomasův konvertor je unikátní předmět mimořádné historické hodnoty a bude nainstalován v připravované hutnické expozici v Hornickém skanzenu Mayrau,“ uvedla Lucie Cirkva Chocholová z Hornického skanzenu Mayrau.

Thomasův konvertor vynalezli v sedmdesátých letech devatenáctého století britští metalurgové Sidney Thomas a Percy Carlyle Gilchirst. Hruškovitá nádoba dodnes nese jméno prvního z nich. Svého času byla nepostradatelnou součástí kladenských oceláren a sloužila k výrobě oceli ze surového železa.


Autor: (jk)