Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Slovo primátora Jiránka k 30 letům svobody na Kladně

Pondělí, 18. listopadu 2019 07:20

V listopadu si připomínáme zásadní milník v historii naší republiky – Sametovou revoluci – a zároveň fakt, že již třicet let není osobní svoboda jen subjektivní pocit.

Primátor Kladna Dan Jiránek (Foto: KL)

Je samozřejmě složité zcela vyhodnotit, jaký vliv měl polistopadový vývoj na naše město. Na jedné straně stojí zcela nepovedená privatizace Poldi a následně i uzavření kladenských dolů, což v součtu představuje ztrátu zhruba 35 000 pracovních míst, na druhé straně zcela jisté a zásadní zlepšení životního prostředí, takže v centrální oblasti města je lepší ovzduší než v řadě lázeňských měst.

Město dnes už není závislé na jednom typu průmyslu, neboť se podařilo přilákat do Kladna řadu zajímavých investorů, takže když se něco stane s jedním zaměstnavatelem, už to neznamená problém pro celé město.

Podstatné je, že stoupá vzdělanost populace, podařilo se nám do města přilákat vysoce kvalitní veřejnou vysokou školu – ČVUT, za třicet let se rozhodně zvětšila nabídka sportování, máme třeba zajímavý cyklistický okruh kolem města. Zároveň všichni vnímáme značný nárůst dopravní zátěže a problémy s parkováním. Když se stavěla sídliště, nepočítalo se s tím, že by rodina měla více aut, a řešení je komplikované.

Do vývoje města se samozřejmě promítala i řada nevyřčených aspektů. Za jeden z nejdůležitějších považuji fakt, že mohou obyvatelé Kladna rozhodovat o směřování místa, kde žijí, sami. Jsem rád, že od přelomu tisíciletí, kdy Kladno bylo v okrese obcí s vůbec nejnižší volební účastí v komunálních volbách, děláme, byť drobné, krůčky k většímu počtu aktivních voličů. Přesto je stále poslední volební účast 36,50 % jednou z nejnižších na Kladensku a byl bych rád, kdybychom to společně změnili. Snažíme se vtáhnout více občanů Kladna do veřejného dění. Proto jsme letos poprvé vyhlásili projekt tzv. participativního rozpočtu pod názvem Společně v Kladně, kdy každý mohl navrhnout svou vizi pro rozvoj města a zároveň každý mohl také hlasovat o tom, které se uskuteční. Mnohem více a otevřeně s vámi komunikujeme ať na webu či Facebooku města a pořádáme Setkání s občany v jednotlivých čtvrtích a lokalitách a sbíráme vaše podněty. Sešlo se nám jich už na pět stovek a desetina je hotová.

Svoboda je vzácná a my často opomíjíme, jak mnoho. Zapomínáme, že ji nesmíme brát jako samozřejmost, zneužívat ji a ponižovat, naopak o ni musíme pečovat a pečlivě ji strážit, protože zatímco sama vládne nesmírnou silou, je zároveň neskutečně křehká.

Těším se, při vědomí tohoto, že se uvidíme na dalších setkáních s občany, zasedáních zastupitelstva i u voleb.

Primátor města Kladna Dan Jiránek