Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Na Kladensku žije přes 1600 Dobrých andělů

Pondělí, 18. listopadu 2019 07:00

Dobří andělé jsou ti, kteří nezištně a pravidelně pomáhají rodinám s dětmi, v nichž se objevila vážná nemoc. Na Kladensku žije takových andělů více než 1600. Řada z nich se nedávno zapojila do průzkumu, jehož cílem bylo zjistit, proč se tito lidé rozhodli pomáhat, jaký druh pomoci preferují a zda pomáhají i jinde.

Na Kladensku žije přes 1600 Dobrých andělů (Ilustrační foto: KL)

Nadace Dobrý anděl nedávno mezi dárci provedla průzkum s cílem zmapovat jejich vztah k pomoci druhým. Řada z nich byla právě z Kladenska. Podle ředitelky nadace Šárky Procházkové elektronický dotazník vyplnilo bezmála 15 tisíc dárců z celé České republiky.

Každého pátého přivedla k pomoci osobní zkušenost

Systém pomoci nadace je postaven na pravidelném zasílání příspěvků rodinám, ve kterých má rodič nebo dítě onkologické onemocnění, či kde se dítě potýká s jiným vážným onemocněním. Dobří andělé pomohli za osm let více než sedmi tisícům takových rodin. Osobní zkušenost s nemocí v rodině nebo okolí motivovala k rozhodnutí přispívat každého pátého dárce z Kladenska. „První zkušenost s darováním zažilo díky Dobrému andělovi 40 % našich kladenských dárců. Nesmírnou radost nám ale udělal fakt, že každý druhý se postupem času rozhodl pomáhat i dalším organizacím,“ těší výsledky průzkumu Šárku Procházkovou.

Nejbližší nám je podpora zdravotní a sociální péče

Oblastí, které mohou lidé podporovat, je mnoho. Dobří andělé z Kladenska nejvíce preferují pomoc v oblasti zdravotní a sociální péče, kterou následuje podpora pro děti, mládež či rodinu. Zvířatům a seniorům přispívá každý pátý.

Muži o pomoci druhým spíše pomlčí

Mezi Dobrými anděly najdete více žen než mužů. Každá druhá žena či muž neváhá zmínit, že pomáhá prostřednictvím Dobrého anděla. Osobní doporučení může být velkou inspirací, každý desátý Dobrý anděl se rozhodl pomáhat právě díky impulzu ze svého okolí.

Potřeba pravidelné pomoci roste

Jen v letošním roce pomohli Dobří andělé 86 rodinám z Kladenska a Dobrý anděl očekává, že v roce 2020 toto číslo dále poroste. Veškeré příspěvky, které v jednom měsíci nadace od dárců vybere, rozdělí první pracovní den následujícího měsíce rovným dílem mezi všechny příjemce pomoci. Každý měsíc tak začíná výběr pomoci od nuly. Příspěvek je vždy odevzdán do posledního haléře potřebným rodinám, neboť provozní náklady nadace jsou hrazeny ze soukromých zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů. Každý dárce může sledovat příběhy rodin, kterým jeho příspěvky pomáhají. „Jménem rodin děkujeme všem, kteří již pravidelně pomáhají i těm, kteří o zapojení do pomoci teprve uvažují. Věřte, že finančním příspěvkem darujete rodinám nejen peníze, ale také méně starostí a pocit, že na těžkou situaci nejsou sami,“ dodává Procházková.

Autor: (jk)