Central Kladno Noc Válečníků Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Dobrovolnické centrum
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Frozen bál

Vánoční strom pro Kladno se jmenuje Josífek, vztyčen bude 22. listopadu

Čtvrtek, 14. Listopad 2019 07:30

Miloslav Štulík sázel malý stříbrný smrček před více než pěti desítkami let spolu se svým bratrem a otcem na zahradě rodinného domu v Nové Studnici. Dnes majestátní strom, který za tu dobu vyrostl do výšky 14 metrů, se letos stane hlavním „hrdinou“ Tradičních vánoc na Kladně. Vztyčen a osvětlen bude vánoční strom na náměstí Starosty Pavla a v rámci slavnostního rozsvěcení na něm tradičně zavlají přání dětí z dětských domovů a azylových domů regionu Kladenska.

Vánoční strom pro Kladno se jmenuje Josífek, vztyčen bude 22. listopadu (Foto: KL)

Pohádkovým vánočním stromem splněných přání Kladna se letos stane Josífek z Nové Studnice. „Na zahradě máme dokonce dva stříbrné smrky. Když jsme je s rodinou sázeli, bylo mi kolem dvaceti let. Tehdy bydlel bratr v Novém Strašecí, kde také malé stromky v zahradnictví zakoupil, když jsme na zahradě ve Studnici předtím pokácely staré přerostlé třešně. Dokud byly smrčky menší, bylo to fajn, jsou krásné. Dnes už se ale bojím, aby obří stromy nespadly sousedům na dům, zvláště po velkých polomech v regionu v posledních letech,“ vysvětluje pětasedmdesátiletý Miloslav Štulík rozhodnutí nabídnout Kladnu svůj smrk pro adventní oslavy. Vánoční strom Štulíkovi pojmenovali po Miloslavovu otci, Josífek. „Tatínek byl velmi pracovitý, šikovný a odvážný muž. Za minulého režimu jako rolník, který odmítal vstoupit do JZD, také zažil perzekuci, přišel o vše. Bude hezké, když se vánoční strom bude jmenovat po něm,“ dodal Miloslav.

Josífek se bude z Nové Studnice do Kladna přepravovat 22. listopadu a na náměstí Starosty Pavla by měl dorazit přibližně mezi 10:00 až 11:00. Slavnostně bude rozsvícen 1. prosince krátce po 18:00. „To víte, že to bude pro mě těžké, až ho budou odvážet, vždyť jsme spolu rostli, stárli. Určitě se na jeho rozsvěcení do Kladna vypravíme a věříme, že nám ho Kladno hezky ozdobí,“ vzkazuje Miloslav.

Pohádkový vánoční strom splněných přání, jehož cílem je zpříjemnit vánoční svátky dětem žijícím v dětských domovech bez vlastní rodiny a dětem, jejichž rodina se nachází v krizové životní situaci, se každoročně rozsvěcí první adventní neděli už od roku 2002. „Děti z dětských domovů Kladno, Ledce, Nové Strašecí, Unhošť, dále Azylového domu a Českého červeného kříže Kladno posílají během měsíce listopadu napsaná a namalovaná přání na oddělení kultury kladenského magistrátu, kde je rozdělí do obálek podle cenových kategorií a následně v den konání rozsvěcení rozvěsí na vánoční strom,“ vysvětluje primátor Kladna Dan Jiránek.

Po skončení tradičního koncertu v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kdy v letošním roce od 16:00 vystoupí Kühnův dětský sbor, bude od 17:00 následovat program na venkovním podiu. Vystoupí i zpěvák Kamil Střihavka s kapelou. Krátce po 18:00 se Josífek rozzáří stovkami světýlek a návštěvníci akce budou vyzváni k utrhnutí obálek a splnění dětských přání. V obálkách budou podrobné informace do kdy a kam s pořízenými dárky.

„Pokud se na někoho obálka nedostane, může přispět do charitativní „Vánoční truhly“, která bude umístěna přímo na náměstí až do 28. prosince, Finanční dar mohou také zaslat na účet veřejné sbírky, který je veden u České spořitelny,“ upozornil primátor s tím, že číslo charitativního účtu je 21223-0388064309/0800. Peníze ze sbírky budou také rozděleny mezi dětské domovy, stejně tak i část výtěžků ze vstupného z adventních koncertů. Dárky od veřejnosti město dětem doručí do 20. prosince.

Autor: Lucie Steinerová 1. krimi

  Opilý řidič v Kladně u gymnázia zbořil lampu a otočil auto na střechu

 2. foto

  Mikulášská parta ze zdrávky navštívila děti hospitalizované v kladenské nemocnici

 3. zprávy

  Zákazníci slánského Kauflandu darovali do sbírky pro Světlušku druhý největší příspěvek v republice

 4. pozvánka

  Na Křivoklátě v rámci adventu zažijete i audienci z dob krále Přemysla Otakara II.

 5. foto

  FOTO: Rozlícený muž v Doksech podpálil rodinný dům, ze kterého zbyly jen obvodové zdi

 6. zprávy

  Topná sezóna je v plném proudu, záchranáři varují před otravami oxidem uhelnatým

 7. foto

  Kruhový objezd mezi Kladnem a Buštěhradem byl zprovozněn

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. foto

  U Velké Dobré havarovala dvě vozidla, jedno skončilo na střeše

 10. zprávy

  Založení zahrady krok za krokem

 11. video

  VIDEO: Ohlédnutí za hudebním víkendem na náměstí Starosty Pavla

 12. info z radnice

  Bez změny územního plánu se nové byty na Růžovém poli stavět nebudou

 13. foto

  Stavba obchvatu v úseku Slaný – Žižice finišuje. Městu uleví od kamionů

 14. pozvánka

  Kladenské Vánoce: Na co se můžete tento týden těšit?

 15. krimi

  Napadl ženu a kamenem vymlátil okénka automobilu

 16. zprávy

  Tradice kladenských stromů splněných přání sahá do první republiky

 17. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 18. sport

  Rozhodla hrozivá pětiminutovka! Kladno čtyřikrát inkasovalo a z Litvínova odjelo poražené

 19. krimi

  Kladenští strážníci skoro denně pomáhají invalidům

 20. kultura

  Kladenské listy připomínají vánoční zvyklosti: Věštění z ořechů