Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

I v Kladně můžete darovat Krabici od bot

Středa, 13. listopadu 2019 07:30

Charitativní projekt Krabice od bot je největší sbírka vánočních dárků v Česku a také jediná celorepubliková sbírka, kdy nejen obdarovaní, ale také dárci jsou děti. Je to také jediná sbírka v České republice, která cílí i na děti mimo systém sociálních služeb. Princip spočívá v tom, že rodiče s dětmi naplní obyčejnou krabici od bot různými dárky a zabalenou ji donesou na sběrné místo. Odtud už dárek poputuje tam, kde je potřeba. Jedno sběrné místo je i v Kladně.

I v Kladně můžete darovat Krabici od bot (Foto: krabiceodbot.cz)

Akci organizuje Diakonie Českobratrské církve evangelické jako jeden z nevýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb. Letošní, osmý, ročník se uskuteční od 25. listopadu do 8. prosince. V těch dnech se po celé České republice otevře 107 sběrných míst, která budou přijímat dary pro děti z chudších rodin. V Kladně budete moci svou Krabici od bot odevzat na sběrném místě v ulici Generála Klapálka 1394/37. 

„Ne každá rodina, která je ve složité finanční situaci, je klientem sociální služby. Abychom se dostali i k dětem a rodinám, které žádný oficiální systém jako chudé neeviduje, začínáme dělat „průzkum“ už na jaře. Naši dobrovolníci po celé republice navštěvují ve svém okolí vyloučené lokality, azylové domy, krizová centra, pěstounské rodiny nebo nízkoprahové kluby a zjišťují, pro kolik dětí máme připravit vánoční dárky,“ uvedla manažerka projektu Zdeňka Sobotová z Diakonie.  

Akce má dvojí cíl: obdarovat děti z chudších rodin pěkným vánočním dárkem, možná jediným, který letos o Vánocích dostanou, a děti ze zajištěných rodin učit solidaritě. Jak název napovídá, základem je obyčejná krabice od bot. Tu spolu s dětmi rodiče naplní vhodnými dárky a pěkně zabalí. Zabalenou krabici s označením pohlaví a věku dítěte (0-17) pak v době sbírky donesou na sběrné místo. Tam se dobrovolníci postarají o to, aby se dárky dostaly do správných dětských rukou.

„O akci je obrovský zájem veřejnosti. Sběrná místa však mohou přijmout jen tolik dárků, kolik jich dokáží rozdat. Každé sběrné místo si dopředu stanovilo počet dárků, které může shromáždit a uplatnit. Na našem webu je rezervační systém, který přesně ukazuje, kolik dárků a pro jakou věkovou skupinu se už vybralo a kolik jich ještě zbývá,“ představuje Sobotová novinku letošního ročníku.

V České republice je podle kvalifikovaného odhadu více než 100 000 chudých dětí, jejichž rodiny nemají finanční prostředky na to, aby jim mohli zaplatit adekvátní školní vybavení nebo obědy. Pro některé z nich bude dárek z Krabice od bot jediným vánočním dárkem.

Více informací o projektu, fotografie a zajímavosti najdete ZDE:. 

Autor: (kh)