Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Ve Slaném se uskuteční dvanáctá Historická konference

Úterý, 12. listopadu 2019 07:00

V sobotu 16. listopadu se v  aule slánského gymnázia uskuteční 12. ročník historické konference pod názvem „Neznámé kapitoly historie – Slaný a Slánsko ve XX. století“. Tu tradičně organizuje spolek Wotrubia, spolupořadateli jsou Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném, Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně a sdružení Občané města Slaného.

Ilustrační foto: Jiří Skála

Návštěvníci se mohou opět těšit na zajímavá a dosud nezpracovaná témata:

1.     David Hubený: Pětasedmdesátnická posádka ve Slaném v roce 1919

2.     Luboš Marek: Vrchní rada patentového úřadu Václav Landa, rodák z Kačice

3.     Lubor Kunc: Generál Bedřich Neumann a Čs. polní pošta ve Francii a Velké Británii 1940-1945

4.     Pavel Bartoníček: Slaňáci v Indii – Ve službách firmy Baťa (manželé Sklenářovi)

5.     Pavel Bartoníček: Slaňáci v Indii – Z dívčí školy Na Hájích přes vlny dvou oceánů (manželé Hamzovi)
6.     Zdeněk Víšek: Slánský stavitel Vilibald Hieke (1886 – 1969)

7.     Milan Bárta: Agent gestapa Jaroslav Nachtmann a Státní bezpečnost

Letošní konference se koná pod záštitou radního pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Karla Horčičky. Na závěr bude veřejnosti slavnostně představen nově vydaný sborník „Život a smrt v kraji pod Slánskou horou – Slaný a Slánsko ve XX. století“. V něm zveřejněné studie vychází z příspěvků, přednesených na konferenci 2018.   

Mnozí veřejně aktivní jednotlivci často opakují oblíbenou větu o tom, že kdo nezná minulost, nemůže plně porozumět současnosti. Ať již citují A. Jiráska (Dnešku plně nerozumí, kdo nezná včerejšku), W. Churchilla (Národ který zapomene svou minulost nemá žádnou budoucnost), T. Roosevelta (Čím více známe svoji minulost, tím lépe jsme připraveni na budoucnost), nebo G. Santayanu (Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat). Za slovy ale často nenásledují žádné činy.

Slánská historická konference takovým činem – pokusem o poznání minulosti  – rozhodně je. Přijďte se přesvědčit! Vstup zdarma.

Autor: (Pavel Bartoníček)