Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Kladenská sametová: vychází publikace o průběhu revoluce ve městě oceli

Pondělí, 11. listopadu 2019 07:20

Fotografie, vzpomínky účastníků, přehledná časová osa, ukázky dobových dokumentů a mnohem více přináší publikace Kladenská sametová, kterou vydává spolek Halda. Její křest proběhne ve středu 13. listopadu od 18 ve Středočeské vědecké knihovně v rámci koncertu Vladimíra Merty.

Foto: Archiv z knihy Kladenská samentová

Po 30 letech se Kladno konečně dočkalo uceleného knižního zpracování událostí z roku 1889. Kladenská sametová jsou vlastně dvě knihy. Komplet tvoří dva svazky, které na dění ve městě pohlížejí z různých perspektiv. První svazek „Ať žije Kladno“ přináší historický nadhled – vedle přiblížení kontextu událostí představuje vzpomínky řady pamětníků listopadových událostí. Jsou mezi nimi například poldovácký inženýra pozdější poslanec Federálního shromáždění Martin Peroutka, někdejší herci kladenského divadla Jiří Wohanka a Otakar Brousek ml., pozdější kladenská starostka Marie Bednářová, fotografové Jaroslav Vyšín, Jaroslav Pergl a Karel Pazderka, učitelé gymnázia Zdeněk Sklenář či Jiří Rezek a mnozí další.

„Kladenská sametová není historický výklad, to ani nebylo cíl. Chtěl jsem zachytit spíš příběhy lidí, jejich osobní vzpomínky, které dohromady skládají mozaiku dní od zrušené premiéry Mamzelle Nitouche v kladenském divadle 18. listopadu až po návštěvu Václava Havla 21. prosince 1989. Částečně kniha přesahuje i do porevolučních let a ukazuje, jak nesnadné bylo formovat Kladno v nových podmínkách,“ popisuje editor knihy a autor rozhovorů s pamětníky Roman Hájek.

Druhý svazek nese příznačně název „Moje sametová“ a obsahuje fotografický dokument známého kladenského fotografa Jiřího Hankeho, který je autorskou výpovědí o nejdůležitějších momentech listopadového dění.

Křest publikace proběhne příznačně během koncertu písničkáře Vladimíra Merty ve středu 13. listopadu od 18 hodin ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Vstupenky na koncert lze v předprodeji zakoupit ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně.

Foto: Archiv z knihy Kladenská samentová
Foto: Archiv z knihy Kladenská samentová

Autor: (jk)