Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Jaký je rozdíl mezi plátcem a neplátcem DPH?

Sobota, 9. listopadu 2019 10:00

Daň z přidané hodnoty je jednou z nejuniverzálnějších daní vůbec, zatíženo je jí téměř vše. Podnikatelé by se této problematice nejraději vyhnuli, stačí se v tom ale na začátku jednou zorientovat a poté už máte vystaráno. Udělejte si v daních jasno s naším článkem.

Fotografie: Zdroj – Pixabay.com

DPH můžete platit dobrovolně, ale jsou situace definované zákonnými podmínkami, které vám určují, kdy daň z přidané hodnoty platit opravdu musíte. DPH je u nás 21 % z ceny zboží a služeb, první snížená sazba je pak 15 % a druhá 10 %.

Kdo povinně platí DPH?

Všichni podnikatelé, ať už máte firmu nebo jste OSVČ, budou platit DPH ve chvíli, kdy jejich zisk bude přesahovat 1 milion korun za předchozích 12 měsíců. U nižšího zisku se můžete sami rozhodnout, zda budete plátcem nebo neplátcem DPH.

Registrujte se včas

Jestli jste přesáhli 1 milion v zisku, nezapomeňte se včas přihlásit jako plátci DPH. Povinnost k přihlášení máte do 15. dne v měsíci následujícím po tom, kdy jste překročili hranici zisku. To znamená, že když překročíte 1 milion korun například v říjnu, máte čas do 15. listopadu, abyste se jako plátce DPH registrovali. První měsíc jako plátce vám poběží od prosince, přičemž rozhodný den určí finanční úřad.

Kdy se vyplatí být dobrovolným plátcem DPH?

Rozhodnutí, zda je výhodné být dobrovolným plátcem DPH, záleží i na tom, jestli budete nakupovat a následně prodávat plátcům nebo neplátcům DPH. Mnoho firem nakupuje často spíše u velkých firem, které jsou plátci DPH a prodává konečnému spotřebiteli, který je neplátce DPH, tudíž si nemůže uplatnit nárok na odpočet DPH. Jednoduše řečeno: Pokud je vaším zákazníkem plátce DPH, je pro vás výhodné být také plátcem DPH. Stejně tak i v případě, kdy vy jako zákazník nakupujete u dodavatelů, kteří DPH platí.

Jak ušetřit, když jste plátce DPH?

Pokud jste plátce DPH a chcete ušetřit, nabízí se vám jednoduché řešení: podnikejte s dvěma firmami. V současné době ji nemusíte zakládat úplně od začátku, stačí si vybrat firmu na prodej, tzv. ready-made společnost, která vám ušetří čas i peníze. Navíc, pokud novou firmu povedete jako neplátce DPH, můžete svým zákazníkům, pokud jsou také neplátci DPH, upravit cenu tak, aby pro ně byla výhodnější a atraktivnější.

S DPH přichází i problematika EET

Elektronická evidence tržeb EET je od roku 2016 povinná pro všechny – plátce i neplátce DPH. Mnohem více povinností však z EET vyplývá právě pro plátce DPH. Kromě elektronické zprávy o právě vzniklé tržbě pro finanční úřad a účtenek pro zákazníka, musí navíc posílat i základ DPH, celkovou částku v režimu DPH pro cestovní služby a pro prodej použitého zboží.

Autor: Marek Foršt