Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

FOTO: V Kladně a okolí se slavil Den Středočeského kraje

Středa, 30. října 2019 07:20

Letos už je to 101 let od založení samostatného československého státu a v listopadu budeme slavit 30 let od Sametové revoluce. Na pondělí 28. října připadá i Den Středočeského kraje. V Kladně i jeho okolí se proto konaly na různých místech jeho oslavy.

V Kladně a okolí se slavil Den Středočeského kraje (Foto: KL)

Město Kladno oslavilo vznik samostatného československého státu odhalením stoleté lípy na náměstí Fr. Rosenbauma a vysazením Dubu svobody před Urnovým hájem v Dubí. Pod něj byla uschována časová kapsle se vzkazy příchozích.


 Středočeská vědecká knihovna oslavila Den kraje tématem Sametové revoluce. Na její návštěvníky tak čekal den plný zábavy, dobrého jídla a především vzpomínek na tehdejší atmosféru. Lidé se například mohli zamyslet nad sametovým kvízem a vyslechnout si přednášku o revolučních dnech v Kladně. Pro děti byla připravena divadelní představení.


Den Středočeského kraje se slavil i ve skanzenu Mayrau. Tam bylo možné od 13 hodin kromě běžných prohlídek nahlédnout i do jinak nepřístupného velínu v trafostanici dolu. Na dětské návštěvníky čekal tvořivý program Od dušiček k halloweenu, kde se dozvěděly něco málo o těchto tradicích a mohly si vyrobit dušičkové pečivo nebo vydlabat halloweenskou dýni.


U příležitosti oslav Dne Středočeského kraje ve Sládečkově vlastivědném muzeu si jeho návštěvníci mohli za symbolickou jednu korunu vstupného prohlédnout výstavu Ondřeje Sekory, která byla doplněna o tematické tvořivé dílny. Připravené byly také speciální komentované prohlídky, například s ornitologem, myslivcem a preparátorem zvířat Pavlem Augstenem. Na programu bylo také promítání dokumentárního filmu.


Autor: (red)