Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Primátor Jiránek navštívil vernisáž výstavy připomínající listopad 1989

Pondělí, 28. října 2019 08:20

Kulaté 30. výročí Sametové revoluce Středočeská vědecká knihovna v Kladně připomene hned několika způsoby. Středeční vernisáž tento seriál akcí odstartovala výstavou ve spolupráci s fotografem a jejím kurátorem Jiřím Hankem.

Primátor Jiránek navštívil vernisáž výstavy připomínající listopad 1989 (Foto: Jitka Hrušková)

Nejlépe výstavu přibližuje text Jiřího Hankla:

„Ve dnech po 17. listopadu 1989 se toho mnoho dělo.

V ulicích, na školách, v divadlech a konec konců i v některých úřadech. Tyto události si samozřejmě nemohli nechat ujít ani kladenští fotografové. Byla to pro nás fotografická žeň.

Uprostřed převratných dnů jsem oslovil sedm fotografů s nabídkou uspořádat ještě „za tepla“ z pořízených snímků výstavu. Provozoval jsem Malou galerii v České spořitelně v Kladně a její prostory se k uspořádání výstavy přímo nabízely.

V té době probíhala v mé galerii výstava fotografií Karla Kestnera. Souhlasil s jejím předčasným ukončením, neboť cítil sílu událostí, a tak 4. prosince 1989 byla otevřena výstava s názvem Tyto dny. Účastnili se jí fotografové Alois Garamszegi, Jiří Hanke, Jiří Hokův, Miroslav Kára, Karel Kestner, Karel Pazderka, Luděk Švorc a Jaroslav Vyšín. Díky jejich velkorysému daru mohly zůstat fotografie v mém archivu a nyní z nich vznikla tato výstava, doplněná fotografiemi událostí, které se staly po dni vernisáže.

Jsem rád, že mohu fotografie opět představit, a to na výstavě po třiceti letech. Bohužel, tři z vystavujících autorů již dnes nejsou mezi námi.“

O úvodní vstup večera se postaral jeden z vystavujících fotografů Karel Pazderka, který přizval ke spolupráci mladého akordeonistu Bohuslava Ježka. Ten v závěru vystoupení překvapil fantastickou interpretací Smetanovy Vltavy.

Samotného otevření výstavy se ujal osobně Jiří Hanke ve společnosti Karla Pazderky a Jiřího Hokůva. Tři přátelé před publikem zavzpomínali na tehdejší atmosféru, okolnosti, za kterých snímky pořizovali i na chvilky strachu, které při dokumentování revolučního kvasu občas zažívali. Mladším ročníkům osvětlili tehdejší praktiky policistů, kteří nekompromisně vytahovali filmy z fotoaparátů a tím je nenávratně znehodnocovali.

Přehlídku unikátních záběrů, které mohou návštěvníci v knihovně až do 26. listopadu spatřit, doplňují vitríny s výňatky z tehdejšího regionálního tisku (Kladenská záře, Kahan, Kladenský Kovák) a reprodukcemi dobových plakátů a hesel. Fotografickými výrobními prostředky, kterými své momentky tehdy pořizovali, do expozice přispěl Karel Pazderka, Lukáš Reindl a Jiří Hanke.

Další akce, které knihovna připravila k Listopadu 89‘

Těm, kteří se o tvorbu Jiřího Hankeho opravdu zajímají, udělá radost jeho společná přednáška s Romanem Hájkem ze spolku Halda – Kladenská sametová den po dni…, mapující průběh listopadových událostí pohledem pamětnickým a historickým. Přednáška se uskuteční v rámci oslav Dne Středočeského kraje 28. října. Letošní ročník má podtitul Knihovna sametová a kromě přednášky se návštěvníci mohou těšit na koncert Jana Loňka a the Furnitures, divadelní představení pro děti, tvůrčí dílnu a mnohé další.

Do třetice se s tvorbou Jiřího Hankeho, a nejen jeho, mohou lidé setkat na stránkách nově vydané výpravné knihy Kladenská sametová, kterou vydal spolek Halda. Ta bude knihovně slavnostně pokřtěna na koncertu Vladimíra Merty 13. listopadu od 18:00.


Autor: Jitka Hrušková