Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

V Kladně a okolí se bude slavit Den Středočeského kraje

Pátek, 25. října 2019 07:10

Letos už je to 101 let od založení samostatného československého státu. A také je to 30 let od sametové revoluce. V Kladně i jeho okolí se budou v den státního svátku, v pondělí 28. října konat oslavy. Na tento den také připadá Den středočeského kraje. Kladenské listy pro své čtenáře připraly souhrn kulturních událostí konaných v tento den.

V Kladně a okolí se bude slavit Den Středočeského kraje

Město Kladno oslavuje vznik samostatného československého státu

V pondělí 28. října od 10 hodin bude v Kladně – Dubí na náměstí Fr. Rosenbauma odhalena stoletá lípa svobody, u této příležitosti budete mít možnost zjistit i informace o jejím vysazení. Poté se všichni přesunou k Urnovému háji, kde bude zasazen Dub svobody. Všichni budou mít možnost napsat vzkaz či namalovat obrázek – pastelky budou na místě k dispozici. Všechny vzkazy se potom uzavřou do časové kapsle, která bude uložena ke kořenům vysazeného dubu. Během akce ja zajištěno i občerstvení.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně připomene třicetileté výročí revolučních událostí

Kladenská vědecká knihovna věnuje oslavy Dne středočeského kraje tématu sametové revoluce. Je to již 30 let, co lidé zvonili svazky klíčů v ulicích českých měst, aby odehnali minulý režim. V pondělí 28. října od 9 do 14 hodin vás čeká den plný zábavy, dobrého jídla a především vzpomínek na tehdejší atmosféru. Těšit se můžete také na sametový kvíz, divadelní představení pro děti nebo například přednášku o revolučních dnech v Kladně.

Den středočeského kraje ve skanzenu Mayrau

V pondělí 28. října od 13 hodin budete kromě běžných prohlídek moci nahlédnout i do jinak nepřístupného velínu v trafo stanici dolu. Pro dětské návštěvníky bude připraven tvořivý program Od dušiček k haloweenu, kde se dozvíte něco málo o těchto tradicích a budete si moci vyrobit dušičkové pečivo nebo vydlabat halloweenskou dýni. Vstupné do skanzenu bude v tento den pouze za symbolickou jednu korunu. Konec akce je naplánován na 17. hodinu.

Den Středočeského kraje ve Sládečkově vlastivědném muzeu

I Sládečkovo muzeum zve návštěvníky výjimečným programem a symbolickým vstupným. Budete si moci prohlídnout výstavu Ondřeje Sekory, která bude doplněna o tematické tvořivé dílny, a také vás čekají speciální komentované prohlídky, například s ornitologem, myslivcem a preparátorem zvířat Pavlem Augstenem. Od 16 hodin se bude promítat dokumentární film Setkání s Libuší o vnímání mýtické věštkyně a kněžny v 21. století. Ve filmu uvidíte mimo jiné hradiště Budeč.

Otevírací den bunkru Bratronice

Využít můžete také poslední letošní příležitost k návštěvě atypické prvorepublikové pevnůstky – bunkru s autentickým vybavením, který se nachází pod silnicí z Dolního Bezděkova do Bratronic. Prohlédnout si ho můžete od 10:30 do 17:00 hodin.

Autor: (kh)