Teplárna Kladno Central Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno Jaroš
  • SAMK
  • Divadlo
  • Labyrint Kladno

Podprůhon oslaví 250 let historicky prvním bálem a křtem knihy

Čtvrtek, 24. října 2019 07:10

Oslavy 250. výročí kladenské čtvrti Podprůhon vyvrcholí historicky prvním Podprůhonským bálem. Ten se bude konat už 2. listopadu v prostorách kina Sokol. U této významné příležitosti bude také pokřtěna kniha „Paměť Podprůhonu“ od nakladatelství Halda.

Podprůhon oslaví 250 let historicky prvním bálem a křtem knihy

 

V roce 1769 rozhodl břevnovský opat Bedřich Grundtmann o parcelaci prvních osmi pozemků v údolí. Ještě ten rok tam vyrostly první tři domy. Kladenská dělnická a hornická čtvrť Podprůhon letos slaví dvou set padesátileté výročí. Spolek Podprůhon přinesl k tomuto výročí řadu akcí a projektů rozložených do celého roku. Vyvrcholením oslav bude historicky první Podprůhonský bál. Ten se uskuteční v sobotu 2. listopadu v prostorách kina Sokol.

„Rádi bychom pozvali všechny, kteří mají Podprůhon v srdci – sousedy, pamětníky, které život zavál do jiných koutů Kladna a republiky, a hlavně také naše spolupracovníky. Na jednotlivých akcích a projektech se podílely desítky lidí, a tak doufáme, že se sejdou všichni. Nicméně bál je otevřen i široké veřejnosti,“ zve na akci jedna z organizátorů, předsedkyně Spolku Podprůhon Kateřina Jůzová.

Výročí Podprůhonu se oslavuje v Kladně průběžně po celý rok. Byly mu letos věnovány Kladenské dvorky, v květnu vystavoval Jiří Hanke fotografie ze své knihy „Lidé z Podprůhonu“. Na jaře se pak sešli pamětníci, aby vzpomínali, jak se zde žilo v první polovině 20. století, a v září byla odhalena naučná stezka čtvrtí. Spolek Halda, který na celoročním projektu také participuje, zorganizoval dvě procházky s historikem Zdeňkem Pospíšilem.

Vyvrcholením těchto celoročních oslav bude historicky první Podprůhonský bál, kde zlatým hřebem programu bude křest knihy nakladatelství Halda „Paměť Podprůhonu“. Kniha vyčerpávajícím způsobem popisuje historii čtvrti a jejích jednotlivých domů, druhá část je pak věnována vzpomínkám pamětníků. „Paměť Podprůhonu je dovršením mnohaletého zájmu o historii této unikátní čtvrti a snahy ji zmapovat. Místopis je z pera Zdeňka Pospíšila a vzpomínky sbírali a editovali František Baďura a Roman Hájek. V publikaci je použita řada fotografií Jiřího Hankeho a dalších unikátních archivních fotografií a dokumentů. Jediným smutným faktem je, že se někteří pamětníci vydání knihy nedočkali,“ vysvětluje Vladimír Líba, který na vzniku knihy také spolupracoval.

Kromě křtu knihy Podprůhonský bál nabízí další zajímavý program. Večerem bude provázet Milan Iléš. Se svou kapelou Orchestar budou k tanci hrát to nejlepší z 50. a 60. let. Následovat je bude na pódiu Dutý ale Frý a Johny a spol., známí mimo jiné z Kladenských dvorků. Nebude chybět domácí domácí občerstvení, tombola a řada překvapení.

Autor: (kh)