Teplárna Kladno Central Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno Jaroš
  • SAMK
  • Divadlo
  • Labyrint Kladno

Vědci z Buštěhradu mění vzduch na vodu, přijďte na přednášku

Úterý, 22. října 2019 07:30

Science Café Kladno má další zajímavé téma. O tom, jak proměnit vzduch ve vodu bude mluvit docent Vladimír Zmrhal z výzkumného týmu S.A.W.E.R. Přednáška se bude konat ve čtvrtek 24. října od 19 hodin ve Fakultě biomedicínského inženýrství na Sítné.

Vědci z Buštěhradu mění vzduch na vodu, přijďte na přednášku (Foto: ČVUT)

Čeští vědci překvapují svět. Technologie S.A.W.E.R. vyvinutá českými vědátory v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu umí získávat vodu ze vzduchu. Zařízení se testuje v reálných podmínkách na poušti ve Spojených arabských emirátech, kam přístroj odcestoval letos v červnu. Práce na projektu však začaly už v roce 2017 a v loňském roce vědci připravili návrhy a simulace.

Tento testovaný systém vyrobí 100 litrů destilované vody denně a další úpravou z ní vznikne pitná voda. Zařízení se také stane v roce 2020 vlajkovou lodí České republiky na výstavě EXPO v Dubaji. Tam by také mělo mít pětinásobnou kapacitu a mělo by být spojeno i s dalšími systémy, například pro zavlažování.

O tom, jak zařízení vlastně funguje, co při jeho vývoji museli vědci překonat a jaký je jeho budoucí potenciál bude mluvit na čtvrtečním Science Café v Kladně docent Vladimír Zmrhal z výzkumného týmu S.A.W.E.R.

Autor: (mv)