Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně se ve středu rozdávali knihovničtí „Oscaři“

Pátek, 4. října 2019 07:20

Středočeská vědecká knihovna v Kladně v Týdnu knihoven udělovala ceny Středočeský Kramerius 2019 nejlepším dobrovolným knihovnicím z pěti knihoven Středočeského kraje.

Ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně se ve středu rozdávali knihovničtí „Oscaři“ (Foto: Archiv Středočeské vědecké knihovny)

Mezi hosty nechyběl zástupce Středočeského kraje Zdeněk Štefek, předseda Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch, kterého přivítal Radek Liška, vedoucí oddělení Krajského knihovnického centra. Ten přítomným připomněl, při jaké příležitosti je tato cena vlastně udělována.

Titul obvykle získává pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Kromě několika už zavedených celostátních cen pro knihovníky z různých typů knihoven existují i ocenění regionální, která jsou zacílena na neprofesionální knihovny s dobrovolným knihovníkem, jehož práce je mnohdy nedoceněna a přitom nesmírně záslužná. Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci.

Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami podle celé řady kritérií, mezi které patří například aktivita, pořádání akcí, otevírací doba, stav knihovního fondu a jeho doplňování, aktivní komunikace s pověřenou či krajskou knihovnou nebo vybavení knihovny.

„Účelem ocenění je podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich knihovnické práci a zároveň motivovat další, aby je následovali. Rovněž chceme vzbudit zájem vedení obcí k jejich podpoře,“ říká Radek Liška.

Po krátkém úvodu vystoupili se svým hudebním číslem Jaroslav Černucký (bendžo) a Miluše Strunecká (kontrabas) a následovalo promítání dvou krátkých filmů Book story a… věnovaných současným trendům v rozvoji knihoven.

Poté mělo publikum příležitost seznámit se v již tradičních medailoncích oceňovaných knihovnic s rozsáhlými aktivitami a osobním přínosem jednotlivých dam. Ano, mezi nominovanými v letošním roce muži chyběli.

Oceněné knihovnice obdržely za skvělou a záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, dárkový koš, samolepku s logem Středočeský Kramerius a další drobné dary z rukou Zdeňka Štefka a Radka Lišky.

V letošním roce získaly titul Středočeský Kramerius 2019 tyto dobrovolné knihovnice:

Ivana Šotkovská a Věra Pilná, Obecní knihovna Tehov, Martina Hrubešová, Obecní knihovna Úholičky, Iveta Zikmundová, Obecní knihovna Pátek, Eva Hašlarová, Obecní knihovna Dalešice a Marie Šprunglová, Obecní knihovna Chraštice.

Slavnostní ceremoniál přítomní hosté zakončili u připraveného pohoštění, které Středočeská vědecká knihovna pro všechny zúčastněné nachystala.


Autor: Jitka Hrušková 1. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 2. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 3. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 4. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 5. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 6. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 7. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 8. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 9. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 10. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 11. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 12. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 13. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 14. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 15. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 16. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 17. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 18. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 19. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 20. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů