Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Kluci z Miners Kladno U9 historicky zabodovali, z mistrovství si odvezli bronzové medaile

Středa, 2. října 2019 08:00

Jít proti Drakům Brno do bojů o medaile na mistrovství republiky byl kluků z Miners dlouhodobý mlhavý sen. Prorazit mezi silnou čtyřku jihomoravských týmů Hrochů, Draků, Blanska a Třebíče se dlouho zdálo skoro nemožné. Ale od jara tohoto roku, kdy poprvé v Třebíči zdolali Hrochy, začal tento sen nabírat přesnější kontury. Ukázalo se, že by to občas proti Moravákům mohlo vyjít.

Kluci z Miners Kladno U9 historicky zabodovali, z mistrovství si odvezli bronzové medaile (Foto: Aneta Svobodová)

Na mistrovství kluci odjížděli jako tým, který v české polovině republiky v posledních dvou letech nemá konkurenci a dlouhodobými výkony si drží tu pomyslnou pátou příčku v České republice právě za zmiňovanou silnou čtyřkou. Kladno bylo bráno jako černý kůň turnaje, který může překvapit. V oddílech po republice nás předcházela pověst týmu, který jde neustále nahoru a kterému je nejlepší se raději vyhnout. 

„Naše cíle byly jasné: vše pod 5. místo je neúspěch, 5. místo by bylo fajn a vše nad ním by bylo fantastické,“ prozradil plán hlavní trenér Petr Vinš.

Prvním soupeřem ve skupině byli Kladeňákům ostravští Arrows, kteří neměli šanci. Výsledek 16:0 po jasném průběhu. Jako druzí je čekali už o něco silnější hráči Hluboké. I tak byl výsledek nekompromisní pro kladenský tým 8:0. 

V sobotu ráno už kluky z Kladna čekal jiný kalibr. O prvenství ve skupině si to na „férovku“ rozdali s Hrochy. Určitě jeden z nejhezčích zápasů turnaje, na který se sešlo i spousta diváků, trenérů i hráčů z jiných týmů. Množství odpalů a následně fantastických zákroků v poli předváděly oba týmy rovnocenně. Kladno zatlačilo od začátku a ujalo se vedení 2:0, Hroši vyrovnali i díky smolnému hodu Jirky Kratiny z pravého pole na druhou metu, kdy se míč od mety neuvěřitelně odrazil zpět do zadního pole. Kladno přidalo bod a Hroši zase vyrovnali. Ve zbytku utkání však obrana Miners zahrála bezchybně a Hrochy už dál než na druhou metu, nepustila. Přidali čtvrtý bod a udrželi to až do konce. Znamenalo to jediné, první místo ve skupině a přímý postup do čtvrtfinále.

V něm kladenští Miners narazili na silné Rytíře z Trutnova, kteří hráli velmi slušně v obraně a ještě lépe na pálce. Prohra v tomto zápase by znamenala zničení toho, jak se dosud kluci na turnaji prezentovali. Za stavu 3:1 pro Miners Rytíři bušili, jejich běžci na první a třetí metě, jeden aut a kladenský tým zažíval největší krizi v turnaji. V tu chvíli se spustil liják, který přerušil zápas až do nedělního rána. Kluci se dobře vyspali a ráno na Rytíře nastoupili. Konečný výsledek 8:4 a Miners šli do boje o medaile.

Semifinále proti silnému Blansku. Až do páté směny by si nikdo netroufnul odhadnout, kdo zvítězí, protože na hřišti (podobně, jako v zápase s Hrochy) stály proti sobě naprosto vyrovnané týmy. Ať to bylo hrou na pálce, agresivním během po metách, téměř bezchybnou obranou nebo celkovou prezentací a organizací týmu (rozházení před směnou, náběhy do pole, organizace a atmosféra na střídačce). V tom všem se Kladeňáci favoritovi dokázali vyrovnat a byl na ně báječný pohled. Konečný výsledek 3:5 posunul tým Miners do boje o bronz.

„Čekali jsme, co porážka s kluky udělá a jak pracné bude je nabudit do dalšího těžkého zápasu. Byli jsme překvapeni, kluci byli v pohodě. Pořád dobýváme tu českou špičku a kluci asi taky cítili, že za prohru po takovém výkonu se nemusí stydět. A tak jsme si řekli, že nastal čas ty Draky konečně přejet a že bez medaile domů nepojedeme,“ říká trenér Petr Vinš.

A tak se do nich pustili. Povedl se jim nástup a vedení 3:0 a k těmto třem bodům každou směnu po kouskách něco přidávali. „Mám pocit, že náš nástup Draky zaskočil a celý zápas se už té deky nezbavili. Naše bezchybná obrana jim zobala odpaly jeden za druhým a dál, než na druhou metu, je nepustila,“ pochvaluje si výkon svých svěřenců trenér. Vyhlášení konce zápasu spustilo neskutečný řev nejen u kluků, ale hlavně mezi rodiči. Právě se povedl historický úspěch pro celý kladenský klub a hlasitě se prolomily dveře do absolutní české špičky. „Konečně jsme tam!“ jásá Petr Vinš za celý klub.

„Tihle kluci udělali fantastický úspěch a velkou reklamu našemu klubu. Tým provinčního klubu trénující v antukovém prachu nebo na rozdělovských drnech se zázemím v rozpadající se barabizně se prodral mezi velké baseballové značky. Tohle jsme v Kladně nezažili nejméně 20 let. Chce se mi věřit, že tahle medaile bude motivovat další naše děcka z jedenáctek, osmiček i sedmiček, aby to jednou dotáhly k podobnému úspěchu. A také, že snad bude dalším pádným argumentem při jednání o novém hřišti. Aby tyhle děti konečně mohly trénovat v důstojných podmínkách,“ vzkázal nadšený headcoach Petr Vinš.

Kluci z Miners Kladno U9 historicky zabodovali, z mistrovství si odvezli bronzové medaile (Foto: Aneta Svobodová)
Kluci z Miners Kladno U9 historicky zabodovali, z mistrovství si odvezli bronzové medaile (Foto: Aneta Svobodová)

Autor: (kh)