Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Středočeská vědecká knihovna v Kladně pořádá vernisáž neslyšící umělkyně

Úterý, 24. září 2019 07:20

U příležitosti Mezinárodního dne neslyšících připadajícího na 23. září pořádá Středočeská vědecká knihovna v Kladně ve středu 25. září od 17 hodin vernisáž Olgy Sarkőziové – neslyšící výtvarnice a herečky. Představí se i místní buňka organizace Tichý svět a vystoupí divadelní spolek Taška Kladno.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně pořádá vernisáž neslyšící umělkyně (Foto: KL)

Do ticha utíkáme, když jsme unaveni ruchem okolního světa, když si potřebujeme odpočinout nebo prostě jen srovnat myšlenky. O tichu říkáme, že léčí. Jak ho ale vnímají lidé, kteří si ho za svého nerozlučného společníka nevybrali? Jak vypadá jejich každodenní život a jaké nesnáze musí denně překonávat, aby obstáli v dnešním hektickém světě? Mohou být vůbec šťastní?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdou zájemci právě na středeční vernisáži, který se od 17 hodin uskuteční ve velké studovně a Malé galerii knihovny. Při této příležitosti představí svou činnost organizace působící i v Kladně a zabývající se pomocí neslyšícím – Tichý svět. Ve druhé části večera vystoupí divadelní spolek Taška Kladno s pásmem říkadel a pohádek Františka Hrubína s prvky znakového jazyka.

Olga Sarkőziová se narodila 9. dubna 1968 v Benešově. V Zahradě, poskytovateli sociálních služeb, žije od roku 1997 a Zahrada se stala jejím domovem. Někteří lidé dostanou do vínku talent, který nevyužijí. Olga talentů dostala celou řadu a k tomu bohužel také celou řadu handicapů, které jí ztížily dorozumívání s okolím a také orientaci v něm. Kromě zrakového postižení je i hluchoněmá. Navíc měla start do života ztížený tím, že o ni její rodina nejevila zájem. Své talenty přesto rozvíjela a dokázala je naplno využít.

Výtvarný talent zúročuje vytvářením kreseb, které již získaly významná ocenění. Svými obrazy vyjadřuje nálady a pocity, které někdy řeknou více než vyslovená věta. Obdiv budí její odvaha a harmonie při volbě barev a témat. Většinou jsou plné veselých teplých barev a vyzařuje z nich optimismus, jindy odráží i smutek a nepohodu tak, jak to život přináší. Malování je pro ni relaxací i velkým koníčkem a věnuje mu každou volnou chvíli.

„Jsme velmi rádi, že Olinu můžeme v rozvíjení jejího talentu podporovat. Také pro nás je velkou odměnou uznání jejího výtvarného nadání,“ říká Eva Bartošová, ředitelka Zahrady.

Nebylo by však úplné Olgu představit jen jako výtvarnici. Je i velmi dobrou herečkou a tanečnicí. Toto své nadání uplatňuje v divadelním souboru Taška Kladno, kde patří mezi hlavní opory týmu. Po zhlédnutí jejího tanečního vystoupení by divák nevěřil, že je sluchově postižená. Od roku 2011 ztvárnila několik divadelních rolí v souboru Taška Kladno a podílela se na natáčení všech tří oceněných snímků z mezinárodního filmového festivalu Mental Power Prague Film Festival. Živý film, Věci v pohybu a Čert a Káča. Za svůj herecký výkon byla několikrát nominována na jednu z hlavních cen tohoto festivalu.

„To, že Olina může své obrazy prezentovat na samostatné výstavě ve Středočeské knihovně Kladno, je pro ni velkou odměnou a uznáním. Je to doklad o tom, že pokud člověk chce, dokáže i na první pohled nepřekonatelné překážky zdolat,“ podotýká Bartošová.

Tak nezapomeňte – ve středu 25. září od 17 hodin!

Autor: (jk)