Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Zasedání kladenských zastupitelů se neslo v duchu boje o divadlo

Čtvrtek, 19. září 2019 07:00

Ostře sledované zasedání kladenských zastupitelů, při němž sál Kokosu zaplnily více než tři stovky lidí, se z větší části točilo okolo krize v městském divadle. Opozice v reakci na vývoj posledních týdnů navrhla hlasovat o navrácení věcí do původního stavu, v němž divadlo fungovalo do letošního června. Nezískala však potřebný počet hlasů.

Zasedání kladenských zastupitelů se neslo v duchu boje o divadlo (Foto: KL)

Krom politiků a široké veřejnosti dorazili do sálu také herci a další pracovníci Městského divadla Kladno, kteří se dožadovali odpovědí na otázky, jež vyvolaly uplynulé týdny. Někteří zaměstnanci divadla totiž odmítají spolupracovat s nově zvolenou jednatelkou divadla Irenou Žantovskou. Podle nich nebyla jmenována na základě standardního výběrového řízení – byla totiž jedinou uchazečkou. Už tak napjatou situaci vyostřily výpovědi uměleckého šéfa Jaroslava Slánského nebo Jana Krafky, který se po odvolání z funkce jednatele rozhodl v divadle nepokračovat ani jako herec. Nová divadelní sezona, která měla začít ve středu 11. září, tak neodstartovala a personál divadla hrozí stávkou. Na podporu divadelníků vznikla i petice s více než dvěma tisíci osmi sty padesáti podpisy.

Za odvolaného Krafku a jeho kolegy se postavila také opozice v čele s exprimátorem Milanem Volfem, který si nebral servítky a vyčetl Danu Jiránkovi, svému předchůdci i nástupci v jedné osobě, stav, v jakém divadlo za svého mandátu převzal. Ocenil přitom práci Jana Krafky, který podle něj dokázal divadlo postavit na správnou kolej, a navrhl jeho návrat na post jednatele. Hlasy opozice však pro schválení návrhu nestačily.

Radnice totiž zastává názor, že se Krafka ve funkci jednatele nedokázal chovat ekonomicky. „Pro letošní rok jsme vyčlenili rekordních 58 milionů korun, tedy zhruba 1000 korun na vstupenku. To je nejvíce ze všech divadel Středočeského kraje. I tuto sumu Jan Krafka ve funkci jednatele divadla překročil. Loni divadlo utratilo ještě o 5 milionů víc, než původně schválili zastupitelé,“ řekl primátor Dan Jiránek.

Podle Ireny Žantovské, nově zvolené jednatelky, v současnosti chod divadla ohrožují jen herci, kteří podali výpověď. Sám Krafka jako stěžejní bod souboru hrál v řadě představení, které bude po jeho odchodu nutné přeobsadit nebo zcela zrušit. Žantovská přitom doufala v jeho setrvání.

„Chci respektovat dramaturgický plán sezony i personální obsazení. V činohře budu i nadále podporovat uvedení jednoho muzikálu v každé sezoně. Provoz divadla chci ekonomicky stabilizovat například zvýšením počtu zájezdů a chci zvyšovat průměrnou návštěvnost na reprízách uplatňováním rozšířených metod práce s publikem,“ řekla Žantovská při své prezentaci, ve které nastínila základní koncepci dalšího směřování divadla.

Namíchnuté divadelníky ale zřejmě neuspokojila. Po neúspěšném hlasování o Krafkově znovujmenování do funkce jednatele a návratu organizace divadla do podoby z počátku června letošního roku se společně s opozicí poroučeli ze sálu a po přestávce už se do něj nevrátili.

Zatímco se stávka činoherního souboru zdá být neodvratnou, Divadlo Lampion dosud repertoár neomezilo, přestože se ani jeho zaměstnancům nastalá situace nelíbí. Dle slov umělecké šéfky Lucie Radimerské však herci a zaměstnanci Lampionu nechtějí, aby na politických tahanicích tratili dětští diváci.

Autor: (jk)