Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Na Mayrovce bude slavnostně zahájena výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku

Čtvrtek, 19. září 2019 07:20

Od soboty 21. září se budete moci seznámit s cihlářským řemeslem, jehož počátky sahají až do dob antiky. Slavnostní zahájení výstavy Cihelny a cihlářství na Kladensku se uskuteční od 15 hodin v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích, samotnou výstavu pak budete moci zhlédnout až do konce března následujícího roku.

Výstava vás zasvětí do tajemně působících značek na starých cihlách. Představí cihlu nejen jako prvek konstrukční, ale také architektonický. Budete mít možnost seznámit se s cihlářským řemeslem, jehož počátky zasahují až do dob antiky, kdy se nepálené cihly vyráběly mnohdy přímo na místě stavby. Kolkování cihel se provádělo nejčastěji s různými kombinacemi písmen nebo číslic, ale nejsou výjimkou složité znaky nebo erby. Sběratelskou raritou bývají otisky prstů, rukou dětí a nejsou výjimkou stopy psů či koček.

Kurátorem výstavy je Tomáš Voldráb. Na výstavě uvidíte ukázku ze sbírky kolkovaných cihel Jaroslava Zelenky.  Výstava potrvá do 31. března 2020 a spolek Halda při této příležitosti vydává stolní kalendář cihel na rok 2020.

Autor: (kh)