Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Město zúžilo vozovku u přechodu v ulici Cyrila Boudy. Chce ochránit školáky

Středa, 18. září 2019 07:30

V reakci na petici sdružení rodičů a přátel 10. základní školy, kterou podepsalo na 150 lidí, rozhodlo vedení města Kladna o zúžení vozovky u rizikového přechodu v ulici Cyrila Boudy. Cílem je zajistit větší bezpečí školáků při přecházení. Úpravy na dalších přechodech budou následovat.

Foto: MMK

Přechod na úrovni 10. základní školy v ulici Cyrila Boudy prošel proměnou v úterý 17. září. Rizikovou situaci v místě řeší bezpečnostní zúžení komunikace z obou stran, což zredukuje počet pruhů na jeden pro každý směr. Město si od úprav slibuje zpřehlednění situace, zpomalení dopravy a usnadnění přecházení. Ve spolupráci s kladenským dopravním inspektorátem Policie České republiky město instalovalo svislé i vodorovné dopravní značení, včetně provizorního ohraničení, aby si řidiči na změnu zvykli. Během 14 dnů pak proběhne finální úprava. Před instalací byl s řešením seznámen také zřizovatel městské hromadné dopravy, který provedl zkušební jízdu pro kloubové autobusy.

Čtyřproudovou vozovku v ulici Cyrila Boudy křižuje krom zmíněného ještě jeden přechod, který co do počtu jízdních pruhů a své délky nepatří k příliš bezpečným. Řeč je o „zebře“ na Sítné u stejnojmenné autobusové zastávky. Také tam denně přechází desítky školáků a také tam často vznikají nebezpečné situace, kdy auto v jednom jízdním pruhu dá chodci přednost a řidič vozidla jedoucího stejným směrem ve druhém pruhu chodce přehlédne a musí prudce brzdit. Zúžení na Sítné nahradí původní, již nevyhovující omezení tvořené zpomalovacími retardéry v levých jízdních pruzích. Nové řešení má roční zkušební dobu. V září příštího roku město vyhodnotí, jak se osvědčilo, a odbor dopravy společně s policisty rozhodne o případném provedení stabilní stavební úpravy přechodu a přilehlých chodníků.

Dle výsledků vyhodnocení nebezpečnosti nevhodného stavebního stavu a počtu dopravních nehod budou prováděny úpravy na dalších rizikových přechodech ve městě. V plánu je například přestavba přechodu v ulici Jaroslava Kociána u autobusové zastávky nebo v ulici Sportovců, kde je uprostřed vozovky nevhodný ostrůvek, který při sněhové nadílce není vidět a je pro řidiče nebezpečný.

Autor: (jk)