Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Krajská knihovna v Kladně zahájila stavbu centrálního depozitáře

Středa, 18. září 2019 06:30

Středočeská vědecká knihovna v Kladně předevčírem symbolicky zahájila stavbu nového centrálního depozitáře s kapacitou přesahující 800 tisíc knihovních jednotek. Projekt za zhruba 119 milionů korun vyřeší dlouhodobé problémy knihovny s uložením a ochranou knihovního fondu.

Foto: Tomáš Volf

Středočeská vědecká knihovna v Kladně aktuálně vlastní přes 963 tisíc knihovních jednotek – tedy knih, svazků, periodik, zvukových nosičů a dalších dokumentů – z nichž je přes 400 tisíc uloženo v nevyhovujících podmínkách v šesti různých skladech po celém městě. Nový centrální depozitář, který vyroste v Divadelní ulici, bude mít kapacitu 809 tisíc knihovních jednotek a jeho součástí bude i knihařská dílna, kde se budou moci opravovat poškozené svazky.

„Způsob uložení knihovního fondu Středočeské vědecké knihovny v Kladně je v současnosti neefektivní, jeho ochrana je velice problematická a správa a zpřístupnění fondu uživatelům je málo flexibilní. Středočeská vědecká knihovna je významnou krajskou institucí, která díky novému projektu splní současné požadavky pro uložení a správu knihovního fondu. Realizací záměru se samozřejmě podaří i zlepšit služby pro návštěvníky,“ říká hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Podle ředitele knihovny Tomáše Ondráška současné sklady neodpovídají normám, knihovna musí platit za jejich pronájem a prostory pro uložení fondu jsou přeplněné.

„Přes 400 tisíc knihovních jednotek se z šesti různých míst přesune do centrálního skladu s tepelně regulovaným prostředím a s moderním bezpečnostním kamerovým systémem. Na digitalizačním pracovišti se budou na vysokokapacitních skenerech skenovat knihy a dokumenty pro interní i externí potřebu a nakládka i vykládka bude probíhat ve vnitřním prostoru, takže vše bude chráněno před nepříznivými klimatickými podmínkami,“ vysvětlil přínos nového centrálního depozitáře Ondrášek.

Svoz knih z mnoha míst po městě nyní navíc prodlužuje dodací lhůtu pro čtenáře a prodražuje provoz knihovny. „Přesunem části fondu z historické budovy, a tedy uvolněním dosavadních skladovacích prostor, se navíc otevřou možnosti k rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost,“ dodal Ondrášek.

„Středočeský kraj zřizuje krajskou knihovnu ze zákona, je tedy naší povinností se o ni starat. Stavba depozitáře je ale finančně velmi náročná a z vlastních zdrojů bychom si to nemohli dovolit. Proto je pro nás velmi důležité, že se podařilo získat dotaci z prostředků IROP, která pokryje zhruba 90 procent nákladů,“ připomněl krajský radní pro kulturu a památkovou péči Karel Horčička.

Staveniště v Divadelní ulici převzali stavbaři v úterý 17. září. V prosinci příštího roku by tam už měla stát dokončená budova depozitáře, který začne knihovna využívat v červnu roku 2021.

Autor: (jk)