ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Nechceme, aby se diváci stali rukojmími, říká primátor Jiránek

Pátek, 13. září 2019 10:00

Hrozby stávkou, zřízení odborů, emotivní výroky, osočování vedení města a odchody ze souboru. Tak reagovali poslední týdny herci Městského divadla Kladno na odvolání městem kritizovaného jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. Jana Krafky a příchod nové jednatelky Ireny Žantovské. Situace směřuje k vyvrcholení na jednání zastupitelstva, které se odehraje už v pondělí 16. září. Připravují se na něj zaměstnanci divadla, politická opozice i vedení města. Ptali jsme se kladenského primátora Dana Jiránka, s jakými postoji před zastupitelstvo předstoupí. 

Nechceme, aby se diváci stali rukojmími, říká primátor Jiránek (Foto: KL)

Podle herců nemělo město pro odvolání p. Krafky dostatečné argumenty…

Město své divadlo vždy podporovalo a podporuje. Podívejte se na stále se navyšující rozpočet na provoz. Pro letošní rok jsme vyčlenili rekordních 58 mil. korun, tedy zhruba 1 000 korun na vstupenku. To je nejvíce ze všech městských divadel Středočeského kraje. A i tak velkorysou a stále se navyšující sumu Jan Krafka ve funkci jednatele divadla překročil. Naposledy loni divadlo utratilo ještě o 5 milionů víc, než původně schválili zastupitelé. Navíc i tři roky po velké rekonstrukci se podíl z prodaného vstupného na provozních nákladech divadla pohybuje v současnosti na úrovni pouhých 14 procent, což je hluboce pod republikovým průměrem. Například v mladoboleslavském divadle je podíl cca 55 procent. Já teď nehodnotím uměleckou stránku divadla, ale jeho hospodaření, které má každý jednatel hlídat, a panu Krafkovi to evidentně nešlo. Těch věcí svědčících o nedostatečných manažerských dovednostech je mnohem více a nelze je tady ani všechny vyjmenovat. Jednali jsme o nich s bývalým jednatelem několik měsíců, než definitivně ztratil naši důvěru. Zřizovatel má právo, ať se to odpůrcům změny líbí či nikoliv, na výměnu vedoucího pracovníka své organizace, pokud s jeho výkonem není dlouhodobě spokojen.   

Divadelníci říkají, že je divadlo destabilizované a žádají návrat Jana Krafky, Uvažuje o tom vedení města?

Na tom, že pozici jednatele divadla musí zastávat člověk s ekonomickým povědomím, trváme. Na tom, že jsme ztratili důvěru ve schopnosti p. Krafky samostatně vést ekonomickou oblast divadla, se také nic nezměnilo. V nové jednatelce jsme získali člověka, který uměleckou i ekonomickou stránku dokáže profesionálně spojit. Je třeba jí také dát čas, aby se s provozem seznámila. O destabilizaci nemůže být řeči. Jednatelka operativně reaguje na vývoj situace a snaží se zajistit představení tak, aby diváci nebyli ochuzeni.

Na jednom člověku, v pozici jednatele, navíc přeci nestojí celé divadlo a Janu Krafkovi nebylo znemožněno v divadle setrvat. Byla mu naopak nabídnuta solidní pozice personálního ředitele obou kladenských divadelních scén a činoherce zároveň. Mohl tak dál ovlivňovat směřování a rozvoj divadla ve prospěch herců. To sám odmítl. Nakonec oznámil, že nebude ani dohrávat představení, přestože nová jednatelka splnila veškeré požadavky, kterými setrvání podmínil, včetně navýšení honoráře.

Město udělalo vše pro to, aby dalo najevo, že si svých divadel velice váží. Jediné na čem trvá, je, že není možné, abychom člověka s takovou odpovědností vodili za ruku.

Dramaturgyně divadla Kristýna Čepková tvrdila na webu tyden.cz, že pan Krafka čekal celé léto na adekvátní smlouvu, aby mohl dohrát jednotlivé inscenace…

To není pravda. Pan Krafka měl od 1.10.2016 s divadlem platnou smlouvu o provedení uměleckého výkonu – tedy na všechna hraní v inscenacích divadla. Tato smlouva byla platná až do 4.9.2019, kdy sám požádal o její ukončení dohodou z osobních důvodů. To znamená, že neměl přes léto na co čekat – měl platnou smlouvu, podle které měl povinnost vystupovat v představeních Městského divadla Kladno.

V prohlášeních divadelní odboráři kritizují průběh výběrového řízení na nového jednatele i fakt, že Irena Žantovská byla jediným zájemcem a výběr je tedy diskutabilní, respektive předem rozhodnutý…

Nová jednatelka byla vybrána v řádném a otevřeném výběrovém řízení, do kterého se mohli přihlásit všichni zájemci s patřičnou kvalifikací. Na rozdíl od Jana Krafky, který byl minulým vedením města jmenován přímo bez otevřeného výběrového řízení.

Herci stále opakují, že vedení města chce z divadla udělat stagionu a rozpustit činoherní soubor, je to pravda?

To je nesmysl, my zase neustále opakujeme, že nikoho taková myšlenka, byť na vteřinu, nenapadla.

Herci tuto fámu používají zřejmě pro rozdmýchání „těch správných“ emocí ve veřejnosti. Brát si ale diváky za rukojmí a způsobem, jakým to dělají – pomocí urputného šíření dezinformací – už není etické. Kvůli nim je vedení divadla nuceno posunout začátek sezóny i zpřeházet pořadí premiér. Herci říkají, že chtějí jen dělat dobré divadlo. Po celou dobu jim v cestě ale stojí jen jediná věc, a tou jsou oni sami. Zdůrazňuji, že pracovní a mzdové podmínky zaměstnanců divadla, rozpočet i celé zázemí se s nástupem nové ředitelky nijak nezměnily. Jakékoli opačné informace jsou lživé.

Vzniklá situace nás velmi mrzí, ale zároveň nechceme, aby se diváci stali rukojmími. Je na hercích, zda budou chtít na Kladně pokračovat a hledat společnou cestu k řešení problémů.

Pokoušelo se město s divadelními odboráři vyjednávat?

Opakovaně, ale bezúspěšně. Zaměstnanci divadla v čele s předsedou odborové organizace zaměstnanců divadla panem Tomášem Hronem se už několikrát odmítli s vedením města setkat. Vždy si našli nějaký zástupný důvod, proč navrženou schůzku zrušit, či alespoň nepotvrdit.

Jako jeden z důvodů, proč odmítl Jan Krafka dohrávat představení, byl, že prý město na něj podalo trestní oznámení. Je to pravda?

Nikdo z vedení města nikdy nepodal žádné trestní oznámení na kohokoli ze zaměstnanců divadla.

Objevily se informace, že chcete divadla právně odloučit…

Město žádnou transformaci Divadla Lampion a Městského divadla Kladno do dvou právních entit nikdy neplánovalo. Jen chceme v rámci analytického účetnictví rozdělit hospodaření obou divadel, a mít tak lepší přehled, jak hospodaří jednotlivé scény, kde jsou úspěchy a kde rezervy, jaká je skutečná návštěvnost jednotlivých scén. Doposud se sčítal jak hospodářský výsledek, tak návštěvnost, což je nepřehledný systém. Obě scény nadále zůstávají pod jednou městskou společností.

Na pondělním zastupitelstvu se očekává vyhrocená atmosféra, s čím na jednání půjdete?

Víte, já osobně jsem rád, že se konečně s divadelními odboráři setkáme a řekneme si tváří v tvář svá stanoviska. Snad tím započne skutečný dialog, který povede k uklidnění situace. My jsme byli od začátku připraveni jednat.

Autor: (red)


 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše