Výstava fotografií Blíž k přírodě SMP Divadlo Lampion Lucie Bílá v Kladně Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Nechceme, aby se diváci stali rukojmími, říká primátor Jiránek

Pátek, 13. Září 2019 10:00

Hrozby stávkou, zřízení odborů, emotivní výroky, osočování vedení města a odchody ze souboru. Tak reagovali poslední týdny herci Městského divadla Kladno na odvolání městem kritizovaného jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. Jana Krafky a příchod nové jednatelky Ireny Žantovské. Situace směřuje k vyvrcholení na jednání zastupitelstva, které se odehraje už v pondělí 16. září. Připravují se na něj zaměstnanci divadla, politická opozice i vedení města. Ptali jsme se kladenského primátora Dana Jiránka, s jakými postoji před zastupitelstvo předstoupí. 

Nechceme, aby se diváci stali rukojmími, říká primátor Jiránek (Foto: KL)

Podle herců nemělo město pro odvolání p. Krafky dostatečné argumenty…

Město své divadlo vždy podporovalo a podporuje. Podívejte se na stále se navyšující rozpočet na provoz. Pro letošní rok jsme vyčlenili rekordních 58 mil. korun, tedy zhruba 1 000 korun na vstupenku. To je nejvíce ze všech městských divadel Středočeského kraje. A i tak velkorysou a stále se navyšující sumu Jan Krafka ve funkci jednatele divadla překročil. Naposledy loni divadlo utratilo ještě o 5 milionů víc, než původně schválili zastupitelé. Navíc i tři roky po velké rekonstrukci se podíl z prodaného vstupného na provozních nákladech divadla pohybuje v současnosti na úrovni pouhých 14 procent, což je hluboce pod republikovým průměrem. Například v mladoboleslavském divadle je podíl cca 55 procent. Já teď nehodnotím uměleckou stránku divadla, ale jeho hospodaření, které má každý jednatel hlídat, a panu Krafkovi to evidentně nešlo. Těch věcí svědčících o nedostatečných manažerských dovednostech je mnohem více a nelze je tady ani všechny vyjmenovat. Jednali jsme o nich s bývalým jednatelem několik měsíců, než definitivně ztratil naši důvěru. Zřizovatel má právo, ať se to odpůrcům změny líbí či nikoliv, na výměnu vedoucího pracovníka své organizace, pokud s jeho výkonem není dlouhodobě spokojen.   

Divadelníci říkají, že je divadlo destabilizované a žádají návrat Jana Krafky, Uvažuje o tom vedení města?

Na tom, že pozici jednatele divadla musí zastávat člověk s ekonomickým povědomím, trváme. Na tom, že jsme ztratili důvěru ve schopnosti p. Krafky samostatně vést ekonomickou oblast divadla, se také nic nezměnilo. V nové jednatelce jsme získali člověka, který uměleckou i ekonomickou stránku dokáže profesionálně spojit. Je třeba jí také dát čas, aby se s provozem seznámila. O destabilizaci nemůže být řeči. Jednatelka operativně reaguje na vývoj situace a snaží se zajistit představení tak, aby diváci nebyli ochuzeni.

Na jednom člověku, v pozici jednatele, navíc přeci nestojí celé divadlo a Janu Krafkovi nebylo znemožněno v divadle setrvat. Byla mu naopak nabídnuta solidní pozice personálního ředitele obou kladenských divadelních scén a činoherce zároveň. Mohl tak dál ovlivňovat směřování a rozvoj divadla ve prospěch herců. To sám odmítl. Nakonec oznámil, že nebude ani dohrávat představení, přestože nová jednatelka splnila veškeré požadavky, kterými setrvání podmínil, včetně navýšení honoráře.

Město udělalo vše pro to, aby dalo najevo, že si svých divadel velice váží. Jediné na čem trvá, je, že není možné, abychom člověka s takovou odpovědností vodili za ruku.

Dramaturgyně divadla Kristýna Čepková tvrdila na webu tyden.cz, že pan Krafka čekal celé léto na adekvátní smlouvu, aby mohl dohrát jednotlivé inscenace…

To není pravda. Pan Krafka měl od 1.10.2016 s divadlem platnou smlouvu o provedení uměleckého výkonu – tedy na všechna hraní v inscenacích divadla. Tato smlouva byla platná až do 4.9.2019, kdy sám požádal o její ukončení dohodou z osobních důvodů. To znamená, že neměl přes léto na co čekat – měl platnou smlouvu, podle které měl povinnost vystupovat v představeních Městského divadla Kladno.

V prohlášeních divadelní odboráři kritizují průběh výběrového řízení na nového jednatele i fakt, že Irena Žantovská byla jediným zájemcem a výběr je tedy diskutabilní, respektive předem rozhodnutý…

Nová jednatelka byla vybrána v řádném a otevřeném výběrovém řízení, do kterého se mohli přihlásit všichni zájemci s patřičnou kvalifikací. Na rozdíl od Jana Krafky, který byl minulým vedením města jmenován přímo bez otevřeného výběrového řízení.

Herci stále opakují, že vedení města chce z divadla udělat stagionu a rozpustit činoherní soubor, je to pravda?

To je nesmysl, my zase neustále opakujeme, že nikoho taková myšlenka, byť na vteřinu, nenapadla.

Herci tuto fámu používají zřejmě pro rozdmýchání „těch správných“ emocí ve veřejnosti. Brát si ale diváky za rukojmí a způsobem, jakým to dělají – pomocí urputného šíření dezinformací – už není etické. Kvůli nim je vedení divadla nuceno posunout začátek sezóny i zpřeházet pořadí premiér. Herci říkají, že chtějí jen dělat dobré divadlo. Po celou dobu jim v cestě ale stojí jen jediná věc, a tou jsou oni sami. Zdůrazňuji, že pracovní a mzdové podmínky zaměstnanců divadla, rozpočet i celé zázemí se s nástupem nové ředitelky nijak nezměnily. Jakékoli opačné informace jsou lživé.

Vzniklá situace nás velmi mrzí, ale zároveň nechceme, aby se diváci stali rukojmími. Je na hercích, zda budou chtít na Kladně pokračovat a hledat společnou cestu k řešení problémů.

Pokoušelo se město s divadelními odboráři vyjednávat?

Opakovaně, ale bezúspěšně. Zaměstnanci divadla v čele s předsedou odborové organizace zaměstnanců divadla panem Tomášem Hronem se už několikrát odmítli s vedením města setkat. Vždy si našli nějaký zástupný důvod, proč navrženou schůzku zrušit, či alespoň nepotvrdit.

Jako jeden z důvodů, proč odmítl Jan Krafka dohrávat představení, byl, že prý město na něj podalo trestní oznámení. Je to pravda?

Nikdo z vedení města nikdy nepodal žádné trestní oznámení na kohokoli ze zaměstnanců divadla.

Objevily se informace, že chcete divadla právně odloučit…

Město žádnou transformaci Divadla Lampion a Městského divadla Kladno do dvou právních entit nikdy neplánovalo. Jen chceme v rámci analytického účetnictví rozdělit hospodaření obou divadel, a mít tak lepší přehled, jak hospodaří jednotlivé scény, kde jsou úspěchy a kde rezervy, jaká je skutečná návštěvnost jednotlivých scén. Doposud se sčítal jak hospodářský výsledek, tak návštěvnost, což je nepřehledný systém. Obě scény nadále zůstávají pod jednou městskou společností.

Na pondělním zastupitelstvu se očekává vyhrocená atmosféra, s čím na jednání půjdete?

Víte, já osobně jsem rád, že se konečně s divadelními odboráři setkáme a řekneme si tváří v tvář svá stanoviska. Snad tím započne skutečný dialog, který povede k uklidnění situace. My jsme byli od začátku připraveni jednat.

Autor: (red)


 1. krimi

  V Kladně ukradli dělníci z výkopu padesátimetrový kabel

 2. pozvánka

  Kladenský Labyrint pořádá o víkendu bál pro prince a princezny

 3. krimi

  Kladenští policisté pátrají po zloději, který ze sklepa ukradl tři kotle

 4. zprávy

  V pondělí se na Kladensku zavírají tři mosty, čekají nás dopravní komplikace

 5. krimi

  Trojice zlodějů opakovaně kradla v kladenské drogerii

 6. zprávy

  Kladenská hromadná doprava bude mít o jarních prázdninách omezený provoz

 7. krimi

  Zloději o víkendu vykradli dvě kročehlavské hospody

 8. zprávy

  Židovku Štěpánku Mikešovou v Lidicích připomene pamětní deska

 9. zprávy

  Novým ředitelem Památníku Lidice se stal vojenský historik Eduard Stehlík

 10. foto

  Kladenský Dům kultury má za sebou svůj první Dětský karneval

 11. info z radnice

  Kladno nabízí pronájem náměstí pro pořádání farmářských trhů

 12. zprávy

  Město Kladno díky loňským setkání s občany sesbíralo stovky podnětů

 13. foto

  V sobotu se v Kladně konaly tradiční sokolské šibřinky

 14. zprávy

  Kladensko znovu potrápil silný vítr, napilno měli hasiči i strážníci

 15. zprávy

  V Kladně přibude autobusová zastávka, oprava Karlovarky si vyžádá změny

 16. zprávy

  Loňský scénář se opakoval, volejbalisté Kladna ve finále podlehli Českým Budějovic

 17. krimi

  Alkohol, kokain, pervitin, marihuana. Policie načapala čtyři řidiče pod vlivem

 18. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 19. foto

  Kladenská porodnice získala certifikát za šetrné porody

 20. rozhovor

  Trenér Minář byl na týdenní stáži ve Wileru. Byla to fantastická inspirace, říká