Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Pazdera před startem: Nemusím kluky přemlouvat, aby pracovali

Pátek, 6. září 2019 07:20

Ještě na jaře bojoval v superligovém finále o titul. Teď už je z Jana Pazdery víc než čtvrt roku trenér a sportovní ředitel Kanonýrů, kteří v sobotu vstoupí do nové prvoligové sezony. Bude to ostrý start, neboť proti Kladnu hned vyrukuje Bulldogs Brno (15:30, hala BIOS), donedávna stálý účastník superligy, a tedy i jeden z hlavních kladenských soků v boji o nejvyšší soutěž.

Trenér Jan Pazdera (Foto: Kanonýři Kladno)

Trenére, jsme na začátku sezony, která má být pro Kanonýry zlomová. Tým prošel řadou hráčských změn, jak jste spokojen s přípravou?

Ano, změn v kádru bylo víc, než jsem na začátku čekal. Ale po třech měsících, co tvrdě pracujeme, jsem za každou tu změnu rád. Stojím si za tím, že každý současný člen týmu je tady proto, aby odváděl dobrou práci pro Kanonýry Kladno. To je pro mě ta nejdůležitější a klíčová hodnota. Teď nemusím kluky přemlouvat, aby pracovali. Dokáží být dostatečně sebekritičtí. Ambice a cíle, které jsme vyhlásili, nevnímám jako prázdné floskule, ale cítím z hráčů i celého týmu, že za tím skutečně jdou.

Takže plně věříte postupu.

Že pracujeme, ještě neznamená, že se to musí povést. Riziko je tam vždycky. Ale já klukům řekl, že je pro nás klíčové, abychom si na konci sezony mohli říct, že jsme udělali to nejlepší, co jsme mohli. Teď z toho ten pocit mám. Samozřejmě bude těžké udržet nastavení a motivaci po celou dobu. Ale v přípravě se nám až na poslední víkend dařilo, pomohl nám přípravný kemp ve Švédsku. Lidi se tam spojili. Těch změn bylo opravdu hodně a já jsem cítil, že potřebujeme vícedenní akci, kdy kluci byli spolu. Cíl je jasný – chceme pracovat jako superligový tým a chceme do té superligy postoupit.

Co bude v sezoně klíčové?

Zdraví a herní disciplína. Jednoznačně přijde herní krize. A pokud se chceme stát úspěšným týmem, musíme mít v době krize hru pod kontrolou, nepropadat panice nebo demotivaci, že se nám nedaří. Postavit pilíře hry na nejjednodušších, ale nejdůležitějších věcech, jako jsou nasazení, osobní souboje, kvalitní obrana, disciplinované návraty, nenechat se vylučovat. To jsou věci, které nám pomohou vyhrát i zápasy, kdy se nám nebude tolik dařit. Tým, který v tom bude nejschopnější, tak o tu ligu výš postoupí.

Koho vnímáte jako hlavního konkurenta v boji o postup?

Výsledky Brna a Varů ukazují, že jsou to týmy, které jsou schopné hrát na stejné úrovni jako my, a bude klíčové, kdo vyladí nejlepší formu do play off. Na tom se snažíme pracovat.

Právě s Brnem se hned na úvod utkáte. Jak vidíte jeho mužstvo?

Je to jeden z velkých favoritů 1. ligy. Po sestupu se mu podařilo udržet kádr, navíc se uzdravili hráči, kteří do minulé sezony příliš nezasáhli. V sestavě zůstal i juniorský mistr světa Koláčný, který sice zamířil do Otrokovic, ale v Brně bude nastupovat na střídavé starty a na zápas s námi by měl být k dispozici. Pro nás to bude velmi zajímavá konfrontace, jakou kvalitu na začátku sezony máme. Na zápas se ohromně těším a zároveň jsem zvědavý, jak si povedeme před domácím publikem a jak moc nám diváci pomohou být úspěšní v takto klíčovém duelu.

Vraťme se ještě ke kladenskému mužstvu. Máte v týmu hned čtyři cizince, což pomineme-li slovenské reprezentanty, je v tuzemsku nevídaná věc.

Pro mě je to taky nové, ale situace mě donutila s tím pracovat. Musel jsem zlepšit jazykové dovednosti. Bavil jsem s hráči, jak to vnímají, a překvapilo mě, že si to všichni pochvalují, protože v kabině je větší profesionalita. Často se mluví v angličtině, a tak jsou kluci víc koncentrovaní. Všichni si to chválíme. Navíc kluci fantasticky lidsky zapadli. Možná je to logické, protože jsme pořád 1. liga a nemůžeme hráčům nabídnout nesmyslné podmínky. Ti kluci sem přišli primárně, aby si mohli v Česku zahrát florbal.

Autor: Robert Sára