Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Dobrovolnické centrum
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Strachcross

Hasiči vracející se ze závodů zachraňovali u Jenče životy

Úterý, 3. Září 2019 06:00

Pět zraněných si vyžádala nedělní nehoda na dálnici D6 u Jenče. Osobní vozidlo tam ve vysoké rychlosti vyletělo mimo silnici a zapadlo do retenční nádrže, v níž byly přibližně dva metry vody. Nebýt včasného zásahu hasičů, kteří se zrovna vraceli ze soutěže, mohl mít ošklivý karambol tragické následky.

Foto: HZS Středočeského kraje

Závažná nehoda se odehrála na exitu 7 ve směru na Karlovy Vary v neděli před půl šestou odpoledne. Na tísňovou linku ji oznámil jeden ze svědků, který vypověděl, že vozidlo doslova vyletělo z dálnice, přerazilo zábradlí a střechou dolů spadlo do retenční nádrže, ve které byly asi dva metry vody.

Shodou okolností okolo zrovna projížděli hasiči z reprezentačního družstva Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, kteří se vraceli z republikového mistrovství v Ústí nad Labem. Spolu s několika kolemjedoucími skočili do nádrže a vytáhli osoby, které zůstaly zaklíněné v kabině vozu. Záchranná operace se ale neobešla bez komplikací.

„Vozidlo bylo nutné ve vodě otočit a nadlehčovat, aby jedna osoba, kterou se nedařilo vyprostit, měla hlavu nad vodou. Mezitím se hasiči dostali do vozu a podařilo se jim uvolnit opěradlo, čímž uvězněnou osobu uvolnili a následně vyndali i ven z vody,“ popsala dramatické momenty mluvčí hasičů Tereza Fliegerová. Vytažením posádky auta z vody ale ještě nebylo vyhráno. Tři z pěti zraněných museli hasiči až do příjezdu záchranářů resuscitovat.

Krom profesionálních jednotek z Kladna, Petřin nebo Letiště Václava Havla a dobrovolníků z Hostivice či Unhoště vyjeli na místo také potápěči ze Strašnic a Modřan, kteří zkoumali, zda ještě někdo nezůstal v nádrži. Ztroskotané auto se podařilo vytáhnout pomocí hasičského autojeřábu.

Policisté dokonce dálnici ve směru na Karlovy Vary na čtvrt hodiny úplně uzavřeli. Na místě totiž stálo hodně aut, jejichž řidiči přispěchali na pomoc hasičům. Zprvu byla situace tak nepřehledná, že byl ze Slaného vyslán evakuační autobus, který měl poskytnout útočiště posádkám odstavených vozidel, u nichž nebylo jasné, zda jsou také účastníky nehody. Nakonec ale nebyl potřeba. Lidé postupně nastoupili do aut a odjeli.

Okolnosti nehody teď vyšetřují policisté. Zkoumat budou i to, jakou roli mohlo sehrát deštivé počasí.


Autor: (jk)


</