Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

Úterý, 3. Září 2019 06:10

Kladenské listy přinášejí tradiční přehled kulturních akcí po celých středních Čechách. Vydat se můžete tento týden například do Berouna na hrnčířské trhy, koštovat na vinobraní v Kačině, festival mladých básníků vás přivítá v Kutné Hoře a v Mnichovicích na vás bude čekat Mariánská pouť.

Foto: KL

Akce v týdnu od 2. do 8. září

ORTENOVA KUTNÁ HORA (6. až 8. září)

Festival Ortenova Kutná Hora je kulturní a především pak literární událostí, soutěží mladých básníků a místem pro setkávání milovníků poezie. Cílem akce je propagace díla kutnohorského rodáka Jiřího Ortena a dalších umělců spjatých s Kutnou Horu. Významné je rovněž upozorňování na mladé talenty a začínající tvůrce. Pořadatelem je Klub rodáků a přátel Kutné Hory – Kutná Hora v Praze.

To nejlepší z programu: Kompozice z korespondence básníka Jiřího Ortena a jeho matky – připravila Marie Valtrová; Autorské čtení – Miroslava Ábelová (slovenská spisovatelka), Ondřej Hrabal, Ondřej Macl (držitel ceny Jiřího Ortena 2018) a další; Slavnostní koncert; Pocta Jiřímu Ortenovi – premiéra filmového dokumentu režiséra Milana Klímy spojená s besedou. Více se dočtete ZDE:

VINOBRANÍ NA KAČINĚ (7. září)

Vinobraní a dožínky na Kačině patří mezi největší akce tohoto druhu v regionu. Dožínkami se oslavuje konec žní a mají význam i jako podpora farmářů a zemědělských podniků. Vinobraní pak připomíná tradici vinařství na zámku Kačina – první akce tohoto druhu se zde konala již v roce 1847. Vinobraní v novodobém stylu se zde začalo pořádat od roku 2012. Prezentována budou česká, moravská i zahraniční vína, dále pokrmy z lokálních surovin a produkty pocházející z Kutnohorska. Připraven je také regionální farmářský trh a trh s řemeslnými výrobky.

To nejlepší z programu: Hudební produkce – No Name, Orchestr Jaroslava Ježka a Jitka Zelenková, Cimbálová muzika Michala Strýčka a další; slavnostní spuštění Chotkovy fontány; ukázky výcviku koní a parkurové skákání; největší výstava zemědělské techniky v kraji; program určený primárně dětem – loutková představení, pásmo autorských pohádek Divadélka Kůzle, naučná procházka a mnoho dalšího. Více se dočtete ZDE: 

KOLÍNSKÝ DRAK (7. září)

Firma Altis se specializuje na sportovní společenské akce a zajišťuje aktivity ve spojení s dračími loděmi. Každý rok pořádá sérii závodů dračích lodí v různých městech České republiky, zúčastnit se mohou firemní i nefiremní týmy, sportovní kolektivy nebo party nadšenců, kteří touží po nezapomenutelném zážitku. Kolínský drak je pak závodem o putovní pohár starosty města Kolína na trati dlouhé 200 metrů. Více se dočtete ZDE:

ČERNOKOSTELECKÉ VYKULENÍ (7. září)

Černokostelecké vykulení dřevěných sudů je společenskou událostí a vrcholem pivovarské sezóny. Akce se koná v unikátním zrenovovaného areálu Černokosteleckého zájezdního pivovaru. Více se dočtete ZDE: 

HRNČÍŘSKÉ TRHY BEROUN (7. až 8. září)

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy nabídnou přehlídku děl nadaných tvůrců a vystoupení několika hudebních souborů. Zúčastní se na 300 českých a zahraničních prodejců a umělců, kteří nabídnou kvalitní funkční a užitkovou keramiku, zajímavý dekor, díla inspirovaná starodávnými technikami (například až z dávné doby Keltů), dále moderní keramiku, designový porcelán a současnou autorskou tvorbu.

To nejlepší z programu: Soutěž keramiků na téma zahradní keramika; Laura Scopa (Itálie), Jordi Vila (Španělsko), Andrej Frič (Slovensko), Jiří Řezníček (Brno), Hanka Vrbicová (Litomyšl), Šárka Hanzálková (České Budějovice), Tereza Hrdinová (Brno) a další. Více se dočtete ZDE: 

MARIÁNSKÁ POUŤ (7. až 8. září)

Mariánská pouť je akce konající se na Masarykově náměstí, které bude zaplněno pouťovými atrakcemi, stánky se zajímavými produkty a občerstvením. Součástí jsou také hudební vystoupení.

To nejlepší z programu: Hudební produkce – Last Station, Green Day Prague Idiots, Pankix, LIPO. Více se dočtete ZDE: 

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ (7. až 15. září)

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) jsou významnou celoevropskou kulturní a společenskou akcí. Jejím posláním je zprostředkování osvěty a poukázání na kulturní bohatství jednotlivých národů. Dalším cílem je snaha národy spojovat a propagovat vědomí, že si navzájem mohou mnoho nabídnout. V rámci akce jsou otevřeny brány často jindy nepřístupných památek, budov a objektů, a to jak známých, tak méně proslavených, veřejných i soukromých. Dále jsou pořádány doprovodné akce jako přednášky, koncerty, představení a jiné městské slavnosti.

To nejlepší z programu: Vycházka po kouřimských ruinách – vycházka po ohrožených stavebních památkách města Kouřim s výkladem historika umění; otevření kaple sv. Jiří a jižní terasy na hradu Český Šternberk; prohlídky historického sklepení Městské knihovny Poděbrady; Nymburský košt na Starém děkanství – ochutnávka tuzemských vín za doprovodu cimbálovky; Den evropského dědictví v Hornickém muzeu Příbram – komentované prohlídky Hornického muzea Příbram s doprovodným programem zaměřeným na lidové umění; Festival Seifertovy Kralupy – festival poezie a přednesu. Více se dočtete ZDE:

Autor: (red) 1. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků

 2. krimi

  Správkyni sportoviště na Kablovce ohrožovali muži s mačetami

 3. zprávy

  Dobří andělé pomáhají i rodině ve Slaném

 4. info z radnice

  Společně v Kladně: Rozhodněte, které projekty se budou realizovat

 5. krimi

  Na nádraží v Kamenných Žehrovicích řádil zloděj, odnesl nářadí za 200 tisíc

 6. video

  VIDEO: Kladenské divadlo se připravuje na premiéru hry Miluju Tě, ale…

 7. pozvánka

  V kladenském kině Sokol vystoupí Ondřej Ruml se svou one man show

 8. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Luckyho, chcete ho?

 9. krimi

  Kladenští strážníci se o víkendu potýkali s vandaly i rušením nočního klidu

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Karlíka, chcete ho?

 11. zprávy

  Obyvatelé Libušína si stěžují na hluk ze střelnic, jedna z nich možná skončí

 12. rozhovor

  Florbalisty ve středu požene osm stovek školáků. Je to výjimečná akce, říká šéf Kanonýrů

 13. foto

  FOTO: Kladenští kufroběžci letos vyběhli už poosmadvacáté

 14. foto

  Kladno vyhlásilo výsledky architektonické soutěže na počest rodáka Antonína Raymonda

 15. video

  Divadlo Lampion má za sebou premiéru pohádky Kde bydlí strach

 16. zprávy

  Kladenské autobusové nádraží bude mít nové označníky zastávek

 17. krimi

  Psychicky nemocný senior se potuloval Vrapicemi se sekerou v ruce

 18. sport

  Rytíře čeká první zápas ve zlatých dresech, fanoušky pak halloweenská atmosféra!

 19. foto

  Dr. Klaun v kladenské nemocnici rozesmál stovky dětí

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Lupiče, chcete ho?