Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

Úterý, 3. září 2019 06:10

Kladenské listy přinášejí tradiční přehled kulturních akcí po celých středních Čechách. Vydat se můžete tento týden například do Berouna na hrnčířské trhy, koštovat na vinobraní v Kačině, festival mladých básníků vás přivítá v Kutné Hoře a v Mnichovicích na vás bude čekat Mariánská pouť.

Foto: KL

Akce v týdnu od 2. do 8. září

ORTENOVA KUTNÁ HORA (6. až 8. září)

Festival Ortenova Kutná Hora je kulturní a především pak literární událostí, soutěží mladých básníků a místem pro setkávání milovníků poezie. Cílem akce je propagace díla kutnohorského rodáka Jiřího Ortena a dalších umělců spjatých s Kutnou Horu. Významné je rovněž upozorňování na mladé talenty a začínající tvůrce. Pořadatelem je Klub rodáků a přátel Kutné Hory – Kutná Hora v Praze.

To nejlepší z programu: Kompozice z korespondence básníka Jiřího Ortena a jeho matky – připravila Marie Valtrová; Autorské čtení – Miroslava Ábelová (slovenská spisovatelka), Ondřej Hrabal, Ondřej Macl (držitel ceny Jiřího Ortena 2018) a další; Slavnostní koncert; Pocta Jiřímu Ortenovi – premiéra filmového dokumentu režiséra Milana Klímy spojená s besedou. Více se dočtete ZDE:

VINOBRANÍ NA KAČINĚ (7. září)

Vinobraní a dožínky na Kačině patří mezi největší akce tohoto druhu v regionu. Dožínkami se oslavuje konec žní a mají význam i jako podpora farmářů a zemědělských podniků. Vinobraní pak připomíná tradici vinařství na zámku Kačina – první akce tohoto druhu se zde konala již v roce 1847. Vinobraní v novodobém stylu se zde začalo pořádat od roku 2012. Prezentována budou česká, moravská i zahraniční vína, dále pokrmy z lokálních surovin a produkty pocházející z Kutnohorska. Připraven je také regionální farmářský trh a trh s řemeslnými výrobky.

To nejlepší z programu: Hudební produkce – No Name, Orchestr Jaroslava Ježka a Jitka Zelenková, Cimbálová muzika Michala Strýčka a další; slavnostní spuštění Chotkovy fontány; ukázky výcviku koní a parkurové skákání; největší výstava zemědělské techniky v kraji; program určený primárně dětem – loutková představení, pásmo autorských pohádek Divadélka Kůzle, naučná procházka a mnoho dalšího. Více se dočtete ZDE: 

KOLÍNSKÝ DRAK (7. září)

Firma Altis se specializuje na sportovní společenské akce a zajišťuje aktivity ve spojení s dračími loděmi. Každý rok pořádá sérii závodů dračích lodí v různých městech České republiky, zúčastnit se mohou firemní i nefiremní týmy, sportovní kolektivy nebo party nadšenců, kteří touží po nezapomenutelném zážitku. Kolínský drak je pak závodem o putovní pohár starosty města Kolína na trati dlouhé 200 metrů. Více se dočtete ZDE:

ČERNOKOSTELECKÉ VYKULENÍ (7. září)

Černokostelecké vykulení dřevěných sudů je společenskou událostí a vrcholem pivovarské sezóny. Akce se koná v unikátním zrenovovaného areálu Černokosteleckého zájezdního pivovaru. Více se dočtete ZDE: 

HRNČÍŘSKÉ TRHY BEROUN (7. až 8. září)

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy nabídnou přehlídku děl nadaných tvůrců a vystoupení několika hudebních souborů. Zúčastní se na 300 českých a zahraničních prodejců a umělců, kteří nabídnou kvalitní funkční a užitkovou keramiku, zajímavý dekor, díla inspirovaná starodávnými technikami (například až z dávné doby Keltů), dále moderní keramiku, designový porcelán a současnou autorskou tvorbu.

To nejlepší z programu: Soutěž keramiků na téma zahradní keramika; Laura Scopa (Itálie), Jordi Vila (Španělsko), Andrej Frič (Slovensko), Jiří Řezníček (Brno), Hanka Vrbicová (Litomyšl), Šárka Hanzálková (České Budějovice), Tereza Hrdinová (Brno) a další. Více se dočtete ZDE: 

MARIÁNSKÁ POUŤ (7. až 8. září)

Mariánská pouť je akce konající se na Masarykově náměstí, které bude zaplněno pouťovými atrakcemi, stánky se zajímavými produkty a občerstvením. Součástí jsou také hudební vystoupení.

To nejlepší z programu: Hudební produkce – Last Station, Green Day Prague Idiots, Pankix, LIPO. Více se dočtete ZDE: 

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ (7. až 15. září)

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) jsou významnou celoevropskou kulturní a společenskou akcí. Jejím posláním je zprostředkování osvěty a poukázání na kulturní bohatství jednotlivých národů. Dalším cílem je snaha národy spojovat a propagovat vědomí, že si navzájem mohou mnoho nabídnout. V rámci akce jsou otevřeny brány často jindy nepřístupných památek, budov a objektů, a to jak známých, tak méně proslavených, veřejných i soukromých. Dále jsou pořádány doprovodné akce jako přednášky, koncerty, představení a jiné městské slavnosti.

To nejlepší z programu: Vycházka po kouřimských ruinách – vycházka po ohrožených stavebních památkách města Kouřim s výkladem historika umění; otevření kaple sv. Jiří a jižní terasy na hradu Český Šternberk; prohlídky historického sklepení Městské knihovny Poděbrady; Nymburský košt na Starém děkanství – ochutnávka tuzemských vín za doprovodu cimbálovky; Den evropského dědictví v Hornickém muzeu Příbram – komentované prohlídky Hornického muzea Příbram s doprovodným programem zaměřeným na lidové umění; Festival Seifertovy Kralupy – festival poezie a přednesu. Více se dočtete ZDE:

Autor: (red)