Mikuláš v Centralu Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Dobrovolnické centrum
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Strachcross

Školy a školky v Kladně se přes prázdniny mění. Do lavic v září zasedne na 800 prvňáčků

Neděle, 1. Září 2019 09:00

Zatímco žáci a učitelé tráví zasloužené prázdniny, ve školách a školkách v Kladně panuje čilý stavební ruch. Město investuje přes léto desítky milionů korun a školy získávají nové učebny, sociální zázemí, přírodní zahrady či jídelny. Buduje se i nová mateřská školka.

Školy a školky v Kladně se přes prázdniny mění. Do lavic v září zasedne na 800 prvňáčků (Foto: MMK)

Letní měsíce jsou ideálním časem na opravy a rekonstrukce v kladenských školách a školkách, které by jinak narušovaly školní výuku. „Celkem během léta investujeme do školských zařízení přes 38 milionů korun. Děti se tak v září mohou těšit na nové umývárny, jídelny, přírodní zahrady či odborné třídy. Někde se práce ‚přelijí‘ i do období školního roku,“ uvádí kladenský primátor Dan Jiránek. Pedagogové si pro školáky mnohde připravili i zajímavé pomůcky. „V ZŠ Školská kromě budování bezbariérových vstupů pořizují v duchu moderního vybavení odborných učeben chemie, fyziky a přírodopisu například sadu pro spektrum pokusů v oblasti fotovoltaiky, včetně analýzy součástí a sestavení fotovoltaického systému, dále podobně laděné sady pro elektromagnetismus nebo mechaniku,“ vypočítává primátor a dodává: „Na přírodovědě budou školáci pracovat třeba s neurovaskulárním modelem lebky a mozku, rozložitelným na jedenáct částí, nebo podobně řešenými modely srdce a oběhového systému. Na realistických modelech se naučí rozpoznávat houby a k výuce budou mít k dispozici i rozložitelný model těla kuřete.“

V plném proudu je již jedna z největších letošních investic v oblasti školství, a to úpravy a dovybavení ZŠ Brjanská za téměř 18,6 milionu. I tady škola získá nejpozději do konce září bezbariérové přístupy a děti se budou učit ve zrekonstruovaných odborných učebnách včetně vybavení a učebních pomůcek. Součástí investice je i úprava prostranství mezi pavilony a nové rozvody počítačové sítě.

Ve školkách Herbenova a Foustky budou po prázdninách kuchařky vařit dětem v nově zrekonstruovaných kuchyních. Stavební práce, které jsou těsně před dokončením, a nové vybavení tu bude stát celkem téměř osm milionů korun. 

Město vypsalo výběrové řízení na novou školku Vrchlického

Mezi významné projekty se počítá přestavba objektu ve Vrchlického ulici zpět na bezbariérovou mateřskou školu. „Investice s rozpočtem zhruba 20 milionů korun bude znamenat návrat k původnímu funkčnímu dispozičnímu řešení prostor, bezbariérovost objektu, zateplení a novou fasádu, úpravy zahrady, nové oplocení a řešení vstupu do objektu. Největším konstrukčním zásahem bude vestavba elektrického výtahu,“ informoval primátor Jiránek. Suterén školky bude věnován provozům jídelny a kuchyně. V přízemí je hlavní vstup do objektu s kanceláří vedení, třemi šatnami i jedním oddělením mateřské školy s kapacitou 24 dětí. V patře pak budou další dvě oddělení se zázemím pro celkem 48 dětí. „Na dodavatele stavby jsme v létě vyhlásili výběrové řízení, nová školka by měla být dokončena v příštím roce,“ připomněl Dan Jiránek.

O prázdninách se proměnily a rozšířily umývárny a toalety v MŠ Vrchlického a přemístila se jídelna školky, což představuje více než milionovou investici. „Důvodem těchto investic je splnění hygienických předpisů a zlepšení provozních podmínek s ohledem na kapacitu zařízení,“ vysvětlil vedoucí Odboru investic Petr Dubravský.

Pracovalo se také v školce v Divadelní ulici, kde mají novou vzduchotechniku a ohřev teplé užitkové vody (309 000 korun). Novou vzduchotechniku za více než jeden milion budou mít do konce prázdnin i v ZŠ Amálská, ve školce Svojsíkova vymění sprchové boxy (85 000 korun) a nové toalety a sprchy za 100 000 korun budou mít do začátku školního roku také v 7. ZŠ Vodárenská a 10. ZŠ Cyrila Boudy.

„Věřím, že vše stihneme včas a děti budou mít v novém školním roce zase o něco hezčí prostředí,“ podotkl Dan Jiránek. 

Bezpečnější vstupy, přírodní zahrada, sportoviště a silný školní rok

Pracuje se na inovaci zabezpečení vstupů do některých škol a školek, zásadní nedostatky v této oblasti ukázaly bezpečnostní audity. „Do konce roku má být také hotova přestavba starého asfaltového sportoviště u školy a školky v Norské ulici na multifunkční oplocené hřiště s umělým povrchem, které bude sloužit školákům. Hřiště bude stát tři miliony korun. Připravujeme také ve školce Na Vyhaslém novou přírodní zahradu. Z hracích prvků by tu měly být například vrbová chýše, dřevěná zvonkohra, broukoviště, sluneční hodiny, tunel v kopci, balanční prvky, prostor pro venkovní divadlo či vodní prvek,“ prozradil kladenský primátor.

V září nastoupí do základních škol v Kladně na osm stovek prvňáčků. „Nadcházející školní rok bude kapacitně nejvytíženější, protože z devátých tříd v červnu odešel poslední slabý ročník, a do kladenských škol tak bude od září chodit rekordních zhruba 7 420 žáků,“ konstatoval primátor Jiránek.

Autor: Eva Havelková 1. info z radnice

  Setkání s občany: Sdělte radním, jaké změny chcete v okolí Bajkalu

 2. krimi

  Sprejer v centru Kladna počmáral fasády, auto i informační cedule

 3. info z radnice

  Lávka přes Dřetovický potok získala prestižní Českou cenu za architekturu

 4. zprávy

  Nepodceňujte výměnu pneumatik, brzdná dráha na letních je o čtvrtinu delší

 5. video

  VIDEO: Studenti ze školy E. Beneše oslavili 17. listopad volejbalovým turnajem

 6. krimi

  Pokud zatajíte nález, dopouštíte se trestného činu

 7. info z radnice

  Slovo primátora Jiránka k 30 letům svobody na Kladně

 8. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 9. zprávy

  Na Kladensku žije přes 1600 Dobrých andělů

 10. sport

  Rytíři sťali kohouty a po výhře v Olomouci se posouvají na desáté místo

 11. foto

  FOTO: Ve Slaném tančili klienti dětských domovů

 12. krimi

  Pražák nechtěl v Kladně platit za kávu, proto ji ukradl

 13. sport

  Soukupovi sudoměrický asfalt sednul, hattrickem nasměroval Rysy k vítězství

 14. sport

  Vítězná série pokračuje. Kanonýři v těžkém zápase pokořili silné Znojmo

 15. sport

  Orli ovládli středočeské derby a Příbram porazili ve třech setech

 16. sport

  Tečku za podzimní částí udělala porážka. Fotbalisté Kladna ztratili ve Štětí

 17. foto

  FOTO: Ve vědecké knihovně byl koncert Merty a křtila se kniha Kladenská sametová

 18. info z radnice

  Jaké opravy, rekonstrukce a investice do komunikací jsou v plánu na rok 2020

 19. sport

  Kanonýři získali slovenského reprezentanta Šefčíka. Kariéru naopak přerušil Netrefa

 20. foto

  FOTO: O zisku tří bodů rozhodla jediná branka! Denis Godla zapsal proti Zlínu první nulu