Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

U Kladna havaroval pod vlivem alkoholu řidič z Prahy

Středa, 14. srpna 2019 09:00

V pondělí před půl devátou večerní došlo mezi obcemi Kladno a Velká Dobrá k havárii osobního vozidla Audi A3. Čtyřiapadesátiletý řidič z Prahy nezvládl řízení a vyjel mimo komunikaci, kde se převrátil přes střechu. Ve vozidle cestoval se svou o rok starší manželkou.

U Kladna havaroval pod vlivem alkoholu řidič z Prahy (Foto: PČR)

Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Na místo přivolaní policisté zjistili, proč muž nezvládl řízení svého automobilu. Provedená dechová zkouška byla s pozitivním výsledkem, kdy displej přístroje ukázal hodnoty 1,68 promile.

„Skutek je prošetřován jak dopravními policisty, tak policisty Obvodního oddělení Unhošť jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, za což podezřelému muži hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky,“ uvedla pro Kladenské listy policejní mluvčí Michaela Nováková.

Jak na řidiče působí alkohol

Působení alkoholu na lidský organizmus je vždy do značné míry individuální, u každého jedince má jinou intenzitu a rozdílný průběh. Odvíjí se především od druhu a množství požitého alkoholu, tělesné váhy jedince i jeho celkového zdravotního či psychického stavu. Přesto však existují pro účinky alkoholu společné znaky. Většina studií a výzkumů se shoduje na závěru, že požití i malého množství alkoholu prokazatelně negativně ovlivňuje psychický i fyzický stav každého jedince. Dochází k zpomalení rychlosti jeho reakcí, narušení schopnosti úsudku a rozhodování, porušení koordinace pohybů.

Po bezprostředním požití alkoholu dochází k nástupu euforie, odstraňují se psychické zábrany, zvyšuje se sebevědomí a naopak ustupuje pocit odpovědnosti. Alkohol má přímý vliv na takzvanou mozkovou kůru, ve které se nacházejí centra, kde máme uložen hodnotový systém. Hodnotový systém lze velice zjednodušeně považovat za jakousi pomyslnou „pojistku“, která ve střízlivém stavu brání nestandardním projevům psychiky. Po intoxikaci alkoholem je však mozková kůra „odpojena“, laicky řečeno nastává „porušení spojení mezi tělem a myslí“. Důsledkem je snížená sebekontrola, utlumené myšlení a zvýšena náchylnost k agresivitě a pudovosti. Dále je značně zpomaleno zpracování vizuálních i sluchových vjemů.

V důsledku ovlivnění alkoholem také dochází k zhoršení či při vyšších hladině alkoholu v krvi i úplné ztrátě pozornosti. Přímým následkem je prodloužení reakční doby řidiče. V neposlední řadě je nutné připomenout zkreslené smyslové vnímání, zúžení a deformaci zorného pole (včetně periferního vidění) respektive tunelové vidění. Popsané důsledky ovlivnění alkoholem jasně dokazují, že požívání alkoholických nápojů je jednoznačně neslučitelné s řízením motorového vozidla. Mnoho účastníků silničního provozu si to zřejmě neuvědomuje, ale tento závěr je platný i pro řidiče nemotorových vozidel, tedy: cyklisty, jezdce na zvířatech a vozky.

Samostatnou kapitolou jsou chodci, na které bohužel v tomto ohledu zákon stále zapomíná. Nicméně i chodci jsou plnohodnotnými účastníky silničního provozu, kteří taktéž nesmějí ostatní účastníky „ohrozit ani omezit“. Proto by neměli zapomínat na povinnost nosit reflexní prvky při pohybu mimo obec. Odraz kužele světla od reflexní pásky při podroušené cestě domů, může být tím posledním mezičlánkem mezi řidičem vozidla a zraněním neslučitelným se životem! 

Jak na řidiče působí omamné a psychotropní látky

Podle expertů na problematiku drogových závislostí mají návykové a psychotropní látky různé, mnohdy protichůdné účinky. I zde jednoznačně platí, že působení těchto látek je značně individuální. U každého jedince má jinou intenzitu a rozdílný průběh. Přesto jsou zmiňovány například motorické poruchy, poruchy koncentrace a pozornosti, prodloužení reakčního času, zhoršená schopnost vnímání červené barvy a signálních světel, zvýšená citlivost na oslnění, neklid, roztěkanost, nervozita a podrážděnost, agresivita, snížená schopnost soustředění. Reakce na vnější podněty jsou opožděné a neadekvátní. Stimulační drogy, například pervitin, v první fázi své účinnosti navozují energii a oddalují únavu. Po určité době však dochází k prudkému poklesu aktivity, nastupuje ospalost a netečnost.

Při řízení vozidla se následně tyto stavy zhmotňují do podoby rizikové jízdy ve vysoké rychlosti bez zábran, přecenění vlastních řidičských schopností, vybočování z jízdního pruhu i pozemní komunikace. Halucinogeny navíc způsobují změněný stav vědomí,  halucinace jsou ve stavu ovlivnění drogou konkrétní vjemy zrakové i sluchové.

Výzkumy uvádějí, že marihuana zvyšuje riziko nehody téměř dvojnásobně, narkotika trojnásobně a antidepresiva téměř pětinásobně. Řidič pod vlivem alkoholu a současně drog ovšem představuje více než třiadvacetkrát větší riziko vzniku fatální dopravní nehody.

Autor: (red) 1. video

  Jarda Tauber tvoří písně pro sestru kladenské hokejové hvězdy

 2. krimi

  Poznáte pachatele, který v Kladně značně poškodil dveře prodejny?

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Marleyho, chcete ho?

 4. sport

  Legenda legendám: Fanoušci vydražili dresy za téměř 2 miliony korun. Nejdražší byl ten Jágrův!

 5. krimi

  Lidem už otrnulo, stále častěji porušují platná nařízení

 6. zprávy

  Středočeský kraj dostane úvěr na poskytnutí půjček živnostníkům

 7. krimi

  Stavbu v Buštěhradu navštívil zloděj, nakradl nářadí za bezmála čtvrt milionu

 8. pozvánka

  Kladenské dvorky se letos uskuteční, ale jinak, než je znáte

 9. krimi

  Pomozte policii najít pohřešovaného muže, neozval se od Vánoc

 10. zprávy

  Hlasovat v participativním rozpočtu kraje můžete už jen pár dní

 11. krimi

  Neviděli jste modré kolo Ghost? V Kladně bylo ukradeno

 12. info z radnice

  Zástupci města Kladna představili občanům plánované investice

 13. krimi

  V Rozdělově někdo poničil autobusovou zastávku

 14. info z radnice

  Dny města Kladna jsou letos zrušeny, uskuteční se jen malý festival

 15. foto

  Špotáková odstartovala sezonu a na Sletišti zazářila: Celý týden jsem cítila nervozitu

 16. krimi

  O víkendu řešili strážníci v Kladně rušení nočního klidu

 17. pozvánka

  Zámek Nelahozeves zahájí oslavou dětského dnu sérii festivalů

 18. krimi

  Kladenští hasiči zasahovali u tragické nehody, při které zemřel motorkář

 19. pozvánka

  Místo Běhu míru se letos půjde pochod za mír z Hřebče do Lidic

 20. krimi

  Řidič v Kladně nadýchal víc než tři promile