Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

FOTO: Kladenské ČSAD testuje nový elektrobus, město je projektu nakloněno

Středa, 14. Srpen 2019 10:00

ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva testuje v kladenské městské dopravě autobus s elektrickým pohonem. Jedná se vůbec o první test elektrobusu v Kladně. Zelené vozidlo výrobce SOR Libchavy s výraznou přední maskou nejen že je nízkoemisní, ale jeho jízda je i velmi tichá. Oba tyto benefity významně zlepšují život obyvatel ve větších městech. Pokud se technika osvědčí, je při splnění určitých podmínek reálné, aby se v horizontu tří let začaly v Kladně objevovat elektrobusy v běžném provozu.

Foto: KL

Ulicemi Kladna jezdí kromě autobusů na CNG pohon v testovacím režimu také elektrobus od výrobce SOR. Je to městský elektrobus s označením SOR NS 12 electric. „Jde o plně nízkopodlažní a bezemisní autobus, který je ideálním prostředkem do městských ulic. Měsíc teď budeme zkoušet všechny jeho vlastnosti, abychom zjistili, jak se chová v provozu a jestli ho můžeme v budoucnu nasadit na námi provozované linky“, říká ředitel ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa.

Elektrobusem se mohou cestující svézt na lince 605, která jezdí po městě mezi Okrskem 0 a Aquaparkem. „Elektrobus má řadu technických a konstrukčních prvků, díky kterým dosahuje hospodárného provozu. Kvitujeme menší hlučnost i nižší množství emisí,“ uvedl primátor Statutárního města Kladna Dan Jiránek a dodal: „V dnešní situaci měnícího se životního prostředí už pojem Smart City, tedy ‚chytré město‘, který se řada municipalit, včetně Kladna, snaží naplnit, v sobě zahrnuje nejen využívání moderních technologií pro kvalitní život obyvatel, ale měl by znamenat i nadstavbu zodpovědnosti. Využívané inovace by tak měly být zároveň šetrné k životnímu prostředí. Elektrobusy splňují obě podmínky.“   

Staré diesely nahradily elektrobusy před nedávnem v Trutnově a v Kutné Hoře, kde dokonce zajíždí i do historického centra města. Bezemisní je také provoz MHD v Bílině. Arriva tak potvrzuje svůj cíl stát se lídrem v oblasti čisté mobility. S ekologickými autobusy Arrivy se můžou setkat i cestující v Praze, Českém Těšíně nebo zmíněném Kladně.

Technické parametry elektrobusu

Celková délka elektrobusu je 12 metrů a má 33 míst k sezení pro cestující. Celkově se ale počet přepravovaných osob může lišit. Počet míst k sezení lze upravovat podle přání dopravce. Interiér elektrobusu je klimatizovaný a cestujícím nabízí i USB zásuvky pro dobíjení drobné elektroniky. Kapacita baterií je 242 kWh a uloženy jsou oboustranně podélně v prostoru střechy.

O Arrivě

ARRIVA v České republice provozuje 2 150 autobusů, 35 trolejbusů, 5 vlaků osobní dopravy a zaměstnává téměř 3 500 zaměstnanců. Celkový obrat skupiny převyšuje 4,5 miliardy korun. Hlavní činností skupiny je linková autobusová doprava. Na trhu pravidelné osobní autobusové dopravy v České republice zaujímá ARRIVA vedoucí postavení. Ročně přepraví přes 130 milionů cestujících. ARRIVA v České republice je součástí skupiny ARRIVA, jedné z největších dopravních společností v Evropě, která zaměstnává 60 000 lidí a ročně přepraví více než 2,2 miliardy cestujících ve 14 evropských zemích.


Autor: Eva Havelková 1. foto

  FOTO: Pirátskou kocábku potopili kladenští hokejbalisté až v prodloužení

 2. foto

  Krajské kolo MISS sestřička vyhrály studentky z kladenské zdravotní školy

 3. zprávy

  Středočeský kraj se zapojil do projektu Seniorská obálka

 4. sport

  Finálovou sérii regionálního přeboru zvládli Miners na jedničku

 5. krimi

  V kladenském obchodním domě kradla celostátně hledaná dívka

 6. info z radnice

  Kladno jako jediné město z České republiky získalo prestižní účast na mezinárodním projektu SPARCS

 7. krimi

  Strážníci si políčili na malíře, kteří terorizovali obyvatele Rozdělova

 8. pozvánka

  Děti ze ZUŠ Kladno budou vystupovat s Josefem Vágnerem v kulturáku na Sítné

 9. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Brandyho, chcete ho?

 10. sport

  Brněnští volejbalisté přistřihli křídla kladenským Orlům

 11. zprávy

  Kladenský hokejový odchovanec Jiří Tlustý bude u výlovu rybníka v Luníkově

 12. krimi

  Jedenatřicetiletý muž z Kladna okradl své vlastní rodiče

 13. foto

  Desítky dobrovolníků včetně zástupců města v sobotu uklízely Kladno

 14. pozvánka

  Další program plný dýní si připravily obce Kačice a Žilina

 15. krimi

  Zloděj si z novostavby ve Slaném odnesl nářadí za 200 tisíc

 16. povidka

  Povídka Kladenských listů: Za oponou 2

 17. krimi

  Policisté zadrželi recidivistu s kradeným kolem. Tvrdil, že ho našel u popelnic

 18. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rexe, chcete ho?

 19. foto

  Téměř tisíc diváků a drama. Kanonýři nakonec prohráli na nájezdy

 20. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků