Central soutěž Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • Se Zahradou pro Zahradu
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Středočeské vodárny se starají o napajedla pro zvěře

Sobota, 10. srpna 2019 09:00

Z důvodů tropických teplot, nedostatku vláhy a absence přirozených vodních ploch se stala napajedla, která zřídila před pěti lety společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) ve spolupráci s místními mysliveckými spolky, pro zvěř jediným zdrojem vody.

Středočeské vodárny se starají o napajedla pro zvěřa (Foto: SVAS)

„Napajedla nepoužívá zvěř pouze jako místo k napájení, ale i k celkovému osvěžení v tropickém počasí, jak nám ukazují záznamy z fotopastí,“ řekl Václav Jásek, vedoucí střediska Dálkovod Mělnická Vrutice. „Tyto vodní plochy se staly běžnou součástí našeho prameniště a pro zvěř přirozeným místem, kde se může v průběhu celého roku osvěžit při své migraci naším jímacím územím,“ uvedl dále Václav Jásek.

Napajedla jsou průběžně doplňována vodou z nejbližšího zdroje, a tak tropické teploty neohrožují napajedla jejich nedostatkem. Nyní šest napajedel i nadále slouží zvěři jako jediný zdroj vody v jímacím území Mělnická Vrutice a Řepínský důl. Díky záznamům z fotopastí je známo, že napajedla navštěvuje vysoká zvěř, zajíci, jezevci, lišky, divoká prasata, ptactvo a drobný hmyz.

„Samozřejmě nám nejsou lhostejná zvířátka menších rozměrů, a tak pro živočichy nacházející se v místech čerpacích stanic, jako je Mělnická Vrutice, Lhotka a Stříbrník, jsme umístili broukoviště, pro ještěrky a drobné plazy kamenné útočiště, kde se mohou vyhřívat či schovávat a hmyz nalezne dostatek potravy na květné louce,“ přiblížil svoji péči o faunu a flóru v areálech Dálkovodu Václav Jásek.

Autor: Lenka Kozlová