Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

Žít jako Janoušek – Gabriela Ostrowska

Středa, 7. Srpen 2019 09:30

Také v letošním roce obdržela porota vědomostní soutěže Lidice pro 21. století stovky esejí na pečlivě vybraná témata. Deseti až čtrnáctileté děti a mládež ve věku od patnácti do devatenácti let se v textech zamýšlejí nad tragickými událostmi minulého století a zasazují je do kontextu současnosti. Mnohé práce jsou stylisticky vydařené a především obsahově hodnotné. Kladenské listy ve spolupráci s Památníkem Lidice přinášejí čtenářům ty nejpovedenější ze zaslaných prací.

Foto: www.valka.cz

Více se o soutěži Lidice pro 21. století dozvíte ZDE:

Na téma „Vlastenectví nebo vlastizrada“ se rozepsala Gabriela Ostrowska z Polska, soutěžící v kategorii od patnácti do devatenácti let. Její text přinášíme v českém překladu i originální polské podobě.

Vlastenectví nebo vlastizrada. Toto téma se zdá rozhodně náročnější, proto jsem se rozhodla pro něj. Dle mého soudu volba číslo jedna. Je nutné se vážně zamyslet – kdo byl na světě skutečným vlastencem. Nebylo jich mnoho. Většina „vlastenců“ spolupracovala s režimy nebo vyjadřovali nesprávné názory. Miklós Horthy? Jak mohlo jít o vlastence, který svou popularitu získal díky nenávisti k jiným a spolupráci s Hitlerem? Neville Chamberlain? Édouard Daladier? Někdo, kdo dal zbraň tyranovi? Patriotismus není pouze o lásce k vlasti. Jde o úctu k tradici současně se starostí o vlast a její bezpečí. Uvedu zde příklad Karla Janouška. Československý letec, který se i přes porážku své země rozhodl emigrovat a tam zorganizovat čs. vzdušné síly. Narozdíl od většiny se vrátil do své vlasti, kterou miloval. K ženě a rodině – které, jak se ukázalo, zabili nacisti. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl uvězněn a osvobozen byl až po 12 letech. Po propuštění z vězení neutekl ze země. V bídě a chudobě pracoval ve skladu. Zemřel ubohý a v zapomnění. Avšak v milované zemi – 27. října 1971 v Praze. Karel mohl zůstat doma a neutéct do války. Ale chtěl bojovat. Mohl zůstat v emigraci, ale chtěl se vrátit. Po návratu z vězení mohl opustit zemi, ale přál si zůstat. Dal přednost životu v bídě, ale tam kde se narodil. Chtěl se podívat sám sobě do očí a vědět, že je Karlem Janouškem. A nikoliv někým, kdo zradí, zabije nebo opustí. Jen aby mu prostě bylo lépe. Zradou svých hodnot nedocílíme, že všechno bude v pořádku. To je podvod sama sebe. Svého já. Kdyby každý chtěl zradit, stali bychom se pouze skupinou bezcenných zvířat, ovládaných svými zvířecími pudy. Proto si myslím, že je vlastizrada nepřijatelná. Na samý konec připojím citát jiného vlastence, Witolda Pileckiego: „Snažil jsem se žít tak, aby v hodině smrti mohl jsem se raději těšit než se bát.“

Patriotyzm albo zdrada ojczyzny. Ten temat zdecydowanie wydaje się o wiele trudniejszy, więc zdecydowałam się go podjąć. W mojej opinii to opcja numer jeden. Należy się zastanowić tak na prawdę – kto był na świecie prawdziwym patriotą. Nie było ich dużo. Większość “patriotów” współpracowała z reżimami, bądź przedstawiali niesłuszne poglądy. Miklós Horthy? Jaki patriota jak swoją popularność zdobył poprzez nienawiść do innych, i współpracę z Hitlerem? Neville Chamberlain? Édouard Daladier? A któż dał broń tyranowi? Patriotyzm to nie tylko miłość do kraju. To uszanowanie tradycji z jednoczesną troską o państwo i jego bezpieczeństwo. Przykład jaki tu podam to Karel Janoušek. Czechosłowacki lotnik, który mimo porażki swojego państwa postanowił udać się na wygnanie, i tam zreorganizować siły powietrzne Czechosłowacji. Nie tak jak większość – wrócił do swojej ojczyzny, którą kochał. Do żony i rodziny – których jak się okazało zabili naziści. Po puczu komunistów wtrącony do więzienia w 1948 roku, wypuszczony dopiero po 12 latach. Po wyjściu z więzienia nie uciekł z kraju. W biedzie i nędzy pracował w magazynie. Zmarł ubogo i w zapomnieniu. Lecz w ukochanym kraju – 27 października 1971 roku, w Pradze. Karel mógł zostać w domu i nie uciekać do walki. Lecz wolał walczyć. Mógł zostać na wygnaniu, wolał wrócić. Po powrocie z więzienia mógł wyjechać, wolał zostać. Wolał żyć w nędzy, ale tam – gdzie się urodził. Wolał spojrzeć sobie w twarz, i wiedzieć że jest Karelem Janoušekiem. A nie kimś, kto zdradzi, zabije, czy opuści. Byleby tylko mu było lepiej. Zdradzając swoje wartości nie sprawiamy, że jest wszystko dobrze. To oszustwo samego siebie. Swojego ja. Zaś gdyby każdy wolał zdradzić bylibyśmy tylko grupką zwierząt bez wartości, z rządzą spełnienia swoich zwierzęcych pragnień. Dlatego uważam, że zdrada ojczyzny jest niedopuszczalna. Na sam koniec dodam cytat innego patrioty, Witolda Pileckiego:”Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

 Autor: Gabriela Ostrowska 1. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků

 2. krimi

  Správkyni sportoviště na Kablovce ohrožovali muži s mačetami

 3. zprávy

  Dobří andělé pomáhají i rodině ve Slaném

 4. info z radnice

  Společně v Kladně: Rozhodněte, které projekty se budou realizovat

 5. krimi

  Na nádraží v Kamenných Žehrovicích řádil zloděj, odnesl nářadí za 200 tisíc

 6. video

  VIDEO: Kladenské divadlo se připravuje na premiéru hry Miluju Tě, ale…

 7. pozvánka

  V kladenském kině Sokol vystoupí Ondřej Ruml se svou one man show

 8. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Luckyho, chcete ho?

 9. krimi

  Kladenští strážníci se o víkendu potýkali s vandaly i rušením nočního klidu

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Karlíka, chcete ho?

 11. zprávy

  Obyvatelé Libušína si stěžují na hluk ze střelnic, jedna z nich možná skončí

 12. rozhovor

  Florbalisty ve středu požene osm stovek školáků. Je to výjimečná akce, říká šéf Kanonýrů

 13. foto

  FOTO: Kladenští kufroběžci letos vyběhli už poosmadvacáté

 14. foto

  Kladno vyhlásilo výsledky architektonické soutěže na počest rodáka Antonína Raymonda

 15. video

  Divadlo Lampion má za sebou premiéru pohádky Kde bydlí strach

 16. zprávy

  Kladenské autobusové nádraží bude mít nové označníky zastávek

 17. krimi

  Psychicky nemocný senior se potuloval Vrapicemi se sekerou v ruce

 18. sport

  Rytíře čeká první zápas ve zlatých dresech, fanoušky pak halloweenská atmosféra!

 19. foto

  Dr. Klaun v kladenské nemocnici rozesmál stovky dětí

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Lupiče, chcete ho?