Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Dobrovolnické centrum
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Strachcross

Rys Blonďák oslavil páté narozeniny, blahopřáli mu i adoptivní rodiče

Středa, 7. Srpen 2019 08:00

V sobotu 4. srpna oslavil Zoopark Zájezd páté narozeniny asi nejznámějšího ze svých obyvatel. Rysovi Blonďákovi přišli popřát široká veřejnost i adoptivní rodiče. Od dětí z příměstského tábora dostal parádně vyzdobenou krabici na hraní, ve které pak jako správná, i když trochu velká kočka vesele dováděl.

Foto: Zoopark Zájezd

V sobotu 4. srpna oslavil Zoopark Zájezd páté narozeniny asi nejznámějšího ze svých obyvatel. Rysovi Blonďákovi přišli popřát široká veřejnost i adoptivní rodiče. Od dětí z příměstského tábora dostal parádně vyzdobenou krabici na hraní, ve které pak jako správná, i když trochu velká kočka vesele dováděl.

Ačkoli se zpočátku zdálo, že gratulanti v Zájezdě pořádně zmoknou, po krátké přeháňce nastalo to správné „rysí“ počasí. Blonďák se oslav nejdřív stranil a raději se schoval v zastíněném přístřešku. Později ale návštěvníkům ochotně pózoval a dováděl v krabici, kterou dostal od dětí. Jiří Marek, kurátor chovu zvířat a Blonďákova skoro-máma, návštěvníkům přiblížil jeho příběh a radosti i trampoty během soužití s rysem. A Milan Maršner, zástupce patrona HBC Kladno, rysovi popřál vše nejlepší a oznámil prodloužení spolupráce hokejbalového klubu se zooparkem.

„Hrdým partnerem, chcete-li adoptivním rodičem, rysa Blonďáka jsme z prostého důvodu – rysa máme v klubovém znaku. Na částku, kterou Blonďáka každoročně podporujeme, se skládají hráči, rodiče, trenéři a kluboví funkcionáři. Pokud to bude možné, počítáme s tím, že budeme rysa podporovat i nadále. Další šek slavnostně předáme v rámci kvalitně obsazeného předsezónního turnaje Páňa Cup, který pořádáme na Kladně a na který bych chtěl všechny sportovní příznivce touto cestou pozvat,“ řekl Listům zástupce hokejbalistů Maršner.

„Z prodloužení spolupráce s hokejbalovým klubem máme ohromnou radost,“ uvedla za zoopark Ivana Fučíková a k nedělnímu programu dodala: „Program návštěvníkům zpestřila svou balonkovou show Balónková Evička a nakonec jsme i vyhlásili nejkrásnější narozeninová přání od našich malých návštěvníků. Už teď připravujeme další akce, tak nás sledujte!“

Blonďák dostal své jméno kvůli netypickému zbarvení. Rysové karpatské populace obyčejně mívají po celém těle černé skvrny, tenhle jich má minimum. Neobyčejný je také proto, že je odchován člověkem, a to od třetího dne po narození, když se o něj a jeho dva sourozence matka přestala starat. Přežil pouze Blonďák, který s chovatelem Jiřím Markem vyrůstal v pražském bytě společně se dvěma kočkami. Jelikož si na lidi zvykl, ještě jako kotě objížděl s Markem přednášky jak pro školy, tak i pro veřejnost, které absolvovaly tisíce lidí. Marek na nich poukazoval na hrozby, kterým nejen čeští rysové v současnosti čelí. Dnes už je Blonďák ze své přirozenosti k lidem rezervovanější.


Autor: (jk)