Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Halloween v Labyrintu

Od podzimu v Kladně začne platit nová vyhláška o bezdoplatkových zónách

Úterý, 6. Srpen 2019 09:00

Kladno připravilo pozměněnou vyhlášku o „bezdoplatkových“ zónách. Namísto celoplošného opatření vymezilo lokality, kde nově přistěhovalí nebudou dostávat státní doplatek na bydlení. Město chce vyhláškou bojovat proti obchodu s chudobou a potlačit sociálně nežádoucí jevy.

Od podzimu v Kladně začne platit nová vyhláška o bezdoplatkových zónách (Foto: KL)

Původní vyhlášku platící od prosince roku 2017 po celém území města zrušil krajský úřad v březnu letošního roku. Podle zákona totiž nelze „bezdoplatkovou“ zónu vyhlásit celoplošně, musejí být jasně identifikovány konkrétní lokality podložené policejními statistikami. Nové opatření už tuto podmínku splňuje. Radnice určila první čtvrti v centru a okolí, v nichž nebude doplatek proplácen, mimo jiné na základě analýzy map kriminality ve spolupráci s policisty a strážníky. Další lokality budou postupně následovat.

„Pro bezdoplatkové zóny vybíráme lokality s největšími problémy se sociálně patologickými jevy, kriminalitou, přestupky v oblasti narušování veřejného pořádku, narušování občanského soužití a dalšími. Zohledňujeme také oblasti, kde se nejvíce potulují děti a mladiství různého věku, kteří často ubíjejí nudu způsobem hraničícím s porušováním právních předpisů. Potýkáme se v těchto lokalitách se všudypřítomnými alkoholovými a drogovými excesy a závislostmi,“ uvedl primátor Dan Jiránek. Nově formulovaná vyhláška se týká lokalit Kladno-střed, Habešovna, Petra Bezruče a Nové Kladno. Vedení města si od opatření slibuje, že dopady zmíněných jevů, které zatěžují občany i zdravotnický a bezpečnostní systém, dostane pod kontrolu. Podle primátora bude město i v následujících měsících přidávat další lokality pro zahrnutí do „bezdoplatkových“ zón.

Návrh opatření zveřejnil magistrát na úřední desce a vyzval k písemným námitkám a připomínkám vlastníky nemovitostí v oblasti a kohokoliv, jehož práv, povinností a zájmů by se opatření dotklo. Jednu takovou připomínku zaslal i do redakce Listů občanský aktivista Ondřej Novák.

 „Jako oblast ‚se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů‘ nyní označují širší centrum Kladna, kde se ani žádná problematická ubytovna nevyskytuje. Centrum Kladna je prý oblastí s ‚vysokou promořeností alkoholovou závislostí‘. Snad k takovému závěru nedošli proto, že se do centra města chodí lidé bavit a při té příležitosti v některém z mnoha podniků pijí alkohol. I to si magistrát vykládá jako zvýšený výskyt sociálně nežádoucích jevů?” táže se Novák a dodává: „Krajský úřad po mém podnětu zrušil původní ‚ghetto‘, nový návrh napadneme také. (…) Není možné, aby magistrát vědomě vydával protizákonné vyhlášky, které by následně platily, a tak poškodily řadu lidí, dokud by jim je někdo nezrušil.“

„Z vyjádření pana Nováka je zřejmé, že o problematice ubytoven má jen kusé informace. Kromě ubytoven je totiž velkým problémem nárůst počtu žádostí o změnu užívání objektu, kdy majitelé nemovitostí chtějí udělat ze tří bytů deset bytových jednotek, tedy vytvořit ubytovny z rodinných domů. Jen v centru města a jeho okolí bylo takových žádostí za tento rok pět,“ reagoval pro Kladenské listy primátor města Dan Jiránek. „I když se nám takové požadavky zatím daří blokovat, stále taháme za kratší konec provazu. Zavedení ‚bezdoplatkové‘ zóny je jediný aktuálně možný nástroj, jak zabránit stěhování za dávkami,“ dodal primátor.

K alkoholismu na pěší zóně primátor poznamenal: „Ano, jedná se i o alkoholismus, ale pokud pan Novák zaměňuje občany, kteří se baví v barech a restauracích v centru Kladna, za opilce, kteří opakovaně zvracejí, ničí mobiliář města, vyspávají, kde právě upadli, a nadto je k nim opakovaně povolávána záchranka a strážníci, pak zjevně nevidíme projevy alkoholismu stejně.“ Projevy sociálně deviantního chování jsou podle něj evidované a statisticky vyčíslené právě v centru a dalších částech města, pro něž bude postupně město žádat ochranu před nově příchozími lidmi závislými na doplatku na bydlení. „Pan Novák patrně nečetl zákon, protože z jeho vyjádření je zřejmé, že si představuje, že sociální patologie bují v jednotlivých ubytovnách. To je ale na Kladně flagrantní omyl, i když laického hlediska omluvitelný,“ konstatoval primátor.  

Ve svém vyjádření Novák také připomněl, že vyhláška, která má údajně za cíl bojovat proti obchodníkům s chudobou a zamezit příchodu nepřizpůsobivých do města, se stejně tak dotýká seniorů, matek samoživitelek a rodin v hmotné nouzi.

„Vedení města kontinuálně zastává názor, že pokud opatření obecné povahy nepříznivě dopadne na uvedenou skupinu obyvatel, budou sociální pracovníci a zaměstnanci magistrátu nápomocni při řešení těchto životních situací,“ uvedl v reakci Dan Jiránek a dodal: „V případě seniorů se jedná o necelých 40 osob. V případě samoživitelek a nezletilých dětí je nutné připomenout, že město přijalo nová pravidla přidělování obecních bytů, která jsou zaměřena pomoc této cílové skupině.“  

Autor: (jk) 1. zprávy

  Více než 50 kontejnerů v Kladně podporuje děti z Klokánků

 2. krimi

  Správkyni sportoviště na Kablovce ohrožovali muži s mačetami

 3. zprávy

  Dobří andělé pomáhají i rodině ve Slaném

 4. info z radnice

  Společně v Kladně: Rozhodněte, které projekty se budou realizovat

 5. krimi

  Na nádraží v Kamenných Žehrovicích řádil zloděj, odnesl nářadí za 200 tisíc

 6. video

  VIDEO: Kladenské divadlo se připravuje na premiéru hry Miluju Tě, ale…

 7. pozvánka

  V kladenském kině Sokol vystoupí Ondřej Ruml se svou one man show

 8. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Luckyho, chcete ho?

 9. krimi

  Kladenští strážníci se o víkendu potýkali s vandaly i rušením nočního klidu

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Karlíka, chcete ho?

 11. zprávy

  Obyvatelé Libušína si stěžují na hluk ze střelnic, jedna z nich možná skončí

 12. rozhovor

  Florbalisty ve středu požene osm stovek školáků. Je to výjimečná akce, říká šéf Kanonýrů

 13. foto

  FOTO: Kladenští kufroběžci letos vyběhli už poosmadvacáté

 14. foto

  Kladno vyhlásilo výsledky architektonické soutěže na počest rodáka Antonína Raymonda

 15. video

  Divadlo Lampion má za sebou premiéru pohádky Kde bydlí strach

 16. zprávy

  Kladenské autobusové nádraží bude mít nové označníky zastávek

 17. krimi

  Psychicky nemocný senior se potuloval Vrapicemi se sekerou v ruce

 18. sport

  Rytíře čeká první zápas ve zlatých dresech, fanoušky pak halloweenská atmosféra!

 19. foto

  Dr. Klaun v kladenské nemocnici rozesmál stovky dětí

 20. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Lupiče, chcete ho?