Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Herní čas
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Kroužky Labyrintu

Kladno chce přilákat více turistů, o podporu žádá ministryni Dostálovou

Pondělí, 29. Červenec 2019 09:30

V nadcházejících letech hodlá Kladno odbourat společensky zakořeněné představy o „černém“ městě těžkého průmyslu, které nemá ve 21. století co nabídnout. Za tímto účelem připravuje plány podpory turismu, které představilo ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové. Ta v Kladně spatřuje velký potenciál.

Kladno chce přilákat více turistů, o podporu žádá ministryni Dostálovou (Foto: KL)

Černé Kladno, Kladno – město uhlí a oceli, Rudá záře nad Kladnem. Předsudků a zažitých stereotypů o největším městě Středočeského kraje je ve společnosti zaseto mnoho a většina z Kladna nedělá turisticky atraktivní destinaci. To chce vedení města v horizontu několika následujících let začít měnit. Připravuje plán rozvoje turismu, který představilo ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové při čtvrteční návštěvě. V jejím rámci zavítala v doprovodu primátora Jiránka či zastupitelky Melčové do prostor nově vznikajícího muzea kladenských věžáků, nevyužívané budovy kina Oko, areálu bývalých kasáren nebo na Kladenský zámek.

„Základem turisticky přívětivého města je dobré značení, které ve městě chybí. Neméně důležité je kvalitní mapování. Cestovní ruch je i o tom, že se místním zviditelňují věci, kterých si běžně nevšímají. Zajímavá místa musíme mít v takovém stavu, abychom je mohli ukazovat, což souvisí s celkovým zkrášlením města. Velký potenciál skýtají industriální památky, které jsou v současnosti velmi v kurzu, dále nám vzniká muzeum věžových domů a v Kladenském zámku připravujeme zajímavé expozice. Vzniká tu replika pracovny benediktínského opata, v přízemí pak budujeme největší výstavu o Zdeňku Milerovi, autorovi slavné kreslené postavičky krtečka a kladenském rodákovi,“ uvedla Petra Melčová, zastupitelka pověřená pro cestovní ruch, a dodala, že by do města chtěla přilákat až dvojnásobný počet turistů.

Turistická atraktivita Kladna ale nemá plynout jen z uchovávání jeho průmyslového, architektonického či duchovního dědictví. Vedení města chce také popularizovat vědu a techniku. V dnes chátrající budově kina Oko na hlavní třídě by rádo vybudovalo vědecké centrum na způsob IQ parku, na jehož provozu by se mohlo podílet například i České vysoké učení technické, jehož Fakulta biomedicínského inženýrství ve městě sídlí.

„Líbilo by se nám ale, kdyby se zapojily i další fakulty a ústavy,“ uvedl primátor Dan Jiránek a dodal: „Tyto úvahy ale nejprve musí předcházet komunikace se státem a krajem, zda by se našly na podobné plány možnosti financování, protože to samozřejmě město nemůže zvládnout z rozpočtu. Diskutovat budeme otázku, zda je možné staré, zchátralé městské budovy brát jako brownfieldy a na jejich smysluplné využití pak čerpat dotace.“ Krom již zmiňovaného kniha Oko tak narážel například na areál kasáren, kde opravená část slouží vysokoškolákům a ta neopravená leží ladem tak, jak ji vojáci zanechali v 90. letech.

V neposlední řadě hodlá město zlepšit podmínky pro cykloturismus. Nově má od letošního roku cyklokoordinátora, který se podílí na přípravách vylepšeného propojení na rekreační okruh kolem města.

„Důležitý rekreační cíl představuje Naučné středisko ekologické výchovy ‚Čabárna‘. Proto v jejím okolí vytipoval cyklokoordinátor řadu propojení, která by si zasloužila opravu nebo jen doznačení. Zároveň plánuje po městě místa, kde by měly přibýt stojany na kola a případně cykloboxy nebo úschovny. Pro cykloturisty se také chystají hned dvě pumptrackové dráhy pro trénink jízdy v boulích a významným projektem, který představuje pro Kladno obrovskou příležitost a o kterém intenzivně jednáme s dalšími obcemi, je třicetikilometrová drážní stezka podél plánované modernizované trati z Kladna do Prahy,“ uvedla zastupitelka Anna Gamanová, předsedkyně výboru pro rozvoj.

Ministryně Dostálová si návštěvu Kladna pochvalovala. „Výjezdy do krajů jsou pro mě tím nejcennějším a zároveň nejpřínosnějším, co může ministr pro místní rozvoj dělat. Vidím, jak města pracují na svém rozvoji, ve kterých oblastech mají nejvíce problémů, co je trápí a sbírám další a další podněty. Vždycky mě potěší, když je návštěva podnětná, což se mi na Kladně splnilo. S primátorem Jiránkem jsme řešili celou řadu konkrétních projektů a jsem velmi ráda, že jsem mohla nabídnout konkrétní dotační programy, které může město při svém rozvoji využít,“ řekla na tiskové konferenci, která se závěrem její návštěvy konala na Kladenském zámku. V Kladně spatřuje Dostálová velký turistický potenciál.

Autor: (jk) 1. foto

  FOTO: Na auto jedoucí směrem ke Kladnu spadl strom, řidička je naštěstí v pořádku

 2. pozvánka

  Přijďte v pondělí 23. září od 16 hodin na ČEZ stadion na akci Týden hokeje!

 3. povidka

  Povídka Kladenských listů: A nezapomeň 1

 4. pozvánka

  Zoopark Zájezd se už podruhé zapojí do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, můžete se přidat i vy

 5. zprávy

  Na Mayrovce bude slavnostně zahájena výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku

 6. pozvánka

  Ve Slaném se bude opět na rožni vyhřívat uherský býk

 7. info z radnice

  Zasedání kladenských zastupitelů se neslo v duchu boje o divadlo

 8. krimi

  Zloděj přestřihl zámek a ukradl důchodci elektrokolo za 17 tisíc

 9. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Arga, chcete ho?

 10. krimi

  Zloděj se ve Velvarech vloupal do trafiky, nakradl cigarety za 30 tisíc

 11. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Alpa, chcete ho?

 12. info z radnice

  Město zúžilo vozovku u přechodu v ulici Cyrila Boudy. Chce ochránit školáky

 13. foto

  FOTO: Sportovní areály města Kladna pořádaly Seniorský pětiboj

 14. pozvánka

  Kladenský Labyrint pořádá narozeninovou oslavu

 15. foto

  FOTO: Kladenský maratón odstartoval primátor Jiránek

 16. pozvánka

  Central a město Kladno zvou na odpoledne plné aktivit nejen pro děti

 17. zprávy

  V knihovně se uskutečnilo veřejné setkání nad projekty občanů Kladna

 18. krimi

  Krajská knihovna v Kladně zahájila stavbu centrálního depozitáře

 19. krimi

  Kladenští policisté vyhlásili pátrání po pohřešované mladistvé dívce

 20. foto

  FOTO: V sobotu se konal již šestý ročník Lidického okruhu