Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

Kladno chce přilákat více turistů, o podporu žádá ministryni Dostálovou

Pondělí, 29. července 2019 09:30

V nadcházejících letech hodlá Kladno odbourat společensky zakořeněné představy o „černém“ městě těžkého průmyslu, které nemá ve 21. století co nabídnout. Za tímto účelem připravuje plány podpory turismu, které představilo ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové. Ta v Kladně spatřuje velký potenciál.

Kladno chce přilákat více turistů, o podporu žádá ministryni Dostálovou (Foto: KL)

Černé Kladno, Kladno – město uhlí a oceli, Rudá záře nad Kladnem. Předsudků a zažitých stereotypů o největším městě Středočeského kraje je ve společnosti zaseto mnoho a většina z Kladna nedělá turisticky atraktivní destinaci. To chce vedení města v horizontu několika následujících let začít měnit. Připravuje plán rozvoje turismu, který představilo ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové při čtvrteční návštěvě. V jejím rámci zavítala v doprovodu primátora Jiránka či zastupitelky Melčové do prostor nově vznikajícího muzea kladenských věžáků, nevyužívané budovy kina Oko, areálu bývalých kasáren nebo na Kladenský zámek.

„Základem turisticky přívětivého města je dobré značení, které ve městě chybí. Neméně důležité je kvalitní mapování. Cestovní ruch je i o tom, že se místním zviditelňují věci, kterých si běžně nevšímají. Zajímavá místa musíme mít v takovém stavu, abychom je mohli ukazovat, což souvisí s celkovým zkrášlením města. Velký potenciál skýtají industriální památky, které jsou v současnosti velmi v kurzu, dále nám vzniká muzeum věžových domů a v Kladenském zámku připravujeme zajímavé expozice. Vzniká tu replika pracovny benediktínského opata, v přízemí pak budujeme největší výstavu o Zdeňku Milerovi, autorovi slavné kreslené postavičky krtečka a kladenském rodákovi,“ uvedla Petra Melčová, zastupitelka pověřená pro cestovní ruch, a dodala, že by do města chtěla přilákat až dvojnásobný počet turistů.

Turistická atraktivita Kladna ale nemá plynout jen z uchovávání jeho průmyslového, architektonického či duchovního dědictví. Vedení města chce také popularizovat vědu a techniku. V dnes chátrající budově kina Oko na hlavní třídě by rádo vybudovalo vědecké centrum na způsob IQ parku, na jehož provozu by se mohlo podílet například i České vysoké učení technické, jehož Fakulta biomedicínského inženýrství ve městě sídlí.

„Líbilo by se nám ale, kdyby se zapojily i další fakulty a ústavy,“ uvedl primátor Dan Jiránek a dodal: „Tyto úvahy ale nejprve musí předcházet komunikace se státem a krajem, zda by se našly na podobné plány možnosti financování, protože to samozřejmě město nemůže zvládnout z rozpočtu. Diskutovat budeme otázku, zda je možné staré, zchátralé městské budovy brát jako brownfieldy a na jejich smysluplné využití pak čerpat dotace.“ Krom již zmiňovaného kniha Oko tak narážel například na areál kasáren, kde opravená část slouží vysokoškolákům a ta neopravená leží ladem tak, jak ji vojáci zanechali v 90. letech.

V neposlední řadě hodlá město zlepšit podmínky pro cykloturismus. Nově má od letošního roku cyklokoordinátora, který se podílí na přípravách vylepšeného propojení na rekreační okruh kolem města.

„Důležitý rekreační cíl představuje Naučné středisko ekologické výchovy ‚Čabárna‘. Proto v jejím okolí vytipoval cyklokoordinátor řadu propojení, která by si zasloužila opravu nebo jen doznačení. Zároveň plánuje po městě místa, kde by měly přibýt stojany na kola a případně cykloboxy nebo úschovny. Pro cykloturisty se také chystají hned dvě pumptrackové dráhy pro trénink jízdy v boulích a významným projektem, který představuje pro Kladno obrovskou příležitost a o kterém intenzivně jednáme s dalšími obcemi, je třicetikilometrová drážní stezka podél plánované modernizované trati z Kladna do Prahy,“ uvedla zastupitelka Anna Gamanová, předsedkyně výboru pro rozvoj.

Ministryně Dostálová si návštěvu Kladna pochvalovala. „Výjezdy do krajů jsou pro mě tím nejcennějším a zároveň nejpřínosnějším, co může ministr pro místní rozvoj dělat. Vidím, jak města pracují na svém rozvoji, ve kterých oblastech mají nejvíce problémů, co je trápí a sbírám další a další podněty. Vždycky mě potěší, když je návštěva podnětná, což se mi na Kladně splnilo. S primátorem Jiránkem jsme řešili celou řadu konkrétních projektů a jsem velmi ráda, že jsem mohla nabídnout konkrétní dotační programy, které může město při svém rozvoji využít,“ řekla na tiskové konferenci, která se závěrem její návštěvy konala na Kladenském zámku. V Kladně spatřuje Dostálová velký turistický potenciál.

Autor: (jk) 1. zprávy

  Demolice mostu u Brandýsku uzavře ze soboty na neděli dálnici D7

 2. video

  Jarda Tauber tvoří písně pro sestru kladenské hokejové hvězdy

 3. krimi

  Poznáte pachatele, který v Kladně značně poškodil dveře prodejny?

 4. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Marleyho, chcete ho?

 5. sport

  Legenda legendám: Fanoušci vydražili dresy za téměř 2 miliony korun. Nejdražší byl ten Jágrův!

 6. krimi

  Lidem už otrnulo, stále častěji porušují platná nařízení

 7. zprávy

  Středočeský kraj dostane úvěr na poskytnutí půjček živnostníkům

 8. krimi

  Stavbu v Buštěhradu navštívil zloděj, nakradl nářadí za bezmála čtvrt milionu

 9. pozvánka

  Kladenské dvorky se letos uskuteční, ale jinak, než je znáte

 10. krimi

  Pomozte policii najít pohřešovaného muže, neozval se od Vánoc

 11. zprávy

  Hlasovat v participativním rozpočtu kraje můžete už jen pár dní

 12. krimi

  Neviděli jste modré kolo Ghost? V Kladně bylo ukradeno

 13. info z radnice

  Zástupci města Kladna představili občanům plánované investice

 14. krimi

  V Rozdělově někdo poničil autobusovou zastávku

 15. info z radnice

  Dny města Kladna jsou letos zrušeny, uskuteční se jen malý festival

 16. foto

  Špotáková odstartovala sezonu a na Sletišti zazářila: Celý týden jsem cítila nervozitu

 17. krimi

  O víkendu řešili strážníci v Kladně rušení nočního klidu

 18. pozvánka

  Zámek Nelahozeves zahájí oslavou dětského dnu sérii festivalů

 19. krimi

  Kladenští hasiči zasahovali u tragické nehody, při které zemřel motorkář

 20. pozvánka

  Místo Běhu míru se letos půjde pochod za mír z Hřebče do Lidic