Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Pouhá pokuta za přestupky nestačí, upozorňuje kladenský primátor Dan Jiránek

Neděle, 14. července 2019 11:00

Kladenskému primátorovi Danu Jiránkovi už došla trpělivost a pustil se do boje proti osobám, které se opakovaně dopouštějí páchání přestupků proti veřejnému pořádku. Systém postihů za tyto přestupky podle Jiránka zkolaboval. Jediným trestem je pokuta, a to je nedostačující.

Primátor Dan Jiránek (Foto: KL)

Primátor Kladna Dan Jiránek je přesvědčen, že systém trestání přestupků je neefektivní, a to zejména v případě osob, které páchají přestupky opakovaně. Pouhá pokuta je neodradí, protože ve většině případů nemají žádný prokazatelný příjem, přestupky jim proto projdou bez jakékoli újmy. Na tento systém doplácí vždy jedině poškození obyvatelé města. Někteří lidé už proto přestupky ani neoznamují.

„Občan, který chodí do práce nebo pobírá důchod a spáchá přestupek, dostane pokutu, tu zaplatí a příště si spáchání přestupku rozmyslí. Člověk, který nemá žádné prokazatelné příjmy či majetek, je prakticky nepostižitelný. Pokutě se jen zasměje a vesele páchá přestupky dál,“ poukazuje na problém Dan Jiránek.

Řešení vidí jedině v tom, že se opakované přestupky proti veřejnému pořádku budou posuzovat stejně jako trestné činy. Pachatelům by také měly hrozit tresty v podobě obecně prospěšných prací, účinně vymahatelného omezení jejich pohybu v daných lokalitách nebo také domácího vězení. Pachatelé by měli být postižitelní i finančně, například i na sociálních dávkách. Problémem se podle Jiránka musí začít zabývat odpovědná místa jako jsou ministerstva spravedlnosti a vnitra a také Parlament České republiky.

„V každém případě je nutné zajistit, aby za přestoupení zákona nebyli postihováni jen v podstatě slušní lidé, ale především ti neslušní,“ uvedl Jiránek závěrem svého apelu, který Statutární město Kladno v dnech nedávno minulých adresovalo zákonodárcům, přičemž vyzvalo další obce, aby se k tlaku na otevření diskuse o potřebných změnách připojily.

Autor: (kh)