Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • SAMK
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Opravy svahů podél Klíčavy skončily, projekt ale vyšetřuje policie

Neděle, 14. července 2019 09:00

Kauzu ohledně opravy svahů v Lánské oboře vyšetřuje policie. Obvinění čelí i ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který je i se svým spolupracovníkem podezřelý ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Je ale přesvědčený, že zakázka byla zcela v pořádku.

Opravy svahů podél Klíčavy skončily, projekt ale vyšetřuje policie (Foto: KL)

Projekt za 300 milionů korun, který má bránit erozi půdy a usychání stromů okolo nádrže Klíčava, byl ukončen letos. Práce trvaly celkem čtyři roky. Výsledkem jsou více než čtyři kilometry opěrných zdí a sedm a půl kilometru zpevněných cest v Lánské oboře.

V souvislosti s touto zakázkou jsou vyšetřováni a zadrženi tři lidé, mezi kterými je i ředitel Balák. Byly provedeny domovní prohlídky a prohlídky prostor a pozemků a také budovy Lesní správy Lány. Balák však věří, že kauza se až k soudu nedostane, nedošlo podle něj k ničemu, co by potvrdilo porušení zákona. Opírá se o znalecký posudek a dodává, že o manipulaci s cenou či ovlivňování rozsahu práce nemá žádné informace.

Přehrada Klíčava funguje jako zásobárna pitné vody pro Kladensko už od roku 1955. Jejími vodními zdroji jsou potok Klíčava a také Lásnký potok. 

Lesní správa Lány spravuje téměř 5 800 hektarů státních pozemků, většinou se jedná o lesy. Součástí je také Lánská obora, která byla založena už v 18. století. Je domovem stovek zvířat, mezi které patří jeleni, daňci či mufloni. Obora je veřejnosti nepřístupná, návštěvníci mohou zavítat do sousední Obůrky Lány, kde najdou i naučnou stezku o zdejší přírodě.

Autor: (kh)