Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Masakr v Trhové Kamenici – Matouš Bohatý

Pátek, 12. Červenec 2019 09:00

Také v letošním roce obdržela porota vědomostní soutěže Lidice pro 21. století stovky esejí na pečlivě vybraná témata. Deseti až čtrnáctileté děti a mládež ve věku od patnácti do devatenácti let se v textech zamýšlejí nad tragickými událostmi minulého století a zasazují je do kontextu současnosti. Mnohé práce jsou stylisticky vydařené a především obsahově hodnotné. Kladenské listy ve spolupráci s Památníkem Lidice přinášejí čtenářům ty nejpovedenější ze zaslaných prací.

Zdroj: Památník Lidice

Více se o soutěži Lidice pro 21. století dozvíte ZDE:

Na téma „Památní místa v mém okolí“ se rozepsal Matouš Bohatý, soutěžící v kategorii od deseti do čtrnácti let, který obdržel Cenu poroty. 

V našem kraji, řečeno slovy básníka, „Vysočina nabírá dech“. Je tu plno krásných míst, ale jsou tu i místa, kde člověk nestojí v tichém úžasu, ale spíš smutně klopí oči. Když jsem s rodiči jako malý projížděl Trhovou Kamenicí, všiml jsem si několika kamenných reliéfů na zdi domu vedle kostela. Zeptal jsem se a rodiče začali vyprávět.

Po silnici do vesnice Rohozná se přibližuje kolona německých vozidel. Obrněné vozy, tanky, samohybná děla. Ve vesnici nastává zmatek. Všichni se schovávají, sundávají se československé prapory. Za chvíli už je kolona ve vesnici. Ozývá se skřípění brzd. Dupot vojenských bot. Dveře do sklepení hostince se rozlétají. „Halt! Hände hoch! Všichni ven!“ řve německý leutnant.

Deset mužů s nejšpinavějšími botami nastupuje do vozu. Jsou považováni za partyzány. Kolona se dává do pohybu. Na Němcích je vidět nervozita. Zbraně připravené, všichni sledují les. Partyzáni! Někde tam jsou, hlídají, zda Němci projedou v pořádku. Pomalá kolona ale opět zastavuje. Zase. Zajatci vystupují z vozů, musí odklidit zátarasy na silnici.

Mezi Němci nastane náhle pozdvižení. Od Trhové Kamenice přichází muž s bílým praporem. Je to fotograf Ivan Mráz, všichni v okolí ho tu znají. Jedná s Němci, vydává se jim jako rukojmí a Němci mu zaručují, že Kamenicí poklidně projedou. Kolona se znovu rozjíždí.

První část opravdu brzy mizí bez problémů za město, ale s druhou částí kolony, která se opozdila, to už tak jednoduché není. Něčeho si všimli. „Hilfe,“ gestikulují jejich soukmenovci, zavření v budově místní školy. „Kryjte se.“ Kulky se zarývají do země, do zdí. Němci střílí všude kolem. Vystupují z vozů a okamžitě nechají vytáhnout první čtyři zajatce z Rohozné. Poté se ozvou výstřely. Těla padají k zemi.
Další zajatci jsou vyváděni z vozů. Vtom se ozve motor a na náměstí se přiřítí motorka. „Schneller. Komm schon. Partisanen.“ Kolona mizí za zatáčkou.

Je 8.května 1945. Válka už oficiálně skončila, ale na kamenickém náměstí leží těla čtyř nevinných lidí

Autor: Matouš Bohatý