Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Centrum kybernetické bezpečnosti: IT služby pro kladenské divadlo byly předražené

Úterý, 9. Červenec 2019 10:00

Jedním z argumentů kladenských radních pro odvolání jednatele městského divadla Jana Krafky byly přemrštěné výdaje za IT služby a správu webových stránek. Na nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky teď ve své zprávě poukázalo i Centrum kybernetické bezpečnosti. Některé divadlem využívané služby se podle něj dají pořídit až za desetinu nákladů.

Centrum kybernetické bezpečnosti posoudilo nutnost mandatorních výdajů na servisní služby v IT oblasti, které byly vynakládány prakticky od nástupu Jana Krafky do pozice jednatele v roce 2016. Společnost Divadla Kladno s. r. o. následně bez výběrového řízení uzavřela s firmou SJCOM s. r. o. řadu smluv – například na výrobu webových stránek pro obě divadla.

Jan Krafka ve svém prohlášení tvrdí, že rozšíření smlouvy na IT služby, kterou zdědil po bývalém vedení společnosti, bylo schváleno městskou radou.

Podle zprávy Centra kybernetické bezpečnosti byla ale problematická smlouva pro servis IT uzavřená dne 27. 10. 2016, tedy 15 dní po nástupu Jana Krafky do pozice jednatele. Tato smlouva společnost zavázala k pravidelným platbám firmě SJCOM s. r. o. ve výši 70 180 korun měsíčně. Smlouvy spočívají v podstatě v provozu dvou webů napojených na registrační systém a servisní smlouvy pro IT podporu. Na jejich základě vynaložilo divadlo během tří roků na IT servis více než dva a půl milionu korun.

Servisní smlouva je podle zprávy Centra kybernetické bezpečnosti ledabyle stanovená. Chybí penále v případě neplnění a kontrolní mechanismy. Správa bezdrátové sítě WiFi v budovách stojí divadlo pět tisíc korun měsíčně bez nákladů na samotné připojení. Cloudový systém ukládání dat pak 15 tisíc měsíčně a údržba počítačů a tiskáren 17 tisíc korun měsíčně. Podobné instituce přitom většinou využívají sdílených služeb v cenách na úrovni 10 procent uvedených nákladů. Například ceny firemních cloudových úložišť po malé firmy jako divadla bývají dostupné od tisíce korun + DPH.

Čtěte také:

Kladenští radní vypsali výběrové řízení na pozici jednatele městského divadla

 Dalším děravým bodem smlouvy uzavřené bez výběrového řízení je, že se každé dva roky automaticky prodlužuje, aniž by byl reflektován vývoj cen na trhu s moderními technologiemi. Všechny uvedené technologie se v posledních třech letech staly mnohem dostupnějšími a levnějšími. Automatické prodlužování smlouvy proto společnost poškozuje.

Zisky z veřejných peněz města má SJCOM s. r. o. navíc mnohem vyšší. Zvlášť každý měsíc fakturuje například údržbu webové stránky Divadla Lampion za 6050 korun. Servis webových stránek spočívá v běžné údržbě a vkládání aktualit. Dle internetového archivu se weby v posledních letech prakticky nezměnily. Navíc weby Městského divadla Kladno i Divadla Lampion jsou technologicky v podstatě identické, liší se jen texty. Přesto jsou udržovány separátně, kvůli čemuž jsou náklady vyšší.

Autor: (red)