Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Na Kladensku začala sklizeň česneku, mohla by být nadprůměrná

Středa, 26. Červen 2019 07:00

Na Kladensku začala v červnu sklizeň česneku, která vyvrcholí v červenci. I díky jarním dešťům by letošní sklizeň mohla být nadprůměrná.

Na Kladensku začala sklizeň česneku, mohla by být nadprůměrná (Foto: KL)

Na vítovské farmě na Kladensku dosahuje roční produkce česneku až 400 tun. Pěstitel Karel Dryák pěstuje převážně francouzské odrůdy česneku, obhospodařuje zhruba 800 hektarů půdy, přičemž na 40 hektarech pěstuje právě česnek. Patří tak mezi největší pěstitele v České republice. Dryákova farma je dodavatelem řady českých obchodních domů Kromě česneku se zde pěstuje například cibule, třešně, švestky nebo i jablka, řepa či pšenice.

Část sklizeného česneku se rovnou prodává a část se musí nejdříve usušit pro delší trvanlivost. Karel Dryák využívá k tradičnímu způsobu sušení sýpku ze 16. století. Mělo by se tak zajistit silnější aroma plodiny.

Jako i jiné středočeské podniky se i vítovská farma potýká s nedostatkem pracovní síly. I proto spolupracuje také s vězni z bělušické věznice. Ti mají ale od ostatních zaměstnanců oddělené pracoviště. A v sezoně zde pracuje kolem 120 lidí.

Autor: (kh)