Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Lidé ve středních Čechách nestojí o další větrné elektrárny

Neděle, 23. Červen 2019 11:00

Střední Čechy disponují zatím pouze jedinou větrnou elektrárnou. Ta stojí u Pcher na Kladensku. O další se uvažuje také v obci Kozmice na Benešovsku, místní ale s její výstavbou nesouhlasí a v referendu ji zamítli.

Lidé ve středních Čechách nestojí o další větrné elektrárny (Foto: KL)

Větrná elektrárna u Pcher byla do provozu uvedena v roce 2008 a disponuje dvěma větrníky. V minulosti si lidé v souvislosti s elektrárnou stěžovali na problémy s televizním signálem. V současné době však nikdo žádné problémy nezmiňuje. Obec však nemá žádný podíl na jejím provozu a není ani schopná posoudit, zda je její provoz efektivní.

Jako další lokalita vytipovaná pro výstavbu nové větrné elektrárny ve středních Čechách je obec Kozmice na Benešovsku. Tamní obyvatelé však s projektem nesouhlasí a odmítli jej v referendu. Důvodem má být zvýšení zdravotního rizika, snížení kvality života či poškození krajiny Posázaví. To ale zástupce razantně odmítá. Obec však stojí za svými obyvateli a výsledek referenda je pro ni závazný.

Jiná větrná elektrárna měla vzniknout i u Kosovy Hory na Příbramsku. Ani tam ale výstavba nebyla zahájena. Investor od projektu nakonec ustoupil.

Autor: (kh)