Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Těžbu uhlí na Kladensku dodnes připomíná několik důlních objektů

Neděle, 23. Červen 2019 09:00

Uhlí se na Kladensku netěží už téměř dvacet let. A však stopy po několika staletích těžby jsou v okolí dodnes. Mnoho z nich bylo zbořeno, ale některé jsou dokonce i přístupné veřejnosti. Můžeme tak na vlastní oči zhlédnout i autentické hornické prostředí.

Těžbu uhlí na Kladensku dodnes připomíná několik důlních objektů (Foto: KL)

Jedním z objektů, který hrdě připomíná těžební průmysl, je i Libušínský Důl Schoeller. Ačkoliv většina objektů tohoto Dolu byla zbořena, protože už pro ně nebylo využití, těžní věž zůstala stále zachovaná. Dříve mohla veřejnost do těchto prostor alespoň dočasně nahlédnout, v současné době jsou však věž i okolí Dolu nepřístupné.

Na Kladensku je mnoho dalších objektů, které jsou spjaty právě s hornictvím a těžbou uhlí. Za zmínku stojí například Důl Michael v Brandýsku, kde se organizují i různé akce pro veřejnost, nebo udržovaný Důl Stehelčeves, který v současné době vlastní soukromá společnost. Nejznámějším místem s důlní tématikou je samozřejmě Hornický skanzen Mayrau, který sídlí ve Vinařicích, kde se často i pořádají různé kulturní akce. Většina těžebních objektů na Kladensku však byla bohužel zlikvidována. Doly Michael i Stehelčeves sloužily pro těžbu uhlí v 19. století.

V okolí Kladna vznikly desítky důlních jam. Uhlí se zde těžilo hlavně v 18. a 19. století Simulované pracoviště dolu si dnes můžete prohlédnout ve sklepení Kladenského zámku, kde se nachází expozice věnovaná hornictví. Tuto štolu vybudovali dobrovolníci v 70. letech minulého století.

Těžba uhlí, která zde měla několik staletí trvající tradici, byla definitivně ukončena v roce 2002.

Autor: (kh)