Central soutěž Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • Se Zahradou pro Zahradu
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna

Pátek, 21. června 2019 07:10

Na třetím místě letošní celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky na téma „Vodní nádrž NADĚJE“ skončili studenti SPŠS Kladno. Za svůj model přehradní nádrže získali cenu v hodnotě pěti tisíc korun. Do velkého finále v infocentru vodního díla Šance na Ostravici postoupilo 6 nejlepších škol z celkem 28 přihlášených. Soutěž pořádá český Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO-KOM. Partnerem letošního ročníku je státní podnik Povodí Odry.

Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna (Foto: Táňa Nevrklová)

Na prvním místě ohodnoceném poukazem na 20 000 korun se umístila SŠS a VOŠS Vysoké Mýto a na druhém místě s poukazem na 10 000 skončila SPŠS Ostrava. Vítězem kategorie „Nejlepší obal z vlnité lepenky na soutěžní model“ je SPŠS Ostrava, která vyhrála cenu v hodnotě pěti tisíc korun. Kategorii „Nejlepší prezentace/představení na zadané téma“ nejlépe zvládla SŠS a VOŠS Vysoké Mýto a získala výhru v hodnotě dvou tisíc. A letošní speciální kategorii udělenou partnerem soutěže „Zvláštní cena Povodí Odry“ ovládla SŠS a VOŠS Vysoké Mýto a dostala tak dárkový poukaz na komentovanou prohlídku vodního díla pro celou třídu dle vlastního výběru.

Finálové kolo se šesticí nejlepších modelů se uskutečnilo ve středu 19. června v infocentru vodního díla Šance na Ostravici, které spadá pod správu státního podniku Povodí Odry, letošního speciálního partnera soutěže. Státní podnik Povodí Odry mimo jiné na celkové ploše 6 252 kilometrů čtverečních udržuje a spravuje přes 3 700 kilometrů vodních toků, sedm významných přehradních nádrží, jako třeba Slezskou Hartu, Kružberk, Šanci, Morávku, Žermanice, Těrlicko a Olešnou. Dále pak 31 malých vodních nádrží, provozuje přes 80 jezů, tři gravitační převody a 12 malých vodních elektráren.

Soutěž „Stavby z vlnité lepenky“ je určená pro studenty středních škol se zaměřením na stavebnictví, ve které využijí svůj smysl pro detail a kreativitu pro vytvoření detailních modelů staveb z vlnité lepenky. Letošním úkolem bylo navrhnout a vytvořit originální stavbu umělé vodní nádrže s přehradní hrází z vlnité lepenky. Dominantou modelu musela být přehradní hráz včetně jejího okolí podle zvolené funkce přehrady a zároveň studenti museli ukázat vnitřní uspořádání stavby.

Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna (Foto: Táňa Nevrklová)
Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna (Foto: Táňa Nevrklová)

Autor: Táňa Nevrklová