Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Jan Pejša: Padesát bodů je hranice kvality!

Čtvrtek, 20. června 2019 07:46

Máme za sebou další rok účinkování SK Kladno v divizi. Kladeňáci skončili na pátém místě s velkým odstupem za případnými postupovými příčkami.  Jak celá sezóna vypadala z pohledu trenéra, na to odpovídá v následujícím rozhovoru Jan Pejša.

Foto: KL

V průběhu jara jste si přál dosáhnout mety padesáti bodů. Právě tento počet jste dosáhli. Takže jste spokojený?

Kdybychom získali bodů více, tak bych byl ještě spokojenější. Padesát bodů je však hranice kvality.

Bohužel letos se opakovalo loňské jaro, kdy jste neměl znovu k dispozici celou řadu hráčů z důvodů zranění, nemoci a dalších absencí. Navíc s obrovskou tragédií, kdy při nehodě přišel o život Filip Suchý. Neříkal jste si pro sebe, co jsem komu udělal, že je ke mně osud tak krutý?

Spíše mě napadlo, co jsme komu udělali my, že se loňská historie znovu opakovala. Vše začalo velkým neštěstím, které se přihodilo Filipovi. V jeho případě jde samozřejmě fotbal stranou, protože vyhasl mladý život a ostatní věci jsou bezvýznamné. Postupně začali „odpadat“ Honza Pechr, Venca Kraus, Dominik Šíma, později i David Čížek a další. Jestliže se říká, že historie se opakuje, tak v našem případě to platí dvakrát.

Navíc jste měl úzký kádr. Měl jste někdy k dispozici ani ne jedenáct hráčů kádru áčka, zbytek museli doplňovat dorostenci, což jistě nebylo ideální?

O úzký kádr tolik nejde. Hrajeme jenom divizi a nemůžeme mít k dispozici tolik hráčů, jako kdybychom hráli třeba profesionální soutěže. I prvoligové mužstvo má potíže, pokud ze základu vypadnou čtyři hráči. Kdyby to bylo postupně, tak bychom se s tím určitě vypořádali. Nám však vypadlo kvarteto během týdne. Na druhé straně dostali prostor dorostenci a nevedli si špatně.

Hovořilo se o tom, že SK by měl atakovat přední příčky. Při pohledu na tabulku je však tristní, že v počtu vstřelených gólů skončil tým na předposledním místě! Je příznačné, kde byla největší slabina. Je to tak? 

Bohužel to víme. Není to o tom, že bychom si nedokázali vytvářet střelecké příležitosti. Jenom na jaře vyjma úvodního utkání v Neratovicích jsme se v každém zápasu dostali do tří, čtyř, pěti gólových šancí, ale bylo otázkou, jak s nimi naložíme. Bohužel na Kladně dlouhodobě chybí „zabiják“, který by je dokázal proměnit. Hráče, kteří dokáží připravit servis v podobě finálních přihrávek v mužstvu máme.

Již v zimě jste chtěl od tehdejšího vedení klubu, aby přivábilo útočníky. Přišel nakonec Kraus, ale kvůli zdravotním potížím toho moc nenahrál. Budete podobně žádat posily pro ofenzívu i od nového výboru?

Člověk má určité představy. Na druhé straně jsou zde ekonomické možnosti klubu a finance nyní ve sportu vládnou. Klub prochází určitou přeměnou, bohužel je to běh na delší trať. Chci věřit, že změny přijdou, ale nebude to v nejbližších dnech nebo týdnech. Rád bych byl optimistou, ale realita je taková, že očekávám jen minimum změn v kádru.

Od doby, co SK hraje divizi, se před sezónou vytýkají cíle v podobě postupu, ale realita je pokaždé jiná. Kladenští fanoušci již ani nejsou naštvaní jako spíše otrávení, protože případný návrat alespoň do ČFL je spíše z říše snů. Jste v tomto slova smyslu stále optimistou, nebo spíše realistou z pohledu, že příští ročník bude třeba konečně ten průlomový?

Rád bych byl optimistou a fanouškům slíbil, že teď to přijde, ale není to cíl na nejbližší období. Klub pracuje s rozpočtem vázaným na město. Bez sponzorů to zkrátka nepůjde.

Člověk musí fanoušky chápat, když vidí,  že nyní již dva „vesnické“ kluby z Kladenska budou hrát ČFL. V příští sezóně se SK Kladno střetne s dalším účastníkem z Kladenska, Lhotou. Při vší úctě k Velvarům, Hostouni nebo nyní Lhotě, vzhledem k historii a tradici SK a navíc jako největšímu městu ve Středočeském kraji je to přece nedůstojné. Nemyslíte? 

Pochopitelně to víme a netěší nás to. Na druhé straně SK není jenom A mužstvo, ale i další mládežnická družstva od přípravky po dorost. V tomto směru se žádný ze zmiňovaných klubů nemůže s námi měřit. My pracujeme jenom se samými odchovanci, čímž se Velvary, Hostouň ani Lhota nemůžou pochlubit, protože v jejich kádru prakticky téměř žádní nejsou.

Jako Kladeňáka, který je odchovancem Lokomotivy (dnes Slavoj) a v dorostu přešel do Poldi (dnes SK), vás nemůže tento stav nechávat klidným?

Samozřejmě, že se mi tento stav nelíbí. SK byl vždy výstavní síní kladenského fotbalu od mládeže až po áčko a pocity ze současné situace nemám dobré. Bohužel doba je taková. Stále však věřím, že se vše obrátí k lepšímu a SK bude tam, kam patří!

Povedete SK Kladno i v příští sezóně?

Osobně žádnou změnu nechystám. Co mám náznaky, měl bych pracovat u áčka i sedmnáctky stejně jako v právě skončené sezóně.

Můžete prozradit nástin přípravy pro příští ročník?

Moc změn v ní nebude, protože letní přestávka je hodně krátká. Začínáme v pondělí 8. července a celý tréninkový proces v délce pěti týdnů proběhne v domácích podmínkách. Hodně se zaměříme především na práci s míčem. Celkem plánujeme sehrát pět střetnutí včetně utkání Českého poháru, což je dostatečné.

Autor: (rc)