Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

FOTO: Pondělní večer patřil v knihovně jazzovým improvizacím George Haslama

Čtvrtek, 20. června 2019 07:10

V rámci nekonečného světového turné zavítal na opožděnou oslavu svých osmdesátých narozenin do Čech britský jazzman a hudební cestovatel George Haslam. V pondělí si ho mohli lidé poslechnout ve Středočeské vědecké knihovně.

Pondělní večer patřil v knihovně jazzovým improvizacím George Haslama (Foto: Tomáš Volf)

Sérii českých koncertů odstartoval 15. června v Chomutově a 17. června dostali i Kladenští možnost vyslechnout si jeho volnou improvizaci na barytonsaxofon a tárogátó (dřevěný plátkový nástroj balkánského původu podobný klarinetu), a to na koncertu ve velké studovně Středočeské vědecké knihovny. Své české miniturné pak zakončil 19. června v Praze hraním k autorskému filmu Klause Kinského Paganini ve víru erotických vášní.

Doprovodnou kapelu tvoří perkusista Steve Hubback, kontrabasista Jozef Láska a klavíristka a zpěvačka Aida Mujačič. Základní sestavu střídavě doplňují kytarista Tomáš Braun, saxofonista Michal Hrubý, Jan Faix a rovněž Jan Polanský s elektronikou.

Hudební kariéra George Haslama započala koncem padesátých let v Londýně. Tehdy více hrál a cvičil, než studoval, takže je fakticky samoukem. Zprvu hrával v tanečních kapelách, ale ovlivněn Lesterem Youngem a Gerrym Mulliganem začal inklinovat k jazzu a nakonec k volné improvizaci. Od osmdesátých let vznikaly jeho první nahrávky, dnes již na vlastní značce SLAM Production.

Osmdesátku by mu nikdo nehádal, stále srší energií a i mezi muzikanty o generaci či dvě mladšími vynikne jeho entuziasmus. Půlstoletí na hudební scéně nijak neubralo na jeho improvizačních schopnostech.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně hodlá v nastoleném kurzu pokračovat. Návštěvníci se tak v blízké budoucnosti mohou těšit na koncerty Emmy Larsson (New York), která je častým hostem ve známém klubu Blue Note a také Jennifer Kamikazi Trio (Londýn, Velká Británie).


Autor: Jitka Hrušková