Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

Architekti seznámili veřejnost s vizí pro sídliště Rozdělov Sever

Středa, 19. Červen 2019 08:10

V úterý 18. června odpoledne měli obyvatelé rozdělovského sídliště šanci seznámit se s finální verzí projektu komplexní revitalizace lokality. Ve vnitrobloku ulice Karla Tomana početnému shromáždění graficky znázorněnou vizi odprezentovali zástupci architektonického studia Monom a radní Lukáš Hanes.

Architekti seznámili veřejnost s vizí pro sídliště Rozdělov Sever (Foto: Jaroslav Keimar)

Na předchozích setkáních vedení města a projektantů s obyvateli sídliště Rozdělov Sever opakovaně zaznívaly požadavky na navýšení kapacity parkování. Oproti původním odhadům, které hovořily o desetiprocentním nárůstu, se architektonickému studiu podařilo vměstnat do ulic další stání, jejichž vybudování by znamenalo nárůst o celkem 17 procent. To vše aniž by došlo k výraznějším zásahům do vnitrobloků, které chtějí architekti ponechat zeleni, mobiliáři a širokému spektru volnočasových aktivit.

„Otázkou parkování jsme se zabývali skutečně velmi intenzivně. Právě to byla z větší části náplň minulých setkání, až poté se lidé zajímali o zlepšení prostředí ve vnitroblocích. O to zajímavější podněty ale vzešly. Návrh v současnosti počítá například s oválem pro malé cyklisty nebo in-line bruslaře. Co se parkování týká, naším cílem bylo ho co nejvíce zefektivnit. Současné podélné parkování není zrovna nejlepším způsobem, proto jsme v jednosměrných ulicích zvolili šikmé parkování a v obousměrných parkování kolmé. Snažili jsme se lidem vyjít vstříc a doplnit parkovací stání všude tam, kde se nám to zdálo vhodné, nikoli však do vnitrobloků, které chceme ochránit,“ vysvětlil priority projektu architekt Igor Hobza.

Návrh architektonického studia Monom zohledňuje mnohé požadavky místních. Jedním z nich je například zobousměrnění Severní ulice nebo zklidnění dopravy v ulicích Mládežnická a Vítězslava Nezvala. Alternativní návrh navíc zahrnuje možnost výstavby parkovacích domů v posledních dvou zmíněných ulicích. Investice takového rázu však v tuto chvíli není na pořadu dne.

Jak uvedl radní Lukáš Hanes, městský rozpočet není neomezený a je potřeba postupovat koncepčně. „Je třeba si uvědomit, že jde o velmi rozsáhlou revitalizaci. Nechci se pouštět do odhadů, kdy se návrh zcela přenese z papíru do reality, ale mohu říct, že ještě v letošním roce hodláme zahájit úpravy zeleně a první větší zásahy do ulic jsou v plánu na příští rok, kdy projde opravou ulice Mládežnická. Celkové náklady těžko odhadovat,  záleží i na době realizace, nicméně řekněme, že konkrétné Mládežnická ulice si vyžádá přibližně desetimilionovou investici,“ vyčíslil Hanes a dodal: „Nová parkovací místa chceme dělat na zatravňovacích dlaždicích tak, aby se lépe vsakovala voda. Na přestavbu nepropustného betonového parkování na to vsakovací můžeme získat až osmdesátiprocentní dotaci.“

Architekti seznámili veřejnost s vizí pro sídliště Rozdělov Sever (Foto: Jaroslav Keimar)
Architekti seznámili veřejnost s vizí pro sídliště Rozdělov Sever (Foto: Jaroslav Keimar)

Autor: (jk)