Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Divadlo Lampion
  • Labyrint hledá pedagoga

V Lidicích uctil památku obětí i kladenský primátor Jiránek

Úterý, 18. Červen 2019 06:40

V sobotu se uskutečnila pietní vzpomínka k 77. výročí vypálení obce Lidice. Slavnostního aktu se zúčastnili jak političtí představitelé, tak i významní zahraniční hosté.V pondělí 10. června uplynulo již 77 let, kdy zastřelili nacisté v Lidicích bez jakéhokoliv soudu 173 mužů u zdi Horákova statku. Ženy a děti byly odvlečeny do kladenského gymnázia, aby po třech dnech došlo k násilnému oddělení ratolestí od svých matek. Obec Lidice byla srovnána se zemí tak, že po ní neměla zůstat jediná památka. To je jen stručná rekapitulace toho, co se stalo a proč bychom si měli události neustále připomínat.

Památník Lidice proto pořádá vzpomínkové akce na osud lidických obyvatel, kteří zemřeli proto, aby svět nikdy nemohl zapomenout na to, co je člověk schopen udělat člověku.

Pietní akci předcházel děkovný koncert „Pro Lidice“, který se uskutečnil v pátek večer. Sobotní vzpomínka na oběti nacismu byla zahájena mší na základech kostela sv. Martina, celebrovanou Vlastimilem Kročilem z Českých Budějovic. Poté následovalo kladení věnců u hrobu lidických mužů a projevy.


Autor: (red)