Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Herní čas
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Kroužky Labyrintu

Kladenské divadlo láká na Dům Usherů II

Pátek, 14. Červen 2019 07:00

Dílo Edgara Allana Poea propojené s autorskou poetikou Jiřího Š. Hájka v originálním hororovém pastiši. Dům Usherů II odehraje kladenské divadlo již tuto sobotu.

Kladenské divadlo (Foto: KL)

V nedaleké budoucnosti, v době, kdy se opět pálí knihy a je všeobecně zakázaná fantazie, postaví veliký Poeův obdivovatel repliku domu Usherů. Uchovává v ní velké knihy historie, ale zachránit je se mu nepodaří. Cenzorská jednotka rozhodne o srovnání se zemí. Ještě než se tak stane, jsou pozváni do domu, aby věděli, co ničí. Inscenace se vymyká tradičnímu pojetí divadelního prostoru, neboť se bude odehrávat v různých prostorách divadla.

„Četl jsem vždycky především povídky, protože jsem jinak obecně moc nečetl a na kratší vzdálenosti to pro mě bylo nejpřijatelnější. Mezi mé nejoblíbenější autory patřil Edgar Allan Poe a Ray Bradbury. První jmenovaný napsal povídku Dům Usherů, ten druhý pak v knize Marťanská kronika povídku Usher II, která kombinuje atmosféru a tvorbu Poea s jednoduchým, hororově groteskním syžetem,“ říká autor a režisér Jiří Š. Hájek.

„Vždy jsem měl rád horory a Poe je v tomto směru klasikem. Povídky mají hutnou atmosféru a lehce zvrácený humor. Zároveň je velice rád převracel často na hlavu. A to jsou všechno věci, které vyznávám i já,“ doplnil Hájek

„Inscenací Dům Usherů II bychom v první řadě chtěli vzdát hold dílu Edgara Allana Poea. Poezie zazní v překladu Vítězslava Nezvala (Havran, Červ Dobyvatel, Sonet vědě, Duchové mrtvých, Anně). Kromě básní jsme se nechali inspirovat atmosférou Poeových povídek (Předčasný pohřeb, Muž, který se rozpadl, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Zrádné srdce v ulici Morgue nebo Maska červené smrti). Kromě E. A. Poea byla zásadním inspiračním zdrojem povídka Raye Bradburyho Usher II. A také poetika starých hororových filmů například Frankenstein režiséra Jamese Whalea z roku 1931. Poslední premiéra sezóny 2018/19 bude zároveň unikátní svým specifickým pojetím prostoru divadelní budovy, hlediště i foyer,“ uvedla dramaturgyně Anna Smrčková.

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe (1809-1849) položil základní kámen k žánrové poetice detektivních a hororových povídek. Své příběhy povětšinou stylizoval do neznámého prostředí a opuštěných míst, která podporují skličující atmosféru. Zároveň v nich však můžeme objevit velké množství symbolů. Mezi hlavní motivy patří smrt, umírání, přechod mezi životem a smrtí, duše zemřelých, přízraky a vše, co souvisí s koncem života.

Herec a režisér Jiří Š. Hájek se narodil v roce 1982 v Táboře. Vystudoval herectví na divadelní fakultě JAMU. Spoluzaložil proslulé olomoucké divadlo Tramtarie, byl v angažmá v brněnském HaDivadle a působil jako herec a režisér v kultovním divadle BuranTeatr. Zde režíroval například inscenace Pan Polštář (2007) či Můj romantický příběh (2012). V roce 2013 nastoupil do Městského divadla Kladno. Kromě hereckého angažmá na této scéně také pravidelně režíruje. Jako režisér je podepsán pod inscenacemi Podnájem na bulváru Courteline (2015) a Nadaný žák (2016), režijně se spolupodílel na inscenaci Soudné sestry (2016). V roce 2017 zde vytvořil inscenovaná čtení současných textů Lebka z Connemary a Rána pod pás. V roce 2018 režíroval v českých premiérách hry Neúp!ní a Rána pod pás. V české premiéře a jeho režii byla uvedena v prosinci 2018 v Divadle NaHraně hra Brutál. Hájkovou poslední inscenací je Ujetá ruka, měla premiéru v dubnu 2019 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Jiří Š. Hájek inklinuje k osobitým interpretacím dramatických textů i autorskému uchopení témat.

Autor: Michaela Faltýnková 1. krimi

  Kladenští policisté vyhlásili pátrání po pohřešované mladistvé dívce

 2. foto

  FOTO: V sobotu se konal již šestý ročník Lidického okruhu

 3. krimi

  Nová kamera městského dohlížecího systému v Kladně pomohla dopadnout dva lupiče

 4. pozvánka

  Jedno z prvních představení nové sezóny odehraje kladenské divadlo v Lidicích

 5. foto

  Putovní pohár ředitele Městské policie Kladno získali žáci Základní školy Jiráskova

 6. info z radnice

  U kladenského zimáku vznikl první mobilní kamerový bod, město zařízení testuje

 7. foto

  FOTO: Kladenští Miners představili dětem baseball a lákali nové hráče

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Teodora, chcete ho?

 10. foto

  FOTO: Divadlo Lampion zahájilo novou sezónu Zavěšenou vstupenkou

 11. zprávy

  Je důležité rozšiřovat dětem vědomosti v dopravní výchově

 12. foto

  FOTO: V Kladně se uskutečnilo mistrovství České republiky ve Strongmanovi

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rexe, chcete ho?

 14. info z radnice

  Rozhodněte o třech milionech. Seznamte se s návrhy občanů Kladna a hlasujte

 15. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 16. zprávy

  Vodárny Kladno – Mělník, a. s. se sídlem v Kladně přijmou právníka

 17. krimi

  Děti na zahradě mateřské školy vyhrabaly z hlíny lidské ostatky

 18. sport

  Pohár města Kladna si odvezlo Karlovarsko, domácí tým skončil třetí

 19. foto

  Rytíři doma nestačili na Hradec Králové a zapsali druhou porážku

 20. sport

  Jednoznačná záležitost. Florbalisté Kladna smetli Havířov vysoko 12:4