Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

Kladenské divadlo láká na Dům Usherů II

Pátek, 14. Červen 2019 07:00

Dílo Edgara Allana Poea propojené s autorskou poetikou Jiřího Š. Hájka v originálním hororovém pastiši. Dům Usherů II odehraje kladenské divadlo již tuto sobotu.

Kladenské divadlo (Foto: KL)

V nedaleké budoucnosti, v době, kdy se opět pálí knihy a je všeobecně zakázaná fantazie, postaví veliký Poeův obdivovatel repliku domu Usherů. Uchovává v ní velké knihy historie, ale zachránit je se mu nepodaří. Cenzorská jednotka rozhodne o srovnání se zemí. Ještě než se tak stane, jsou pozváni do domu, aby věděli, co ničí. Inscenace se vymyká tradičnímu pojetí divadelního prostoru, neboť se bude odehrávat v různých prostorách divadla.

„Četl jsem vždycky především povídky, protože jsem jinak obecně moc nečetl a na kratší vzdálenosti to pro mě bylo nejpřijatelnější. Mezi mé nejoblíbenější autory patřil Edgar Allan Poe a Ray Bradbury. První jmenovaný napsal povídku Dům Usherů, ten druhý pak v knize Marťanská kronika povídku Usher II, která kombinuje atmosféru a tvorbu Poea s jednoduchým, hororově groteskním syžetem,“ říká autor a režisér Jiří Š. Hájek.

„Vždy jsem měl rád horory a Poe je v tomto směru klasikem. Povídky mají hutnou atmosféru a lehce zvrácený humor. Zároveň je velice rád převracel často na hlavu. A to jsou všechno věci, které vyznávám i já,“ doplnil Hájek

„Inscenací Dům Usherů II bychom v první řadě chtěli vzdát hold dílu Edgara Allana Poea. Poezie zazní v překladu Vítězslava Nezvala (Havran, Červ Dobyvatel, Sonet vědě, Duchové mrtvých, Anně). Kromě básní jsme se nechali inspirovat atmosférou Poeových povídek (Předčasný pohřeb, Muž, který se rozpadl, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Zrádné srdce v ulici Morgue nebo Maska červené smrti). Kromě E. A. Poea byla zásadním inspiračním zdrojem povídka Raye Bradburyho Usher II. A také poetika starých hororových filmů například Frankenstein režiséra Jamese Whalea z roku 1931. Poslední premiéra sezóny 2018/19 bude zároveň unikátní svým specifickým pojetím prostoru divadelní budovy, hlediště i foyer,“ uvedla dramaturgyně Anna Smrčková.

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe (1809-1849) položil základní kámen k žánrové poetice detektivních a hororových povídek. Své příběhy povětšinou stylizoval do neznámého prostředí a opuštěných míst, která podporují skličující atmosféru. Zároveň v nich však můžeme objevit velké množství symbolů. Mezi hlavní motivy patří smrt, umírání, přechod mezi životem a smrtí, duše zemřelých, přízraky a vše, co souvisí s koncem života.

Herec a režisér Jiří Š. Hájek se narodil v roce 1982 v Táboře. Vystudoval herectví na divadelní fakultě JAMU. Spoluzaložil proslulé olomoucké divadlo Tramtarie, byl v angažmá v brněnském HaDivadle a působil jako herec a režisér v kultovním divadle BuranTeatr. Zde režíroval například inscenace Pan Polštář (2007) či Můj romantický příběh (2012). V roce 2013 nastoupil do Městského divadla Kladno. Kromě hereckého angažmá na této scéně také pravidelně režíruje. Jako režisér je podepsán pod inscenacemi Podnájem na bulváru Courteline (2015) a Nadaný žák (2016), režijně se spolupodílel na inscenaci Soudné sestry (2016). V roce 2017 zde vytvořil inscenovaná čtení současných textů Lebka z Connemary a Rána pod pás. V roce 2018 režíroval v českých premiérách hry Neúp!ní a Rána pod pás. V české premiéře a jeho režii byla uvedena v prosinci 2018 v Divadle NaHraně hra Brutál. Hájkovou poslední inscenací je Ujetá ruka, měla premiéru v dubnu 2019 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Jiří Š. Hájek inklinuje k osobitým interpretacím dramatických textů i autorskému uchopení témat.

Autor: Michaela Faltýnková 1. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 2. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 4. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den

 5. zprávy

  Podívejte se, jak by mohlo vypadat sídliště Rozdělov Sever po revitalizaci

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento týden v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. foto

  FOTO: Kladenský zámecký areál ozdobily obří kované plastiky

 8. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 9. zprávy

  Lidé ve středních Čechách nestojí o další větrné elektrárny

 10. krimi

  Zloději na Kladensku vykradli auto, jen o chvíli později už je měla policie

 11. zprávy

  Těžbu uhlí na Kladensku dodnes připomíná několik důlních objektů

 12. sport

  Fotbalisté Kladna a Slaného se utkají po třiapadesáti letech!

 13. zprávy

  Dvě kladenské školky se budou pyšnit novou zahradou

 14. krimi

  Mobil do kapsy kalhot nepatří, to už ví i muž z Kladna

 15. pozvánka

  Den dětského úsměvu se bude už pojedenácté konat na Sletišti

 16. sport

  Daniel Lehar zazářil na Zlaté tretře!

 17. foto

  Podjezd ve Vodárenské se zasypávat nebude, ujistili zástupci města veřejnost

 18. foto

  VIDEO: Kladenští strážníci na Sletišti předvedli zásah proti ozbrojenému muži

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Čaka, chcete ho?

 20. zprávy

  Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna