Central Kladno Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Vodárny Herní čas
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Kroužky Labyrintu

FOTO: Buddhisté chtějí na Kladensku vybudovat poutní místo světových rozměrů

Úterý, 11. Červen 2019 06:40

Svatyně místo dolu? Možné to je. Buddhistická nadace Tertön Foundation by v blízkosti Turyňského rybníka u Kamenných Žehrovic ráda vybudovala duchovní centrum včetně školy a vesničky o 95 domech. V současnosti jedná o koupi pozemků a projekt se chystá představit místním. I na jejich postoji bude záležet, jestli unikátní areál vznikne.

Foto: Tertön Foundation

V místě někdejšího dolu Vaněk u Kamenných Žehrovic by mohla vzniknout největší stúpa v novodobých dějinách. Monumentální stavba reprezentující Buddhu Šákjamuniho by byla v Česku zcela unikátní záležitostí, rozměry i tvarem by se podobala světoznámé stúpě Boudhanat v indickém Káthmándú. V jejím sousedství by stála škola pro 150 studentů, meditační prostor zvaný gönpa a 95 rodinných domů. To vše za splnění několika předpokladů.

Prvním je koupě pozemků, o které už nadační fond Tertön Foundation jedná s jejich vlastníkem, společností Rezidence Marina Ostrava spadající do skupiny Asental Group miliardáře Zdeňka Bakaly. V případě dalšího pokroku v jednání bude důležitý také posudek vlivu projektu na životní prostředí a názor obyvatel Kamenných Žehrovic.

Lokalitu v blízkosti Turyňského rybníka si buddhisté nevybrali náhodou. Je příhodná pro své přírodní podmínky i polohu v srdci Evropy, což jí podle tibetského duchovního vůdce Drubwangem Tsori Dečhen Rinpocheho skýtá „velký potenciál k tomu, aby se odsud do sousedních zemí šířily mír a harmonie.“

Právě přínosy a benefity plynoucí z projektu jeho iniciátoři odprezentují obyvatelům Kamenných Žehrovic v pondělí 8. července. Jelikož by stúpa byla po obdobné stavbě v Malajsii druhou největší na světě, stala by se významným poutním místem, což by znamenalo zvýšení cestovního ruchu v obci i celém okrese. Mezi dalšími přínosy zástupci jmenovali například revitalizaci území v minulosti zatíženého těžbou nebo vznik nových obchodů, služeb či klidové zóny, jejíchž služeb budou místní moci využít pro relaxaci.

Může se ale stát, že u konzervativních lidí buddhisté narazí. Zdrženlivá je zatím i starostka Kamenných Žehrovic Soňa Černá, která se k projektu nechce vyjadřovat, dokud nebude znát stanovisko občanů.

Pokud nadace dokáže místní přesvědčit a pozemky odkoupí, následovat bude jednání o případné změně územního plánu, souhlasu stavebního úřadu a vydání stavebního povolení. Celý proces předcházející zahájení stavby by trval několik měsíců. Projekt by nadace financovala z finančních darů praktikujících buddhistů a sympatizantů z celého světa. Areál v Kamenných Žehrovicích by se stal největším z více než šesti desítek buddhistických center, které v tuzemsku fungují. K buddhismu se hlásí téměř sedm tisíc obyvatel České republiky. 

Jáma po bývalém dolu, který byl u Turyňského rybníka v provozu od roku 1916 je už více než 35 let zasypána. V minulosti zde společnost Rezidence Marina plánovala vybudovat čtvrť rezidenčních domů včetně pláže na břehu rybníka známého jako Záplavy. Teď jedná o prodeji pozemků. Zda o ně mají zájem i jiní investoři, není jasné. 


Autor: (jk) 1. krimi

  Kladenští policisté vyhlásili pátrání po pohřešované mladistvé dívce

 2. foto

  FOTO: V sobotu se konal již šestý ročník Lidického okruhu

 3. krimi

  Nová kamera městského dohlížecího systému v Kladně pomohla dopadnout dva lupiče

 4. pozvánka

  Jedno z prvních představení nové sezóny odehraje kladenské divadlo v Lidicích

 5. foto

  Putovní pohár ředitele Městské policie Kladno získali žáci Základní školy Jiráskova

 6. info z radnice

  U kladenského zimáku vznikl první mobilní kamerový bod, město zařízení testuje

 7. foto

  FOTO: Kladenští Miners představili dětem baseball a lákali nové hráče

 8. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 9. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Teodora, chcete ho?

 10. foto

  FOTO: Divadlo Lampion zahájilo novou sezónu Zavěšenou vstupenkou

 11. zprávy

  Je důležité rozšiřovat dětem vědomosti v dopravní výchově

 12. foto

  FOTO: V Kladně se uskutečnilo mistrovství České republiky ve Strongmanovi

 13. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rexe, chcete ho?

 14. info z radnice

  Rozhodněte o třech milionech. Seznamte se s návrhy občanů Kladna a hlasujte

 15. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 16. zprávy

  Vodárny Kladno – Mělník, a. s. se sídlem v Kladně přijmou právníka

 17. krimi

  Děti na zahradě mateřské školy vyhrabaly z hlíny lidské ostatky

 18. sport

  Pohár města Kladna si odvezlo Karlovarsko, domácí tým skončil třetí

 19. foto

  Rytíři doma nestačili na Hradec Králové a zapsali druhou porážku

 20. sport

  Jednoznačná záležitost. Florbalisté Kladna smetli Havířov vysoko 12:4