Prázdninový Central Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO Smažík Kladno
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Království hraček Bambule

FOTO: Buddhisté chtějí na Kladensku vybudovat poutní místo světových rozměrů

Úterý, 11. Červen 2019 06:40

Svatyně místo dolu? Možné to je. Buddhistická nadace Tertön Foundation by v blízkosti Turyňského rybníka u Kamenných Žehrovic ráda vybudovala duchovní centrum včetně školy a vesničky o 95 domech. V současnosti jedná o koupi pozemků a projekt se chystá představit místním. I na jejich postoji bude záležet, jestli unikátní areál vznikne.

Foto: Tertön Foundation

V místě někdejšího dolu Vaněk u Kamenných Žehrovic by mohla vzniknout největší stúpa v novodobých dějinách. Monumentální stavba reprezentující Buddhu Šákjamuniho by byla v Česku zcela unikátní záležitostí, rozměry i tvarem by se podobala světoznámé stúpě Boudhanat v indickém Káthmándú. V jejím sousedství by stála škola pro 150 studentů, meditační prostor zvaný gönpa a 95 rodinných domů. To vše za splnění několika předpokladů.

Prvním je koupě pozemků, o které už nadační fond Tertön Foundation jedná s jejich vlastníkem, společností Rezidence Marina Ostrava spadající do skupiny Asental Group miliardáře Zdeňka Bakaly. V případě dalšího pokroku v jednání bude důležitý také posudek vlivu projektu na životní prostředí a názor obyvatel Kamenných Žehrovic.

Lokalitu v blízkosti Turyňského rybníka si buddhisté nevybrali náhodou. Je příhodná pro své přírodní podmínky i polohu v srdci Evropy, což jí podle tibetského duchovního vůdce Drubwangem Tsori Dečhen Rinpocheho skýtá „velký potenciál k tomu, aby se odsud do sousedních zemí šířily mír a harmonie.“

Právě přínosy a benefity plynoucí z projektu jeho iniciátoři odprezentují obyvatelům Kamenných Žehrovic v pondělí 8. července. Jelikož by stúpa byla po obdobné stavbě v Malajsii druhou největší na světě, stala by se významným poutním místem, což by znamenalo zvýšení cestovního ruchu v obci i celém okrese. Mezi dalšími přínosy zástupci jmenovali například revitalizaci území v minulosti zatíženého těžbou nebo vznik nových obchodů, služeb či klidové zóny, jejíchž služeb budou místní moci využít pro relaxaci.

Může se ale stát, že u konzervativních lidí buddhisté narazí. Zdrženlivá je zatím i starostka Kamenných Žehrovic Soňa Černá, která se k projektu nechce vyjadřovat, dokud nebude znát stanovisko občanů.

Pokud nadace dokáže místní přesvědčit a pozemky odkoupí, následovat bude jednání o případné změně územního plánu, souhlasu stavebního úřadu a vydání stavebního povolení. Celý proces předcházející zahájení stavby by trval několik měsíců. Projekt by nadace financovala z finančních darů praktikujících buddhistů a sympatizantů z celého světa. Areál v Kamenných Žehrovicích by se stal největším z více než šesti desítek buddhistických center, které v tuzemsku fungují. K buddhismu se hlásí téměř sedm tisíc obyvatel České republiky. 

Jáma po bývalém dolu, který byl u Turyňského rybníka v provozu od roku 1916 je už více než 35 let zasypána. V minulosti zde společnost Rezidence Marina plánovala vybudovat čtvrť rezidenčních domů včetně pláže na břehu rybníka známého jako Záplavy. Teď jedná o prodeji pozemků. Zda o ně mají zájem i jiní investoři, není jasné. 


Autor: (jk) 1. foto

  FOTO: Sto let fotbalového klubu oslavili ve Velké Dobré s kladenskými Rytíři

 2. zprávy

  Kladenští strážníci se zaměří na zvýšené kontroly konzumace alkoholu nezletilými

 3. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ďábla, chcete ho?

 4. foto

  VIDEO: Žáci z kladenské školy E. Beneše si závěrem roku užili projektový den

 5. zprávy

  Podívejte se, jak by mohlo vypadat sídliště Rozdělov Sever po revitalizaci

 6. pozvánka

  Poradíme vám, kam tento týden v Kladně za zábavou, kulturou a vzděláním

 7. foto

  FOTO: Kladenský zámecký areál ozdobily obří kované plastiky

 8. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník

 9. zprávy

  Lidé ve středních Čechách nestojí o další větrné elektrárny

 10. krimi

  Zloději na Kladensku vykradli auto, jen o chvíli později už je měla policie

 11. zprávy

  Těžbu uhlí na Kladensku dodnes připomíná několik důlních objektů

 12. sport

  Fotbalisté Kladna a Slaného se utkají po třiapadesáti letech!

 13. zprávy

  Dvě kladenské školky se budou pyšnit novou zahradou

 14. krimi

  Mobil do kapsy kalhot nepatří, to už ví i muž z Kladna

 15. pozvánka

  Den dětského úsměvu se bude už pojedenácté konat na Sletišti

 16. sport

  Daniel Lehar zazářil na Zlaté tretře!

 17. foto

  Podjezd ve Vodárenské se zasypávat nebude, ujistili zástupci města veřejnost

 18. foto

  VIDEO: Kladenští strážníci na Sletišti předvedli zásah proti ozbrojenému muži

 19. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Čaka, chcete ho?

 20. zprávy

  Třetí nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Kladna